SPA – KOM 2:3 – Střelecká převaha nestačila

13., pátek 21. 10. 2022
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Kovář – Krejčík, Krutil, Jandus, Němeček, Polášek (A), Mikliš, Jurčina – Simon, Sobotka (A), Řepík (C) – E. Thorell, Horák, Tomášek – Forman, G. Thorell, Přibyl – Konečný, D. Vitouch, M. Vitouch.
Kometa Brno: Furch – Ďaloga, Ščotka, Kučeřík, Holland, Hrbas, Kundrátek (A), Gulaši (A) – Flek, Holík, Horký – Koblížek, Strömberg, Zaťovič (C) – Šalé, Sallinen, Kollár – Zbořil, Dufek, Kratochvíl.
Branky a nahrávky: 15. Konečný (M. Vitouch), 49. Jandus (D. Vitouch) – 8. Horký (Flek, Holík), 30. Zbořil (Kratochvíl), 36. Koblížek. Rozhodčí: Šír, Obadal – Frodl, Svoboda. Vyloučení: 1:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 13 111. Střely na branku: 37:19. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Jakub Konečný – Dominik Furch.
Po delší době se sparťané vrátili do domácí O2 arény, kde je ve šlágru kola čekala brněnská Kometa. Hosté se v druhé polovině prostřední části dostali do dvoubrankového vedení a i přes obrovský tlak Sparty v závěrečné třetině se jim hubený náskok podařilo udržet a odváží si tři body. Na konečném výsledku měl největší zásluhu skvěle chytající Furch v brance Brna, který svůj tým hned několikrát výrazně podržel.

Hned od začátku utkání se hrálo ve velkém tempu a sparťané se hned po pár desítkách vteřin dostali do nadějné šance. Konečný skvěle vystihl rozehrávku, ale bekhendem nedokázal Furcha z bezprostřední blízkosti překonat. Na druhé straně se pak na pravém křídle k zajímavému zakončení dostal Horký, Kovář ale jistě zasáhl betonem.

Ve čtvrté minutě poté perfektně našel Martin Jandus na modré čáře Michala Řepíka, který se řítil sám na hostujícího gólmana, střelou na bližší tyč ho však překonat nedokázal a neprosadil se ani z následného dalšího zakončení. Hokejisté Komety nás pak zatlačili v obranném pásmu a pramenila z toho první branka zápasu. Jakub Flek skvěle našel zadovkou na pravém kruhu volného Luboše Horkého a ten už neměl problém propálit bezmocného Jakuba Kováře.

Hrál se atraktivní hokej nahoru dolu a sparťanům se povedlo ještě do konce třetiny jeden z brejků využít. Jakub Konečný svižně ujel po levém křídle a střelou zápěstím dokázal propálit Furcha na bližší tyč. V závěru úvodní části se nám ještě naskytla příležitost přesilové hry, tu se ale bohužel proměnit nepodařilo, a tak se do kabin odcházelo za vyrovnaného stavu.

Ve druhé třetině jsme mohli sledovat spíše boj o střední pásmo bez nějakých větších příležitostí. Hosté se soustředili převážně na obranu a sparťanům se nedařilo prosadit v útočném pásmu. První velká šance přišla až po necelých deseti minutách, když se do samostatného úniku dostal brněnský Tomi Sallinen, fantasticky ho ale vychytal Kuba Kovář. Vzápětí se už ale hokejisté Komety mohli radovat, když do nenápadného nahození od mantinelu sáhl na brankovišti Adam Zbořil a nedal našemu maskovanému muži šanci.

Chvilku poté jsme hráli třetí přesilovku v utkání a David Tomášek nebyl daleko od vyrovnání. Ranou z první ale pouze trefil Furchovu masku. Početní výhodu si poprvé zahrálo i Brno, ale nebezpečnější jsme paradoxně byli my. Jakub Konečný si ale v obou obrovských šancích vylámal zuby na výborně chytajícím Furchovi a z protiakce trestal soupeř. Radek Koblížek si vzal kotouč ve vlastním pásmu, projel přes celé hřiště a rychlým zakončením překonal Kováře.

V závěru byl opět vyloučen hostující hráč, neúplnou početní výhodu se nám využít nepodařilo, střelu Dominika Simona opět pokryl jistý Furch. V úvodu třetí třetiny tak na Spartu čekala ještě polovina brněnského trestu. Do kabin však odcházeli spokojenější hosté, kteří si drželi dvougólový náskok.

Sparťané i nadále dobývali branku Komety, ale ani další dvě přesilovky se jim nepodařilo využít. Hostující hokejisté hráli velmi obětavě a Dominik Furch předváděl i nadále fantastický výkon. Znovu se před ním objevil osamocený kapitán Sparty Michal Řepík, i napodruhé si na brankáři soupeře ale vylámal zuby. A snížit se nepodařilo ani duu Tomášek – Simon, Furch se roztáhl na brankové čáře a i za pomoci obránců ucpal všechna místečka ve své brance.

Nakonec se ale přece jen podařilo vystřelit kýžené snížení stavu. David Vitouch dlouho kroužil v útočném pásmu s kotoučem, následně nabil na modré čáře Martinu Jandusovi a ten propálil všechno co mu stálo v cestě. S blížícím se koncem třetiny Sparta neustále navyšovala tlak a často na dlouhé vteřiny nepouštěla hráče Komety z obranného pásma. Vyrovnání měl na dosah ruky David Vitouch, ale v cestě mu stála lapačka Dominika Furcha.

Obrovskou šanci měl posléze také David Němeček, z mezikruží ale netrefil zařízení. Jen o chvíli později už to vypadalo, že se konečně vyrovnání dočkáme, ani po velkém závaru se nám ale kotouč do sítě protlačit nepodařilo. A jelikož se nám nepodařilo skórovat ani v závěrečné hře bez brankáře, ze tří bodů se mohli radovat hosté z Brna.

Patrik Martinec (HC Sparta Praha): "Jsme samozřejmě zklamaní, že jsme ten zápas prohráli. Chtěl bych pochválit fanoušky, že vytvořili skvělou atmosféru. Naši hráči bojovali a myslím, že hlavně ve třetí třetině jsme dokázali Brno i přehrávat, ale bohužel jsme nebyli efektivní a neproměnili jsme šance. Dalším momentem toho zápasu bylo, že jsme nedokázali dát gól v přesilovce, proto jsme o ten gól prohráli. Celkově zatím v sezoně dáváme málo gólů."

Martin Pešout (HC Kometa Brno):"Do utkání jsme dobře vstoupili, myslím, že tu první třetinu jsme hráli hodně dobře, bohužel jsme tam potom zbytečně faulovali a pustili domácí do hry. I když jsme ta oslabení ubránili, tak jsme ztratili aktivitu a Sparta vyrovnala. Ve druhé třetině jsme to ale opět nastartovali a odskočili na dva góly. Bohužel jsme pak Spartu pustili zase do hry zbytečnými fauly na přelomu druhé a třetí třetiny. Závěr byl pak o bojovnosti a musíme přiznat, že nás Sparta hodně přitlačila, kolikrát jsme i díky skvělému a klidnému Furchovi viseli na vlásku, ale se štěstím jsme to potom už ubránili."