SPA - KOM 2:3 - První čtvrtfinále pro Kometu

ČF1, pondělí 13. 3. 2017
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Nedomlel, Gernát, Švrček, Eminger, Kalina – Řepík, Vrána (A), Hlinka (C) – Klimek, Smejkal, Buchtele – Forman, Pech, Kumstát (A) – Kudrna, Cingel, Uher. Trenér: Jiří Kalous.
Kometa Brno: Čiliak – Krejčík, O. Němec (C), Gulaši, Kováčik, Malec, Bartejs, Král – Erat, Hruška (A), Kvapil – Vincour, V. Němec, Zaťovič (A) – Mallet, Zohorna, Dočekal – Haščák, Nečas, Káňa – Vondráček. Trenér: Kamil Pokorný.
Branky a nahrávky: 5. Hlinka (Vrána, Kumstát), 5. Vrána (Řepík, Hlinka) – 23. V. Němec (Vincour, Krejčík), 56. Nečas (Krejčík, Erat), 57. Mallet (Zohorna, Haščák). Rozhodčí: Pešina (41. Hodek), Pražák – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:10, navíc Nedomlel (SPA) 5 minut a do konce utkání plus 10 minut - Vincour (KOM) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 11 517. Střely na branku: 32:27. Průběh utkání: 2:0, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Tomáš Pöpperle - Marek Čiliak. Stav série: 0:1.
Dlouho to vypadalo, že sparťané vstup do čtvrtfinále proti Kometě Brno úspěšně zvládnou. Po pěti minutách vedli před 11 517 diváky už 2:0. Ve druhé třetině se Moravanům podařilo snížit, ale i tak vedli svěřenci trenéra Kalouse šest minut před koncem o jeden gól. Pak ale během necelých dvou minut dvakrát inkasovali a po výhře 3:2 se vedení v sérii ujímá Kometa.

Hned na úvod zápasu dostali sparťané obrovskou příležitost při přesilovce pěti proti třem. Tu sice domácí hráči nevyužili, následnou výhodu jednoho muže v poli už ale potrestal Jaroslav Hlinka, který dostal parádní přihrávku zpoza brány od parťáka Vrány. A po dvaadvaceti sekundách bouřila O2 arena znovu, když tvrdou střelu Řepíka tečoval právě Petr Vrána a zvýšil už v páté minutě na 2:0.

Opařená Kometa se do šancí příliš nedostávala, po deseti minutách byl poměr střel 8:1, tuto statistiku navíc vylepšili následně Buchtele, Smejkal a Klimek, kteří ve společné akci měli ke gólu velmi blízko, o chvíli později navíc pálil tvrdě od modré obránce Nedomlel, Čiliak se ale proti oběma akcím vytáhl a zvýšení náskoku nedovolil. Buchtele se Smejkalem navíc zahrozili znovu při další přesilovce po vyloučení Erata, sparťanskou radost to ale nepřineslo.

Na druhé straně naopak vyzkoušel Pöpperleho Hruška, jeho střelu ale bez problémů vytěsnil sparťanský brankář mimo tři tyče. Šestnáct vteřin před koncem fauloval Vrána a Kometa hrála první přesilovku, tu ale přerušila siréna a její zbytek se dohrával na začátku druhé části. Do kabin odcházely týmy za stavu 2:0 a s poměrem střel 16:4 pro domácí.

K vyloučenému Vránovi se přidal po minutě druhého dějství také Pech a i Kometa dostala možnost přesilovky pět na tři. V té gól nepadl, v početní převaze pěti proti čtyřem už se ale Brňané radovali, když Vojtěch Němec zametl puk do brány a zdramatizoval vývoj utkání. Dvojnásobné vedení mohli Spartě zpět vrátit Vrána a po chvíli Řepík, oba pokusy ale zastavil Čiliak. A Vrána byl i nadále hodně vidět. Při následné přesilové hře se ocitl dvakrát ve veliké šanci, proti oběma pokusům se ale zaskvěl brněnský gólman. Také na druhé straně musel čarovat Pöpperle, který zastavil tutovku Erata, ten pak netrefil odkrytou bránu.

Moravané dostali příležitost snížit při vyloučení Nedomlela, i po jeho návratu ale zůstalo skóre stejné. Ihned poté, co naskočil zpět na led, srazil sparťanský obránce Kováčika, který zůstal ležet, a Nedomlela rozhodčí vyloučili do konce utkání. V dlouhé pětiminutové přesilovce se ale hosté neprosadili, všechny šance lapil jistý Pöpperle. V oslabení navíc ujeli Uher a Cingel, ten ale nezpracoval puk a ztratil ho. Dlouhá početní výhoda hostů skončila předčasně po faulu Krejčíka, minutu se hrálo ve čtyřech na obou stranách a následně měli sparťané zkrácenou přesilovku. Gól ale nepadl a skóre zůstalo 2:1 pro svěřence Jiřího Kalouse.

Úvod třetí třetiny vyšel lépe Kometě, která byla častěji na puku. Nejnebezpečnější šanci si vypracoval Zaťovič, jenž se prokličkoval až před gólmana Pražanů. Ten ale jistým zákrokem vyrazil puk mimo nebezpečí. A jistý byl i při střele Kvapila. Také sparťané otestovali Čiliaka, který si poradil s pokusy Mikuše a Kudrny. V polovině třetí třetiny rozhodčí vyloučili Vojtěcha Němce a domácí hráči měli přesilovku, ke zvýšení náskoku ale nevedla.

Šest minut před koncem třetiny ujížděli do velké šance Haščák a Zohorna, který ale netrefil skákavý puk a sparťané nadále drželi těsný náskok. Na druhé straně proletěla střela Švrčka vedle brněnské branky. Lépe už ale mířil Martin Nečas, který dorazil Kejčíkovu střelu za Pöpperleho záda a vyrovnal čtyři minuty před koncem na 2:2. A to nebylo od hostujících hráčů všechno, uběhlo jen něco málo přes minutu a Sparta prohrávala 2:3, když situaci dva jednoho využil po pasu od Zohorny přesnou trefou Alexandre Mallet. Dvě minuty před koncem si vzali domácí oddechový čas, po kterém na střídačce zůstal Pöpperle. Prázdnou bránu hráči Komety několikrát ohrozili, ani jednou ale nemířili přesně. A protože ani sparťané nevyužili hru v šesti proti pěti, prohrávají po prvním zápase čtvrtfinálové série 0:1.

Jiří Kalous (HC Sparta Praha): "Dostali jsme se do dvoubrankového vedení, ale bohužel nás ve druhé třetině stálo hodně sil pětiminutové oslabení. Po špatně sehraném oslabení se soupeř dostal na dostřel jednoho gólu a v závěru nám to uteklo. Udělali jsme dvě hrubé chyby, soupeř je potrestal. Prohospodařený náskok a ztráta utkání nás hrozně mrzí. Je škoda, že jsme nevstřelili ještě nějakou branku, šancí jsme měli dost a jedna navíc to mohla převrátit, což je ale spekulace. Zákrok Nedomlela byl hodně nesmyslný, tohle musí hráč kontrolovat."

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Chtěli jsme v úvodu utkání přestát očekávaný tlak Sparty a myslím, že by se nám to možná i povedlo, ale dva vyhozené puky mimo zónu nás poslaly do tří a Sparta se dostala do tlaku, dala gól a vzápětí druhý. Začátek pro nás nebyl dobrý, ale věděli jsme, že máme ještě dostatek času, abychom se vrátili do utkání. Ve druhé třetině jsme hru srovnali a díky pětiminutové přesilovce, kterou jsme nevyužili, jsme Spartě odebrali síly a mohli jsme v závěru i srovnat. Měli jsme dvě obrovské šance. Ve třetí třetině jsme věřili, že jsme schopni zápas minimálně srovnat, což se nám v závěru podařilo a za třetí gól jsme nesmírně rádi. Hráči se s tím skvěle popasovali. Chvíli se můžeme radovat, ale v úterý nás čeká další zápas."