SPA - KOB 11:1 - Dorost zpátky na vítězné vlně

8., sobota 2. 10. 2021
Sparta - Kobra SPA - KOB
Sparta: Kogler – Vrabec, Šeba, Bartoň (C), Janský, Port (A) – Stepanchuk, Vašíček, Odehnal, Potoma, Jakab, Žemlička, Novák, Skuratov, Poláček, Křišťan, Žmola
Kobra: Simon – Mack, Mráz, Cibulka, Nácovský, Seidler (C), Sůsa – Jáchym, Leinweber, Holec, Kovář (A), Palaščák, Štípek, Hřídel, Příhoda, Uhlík, Judiak, Štěpánek
Branky a nahrávky: 6. Potoma (Žmola, Brabec), 31. Odehnal (Vašíček), 34. Žemlička (Poláček), 42. Žmola (Potoma, Poláček), 43. Křišťan (Port, Vašíček), 47. Žmola (Skuratov), 50. Skuratov (Janský), 53. Vašíček (Jakab), 54. Křišťan (Poláček), 56. Žemlička (Port), 60. Janský (Šeba, Vašíček) – 24. Štípek (Uhlík, Příhoda). Rozhodčí: Kraval – Karda, Stacho. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 46. Střely na branku: 52:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 11:1.
Sparťanští dorostenci odčinili čtvrteční porážku s Jihlavou, když na domácí ledě porazili Kobru rozdílem třídy 11:1! O vysokém vítězství rozhodla především třetí třetina, ve které sparťané nastříleli rovnou osm gólů. Na výhře se nejvíce podíleli tříbodoví Jakub Žmola, Martin Vašíček a Petr Poláček, díky kterým se dorost vrátil na vítěznou vlnu.

Sparta začala aktivně, již ve čtvrté minutě unikl obraně Kobry Žmola, Simon ovšem dokázal brilantně zakročit. O necelé dvě minuty později již takové štěstí hosté neměli, Sparta se na dlouhou dobu usadila v útočném pásmu a její tlak vyústil v gól Šimona Potomy. Hráči Kobry se snažili znepříjemňovat Spartě rozehrávku, přívalu velkých šancí ovšem nezabránili.

Nejprve Janský neúspěšně zkoušel prostřelit Simona mezi betony, brankář hostů následně levým betonem srazil také střelu Vašíčka. O další minutu a půl později kryl fantastickým zákrokem lapačkou střelu z bezprostřední blízkosti, šance Nováka skončila opět na brankářově levém betonu. A když Port trefil v další obrovské šanci pouze lapačku fantoma první třetiny, šlo se do šaten za těsného vedení.

Na začátku druhé třetiny poprvé výrazněji zahrozila dosud v ofenzivě pasivní Kobra, Seidler ovšem odkrytou Koglerovu branku trestuhodně netrefil. Chvíli poté se naopak dostal Skuratov přímo před Simona, jeho střela se ovšem shodně s předešlou situací nevešla mezi tři tyče. Spartě první varování nestačilo, a tak se na konci 24. minuty objevil před brankou osamocený Richard Štípek, který efektivní dorážkou vyrovnal.

Hra se poté na několik minut přelévala ze strany na stranu, bylo očividné, že vyrovnání hosty povzbudilo. V polovině zápasu již Sparta opět výrazně zahrozila, Simonovi pomohla i levá tyčka. Následné vhazování vyhrál Vašíček, který poslal puk Mikuláši Odehnalovi a ten se přesnou ranou pod víko již nemýlil. Po gólu přišla pro Kobru další nepříjemnost, vyloučení Judiaka mohli sparťané potrestat, když se řítili dva hráči na samotného brankáře Simona, ten však opět čaroval a svůj tým podržel.

Následně se situace obrátila, první přesilovka Kobry v zápase ovšem měla opačný efekt, Sparta agresivně napadala a jednu z rozehrávek vystihl Richard Žemlička, který si v následné situaci 1 na 1 počínal mazácky. Oba týmy měly do konce třetiny ještě po jedné velké šanci, Odehnal ovšem trefil spojnici a na druhé straně Štěpánkova střela mířila na Koglerovu lapačku.

Do třetí třetiny nastoupila Sparta ve velkém stylu. Nejprve Potoma předložil puk Jakubu Žmolovi, který měl již snadnou práci, o ani ne minutu později byl vyloučen Jáchym a nabídnutou přesilovku využil po čtyřech vteřinách Petr Křišťan. Následné vyloučení Stepančuka sice tlak Sparty na chvíli utlumilo, chvíli po jeho konci už se ovšem opět prosadila, když se podruhé trefil Jakub Žmola.

Na hráčích Kobry byla znát únava, poté co dvě třetiny drželi s domácími krok, a poslední desetiminutovka zápasu pro ně byla jako ze zlého snu. V 50. minutě byla nepřesná střela Janského sražena přímo k Aleksandru Skuratovi, který měl před odkrytou brankou již snadnou práci. V následné přesilovce dvakrát zmařil velkou šanci Stepančuk, ale mrzet ho to dlouho nemuselo, chvíli po konci přesilovky ukázal přesnost Martin Vašíček, když se takřka z nulového úhlu trefil do pravého horního rohu branky.

Zbývalo šest minut do kkonce, když si snad poprvé v zápase vybral slabší chvíli brankář Simon, jelikož se Petr Křišťan prosadil lehkým nahozením od modré čáry. Sparta nadále hru kontrolovala, k nahození Porta se dostal Richard Žemlička, proti kterému již neměl gólman Kobry šanci. Exhibici ve třetí třetině zakončil čtrnáct vteřin před koncem Jan Janský, Sparta tak zvítězila drtivě 11:1.

Tomáš Netík (HC Sparta Praha): "Po horším výkonu ve čtvrtek jsme do zápasu nastoupili s tím, že to musíme zvládnout. V první polovině zápasu soupeři výborně chytal brankář, nám se nedařilo zakončení. Až když se nám to povedlo svým způsobem prostřelit, skončil zápas takto velkým rozdílem."