SPA - KLA 3:1 - Sparťané ovládli skupinu!

GCC6, pátek 21. 8. 2020
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Neužil (30. Cichoň) – Jeřábek, M. Jandus, Poizl, Košťálek (C), Dvořák (A), Prchal – Kvapil, Horák, Forman – Zikmund, Vitouch, Dvořáček (A) – Hašek, Konečný, Pšenička – T. Jandus, Prymula, Slavíček.
Kladno: Košarišťan – Kehar (A), Zelingr, Ticháček, Sorokin, Mikliš, Funk – Guman, Kubík, Urban – Melka, Račuk (C), Hlava – Jelínek, Pitule (A), Šapovaliv – Routa, Filip, Š. Bláha.
Branky a nahrávky: 4. Dvořáček (Pšenička, Dvořák), 8. Horák (Kvapil), 34. Horák (Forman, Kvapil) – 54. Melka (Hlava). Rozhodčí: Lacina, Pilný – Ganger, Klouček. Vyloučení: 7:10. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1 511. Střely na branku: 26:24 Průběh utkání: 3:0, 3:1.
V posledním utkání základní skupiny Generali Česká Cupu si náš velmi omlazený tým vedl skvěle! Nad Kladnem zvítězil 3:1, čímž si pojistil první místo ve skupině A. Dvě trefy Romana Horáka a gól Davida Dvořáčka tak mimo jiné rozhodly o tom, že se sparťané ve čtvrtfinále turnaje utkají s Libercem.

Sparťané vstoupili do bitvy o celkové prvenství ve skupině A Generali Česká Cupu tou správnou nohou a již necelou minutu a půl po startu si svou aktivitou v útočném pásmu vynutili přesilovku. Za držení ven ze hry putoval Marek Račuk, jehož prohřešek přesnou střelou k levé tyči z mezikruží potrestal David Dvořáček, a Pražané se tak rychle ujali vedení. Košarišťan měl plné ruce práce i v následném průběhu hry, nicméně šance Zikmunda či Kvapila se mu podařilo zneškodnit.

Slovenský strážce kladenské svatyně ale proti zakončení Romana Horáka z konce osmé minut již tolik štěstí neměl. Letní posila domácích se dostala ke kotouči u levého kruhu, jako nůž máslem projela až před klec a z bezprostřední blízkosti brankoviště rozšířila náskok Sparty na dvě branky. Rytíři mohli jen o chvilku později snížit při početní výhodě po vykázání Dvořáka, kterou se jim ovšem nepovedlo využít.

Úspěšní nebyli po dalším hostujícím prohřešku ani Holešovičtí. Stav se již do přestávky nezměnil, přičemž o něco více byli na ledě stále vidět hlavně svěřenci trenérského dua Hořava – Jandač. Jejich soupeřům se nedařilo výrazněji promluvit do dění na ledě, a Neužilovi tak moc starostí před koncem třetiny nepřidělali.

V úvodu druhé třetiny se za hákování odebral na lavici hanby Ladislav Funk a Kladno se v oslabení málem prosadilo – do nebezpečné pozice se dostal Melka, jehož projektil ale Neužil vyrazil. Hosté následně v první polovině prostřední části šli do čtyř ještě dvakrát, přičemž v jednu chvíli byli na ledě dokonce pouze ve třech, ovšem tyto přesilovky žádnou větší gólovou šanci nenabídly. Úspěšná mise Jakuba Neužila v pražské kleci pak skončila již v jednatřicáté minutě, zbytek střetnutí za něj dochytal talentovaný Oldřich Cichoň.

Sparta stále hrála v Tipsport aréně prim, snažila se tlačit na hostující klec a nakonec se fanoušci v hale další trefy přeci jen dočkali. Souhra Marek Kvapil – Roman Horák opět zafungovala, první jmenovaný nabil zpoza klece před brankoviště druhému a na světelných tabulích v Holešovicích se v kolonce domácích branek po jednoduchém zakončení rozsvítilo číslo tři. Další kotouče už do konce dějství ze své klece Košarišťan lovit nemusel, během prvních několika minut v pražském brankovišti navíc nekapituloval ani Cichoň.

Začátek poslední periody nabídl další vyloučení, podruhé v utkání si dvě minuty do individuálních statistik zapsal Tomáš Dvořák. Středočechům se ani tentokrát nepodařilo v početní výhodě nějak vážněji ohrozit soupeřovu klec, a sparťanský bek se tak připojil ke spoluhráčům na ledě až po uplynutí plné délky trestu. Hra se následně nesla v klidném tempu bez větších šancí, pryž i v této pasáži ovládali hlavně sparťané.

Ospalou podívanou v hale okořenila potyčka mezi Martinem Jandusem a Tomášem Gumanem, k niž došlo po ostrém krosčeku kladenského forvarda do obličeje beka Sparty. Tipsport aréna tak viděla přesilovku domácích, ve které se ovšem prosadil soupeř – Hlava ujel do přečíslení dva na jednoho s Antonínem Melkou, jenž zkorigoval stav duelu na 3:1, a vykřesal tak pro Rytíře jiskru naděje.

Košťálkovo podrážení tři a půl minuty před koncem základní hrací doby dalo hostům další šanci zdramatizovat jejich poslední vystoupení na Generali Česká Cupu. Kladno v přesilovce drželo svěřence Hořavy a Jandače v jejich pásmu a snažilo se co nejčastěji ostřelovat Cichoňovu klec, nakonec se jim však nepodařilo převahu přetavit v další zásah. Sparta si závěrečné desítky sekund pak pohlídala, a po závěrečné siréně tak mohla slavit celkové prvenství ve skupině A. Ve čtvrtfinále narazí na Liberec.