SPA - JOK 2:4 - Ztrátu z druhé třetiny Sparta nedohnala

ET6, sobota 27. 8. 2011
Sparta - Jokerit Helsinki SPA - JOK
Sparta: Falter - Krstev, Sersen, Milam, Hanzlík, Philipp, Veselý, Kučný, Kasík - Rachůnek I., Broš, Jánský - Tenkrát, Bližňák, Ton - Treille S., Foster, Treille Y. - Lapšanský, Luňák, Rachůnek T.
Jokerit Helsinki: Tuohimaa - Dehner, Väänänen, Eronen, Niemi, Nordlund, Kivisto, Manelius, Klingberg - Pulkkinen, Kalus, Eaves, Hardt, Mäki, Kerälä, Lahti, Tyrväinen, Rita, Hahl, Koski, Filppula.
Branky a nahrávky: 59. Broš (Jánský, Rachůnek I.), 60. Treille Y. (Treille S., Foster) - 22. Lahti, 31. Pulkkinen (Kerälä, Lahti), 36. Eaves (Hardt, Hahl), 36. Kalus (Hahl, Niemi). Rozhodčí: Hribik, Kalivoda - Svoboda, Charvát. Vyloučení: 2:6, navíc Jánský 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 842. Střely na branku: 23:32. Průběh utkání: 0:4, 2:4.
P r a h a - Po výhře nad helsinským IFK Holešovičtí podlehli Jokeritu Helsinky. Po bezbrankové první části se ve druhé třetině strhla gólová smršť hostů, kteří se prosadili v oslabení, přesilovce i hře pět na pět. Dvě branky Sparty v samém závěru hry již na zdramatizování nestačily.

Do utkání vstoupila aktivněji Sparta. Jako první vyzkoušel pozornost Tuohimay nováček ve sparťanském útoku Mario Bližňák. Po něm zkoušeli štěstí Sacha Treille a Jaroslav Kasík, ale ani oni nedokázali překonat brankáře Jokeritu. Na druhé straně se do slibné šance dostal obránce Jeremy Dehner, ale jeho střelu sparťanský brankář Falter vychytal. Největší šanci Sparty měl v 11. minutě na hokejce Petr Ton, když ujel ve vlastním oslabení. Jeho střela však pouze lízla boční síťku. Jokerit byl blízko gólu v 17. minutě, kdy Kivisteho střelu před Falterem nebezpečně tečoval Koski.

Druhá třetina začala přesilovkou Sparty. Hra ve čtyřech však hostujícímu Jokeritu nebránila v tom, aby otevřel skóre utkání. V čase 21:36 se prosadil Janne Lahti. Vyrovnat stav se pokoušeli Broš s Jánským, ale proti jejich střelám skvěle zasáhl Tuohimaa. Naopak ve snaze změnit skóre byl úspěšnější Jokerit. V přesilové hře se prosadil devatenáctiletý mladík Teemu Pulkkinen. Dvoubrankové vedení Jokerit nabudilo a v čase 35:07 dal třetí branku hostujícího týmu po nádherné kombinaci Ben Eaves. Uběhlo pouhých 32 vteřin a Jokerit se radoval znovu, když puk za Falterova záda dostal jediný český zástupce v Jokeritu, Petr Kalus.

Třetí třetina nepřinesla tak atraktivní hokej jako v předchozích dvou částech utkání. Hru obou týmů kazila řada nepřesných přihrávek. Na sparťanské straně se do větší příležitosti dostal Yorick Treille, když se ocitl před Tuohimaou, ale jeho střela mířila pouze do lapačky. Nejblíže ke snížení nepříznivého stavu byla v 53. minutě americká posila Sparty Troy Milam. Nejprve srazil střelu Fostera do břevna a poté se ještě pokusil doklepnout puk za záda jokeritského brankáře. Těsně před koncem utkání se Sparta přeci jen radovala. V poslední minutě se prosadil Michal Broš a 33 vteřin před koncem zápasu upravil na konečný 2:4 z pohledu Sparty Yorick Treille.