SPA - JIH 4:3 - Domácí premiéra za tři body

2., neděle 10. 9. 2017
Sparta - Jihlava SPA - JIH
Sparta: Aittokallio – T. Dvořák, Zámorský, T. Pavelka, Kalina, Nedomlel, Mikuš – J. Hlinka, P. Vrána, Reichenberg – Kumstát, Pech, Kudrna – Říčka, Klimek, Forman – Uher, Černoch, Saponari – Rousek. Trenéři: Jiří Kalous a Jaroslav Nedvěd.
Jihlava: Škarek – Suchánek, De La Rose, Bryhnisveen, Šidlík, Kajínek, J. Zdráhal, Ulrych – Jiránek, J. Skořepa, Macík – Rys, F. Seman, Čachotský – Anděl, M. Hlinka, Žalčík – Protasenja, R. Hubáček, Váňa. Trenér: Petr Vlk
Branky a nahrávky: 4. Reichenberg (J. Hlinka, Dvořák), 40. Kumstát (Klimek) 48. Kalina (Pavelka, Rousek), 54. Forman (Klimek, Aittokallio) – 13. Anděl (Šidlík, Ulrych), 30. Žálčík (M. Hlinka), 56. Jiránek (De La Rose). Rozhodčí: Bejček, Pražák – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 3:3. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 418. Střely na branku: 32:28. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 4:2, 4:3. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Klimek - Tomáš Čachotský.
Po páteční výhře na ledě Pardubic vstoupili sparťanští hokejisté vítězně do nové sezony i v domácím prostředí. S houževnatým nováčkem z Jihlavy sice brzy vedli, soupeř ale dokázal vývoj utkání otočit a sparťané museli dotahovat. To se jim nakonec podařilo a ve třetí části dokázali zavelet k rozhodujícímu obratu. O vítěznou branku zápasu se postaral Miroslav Forman.

Na první domácí gól v nové sezoně nemuseli domácí fanoušci čekat příliš dlouho. Po úvodním oťukávání obou týmů se totiž Sparta prosadila z první vážnější šance. Na začátku 4. minuty dostal v rohu kluziště hodně prostoru kapitán Hlinka, mezi kruhy našel přesnou přihrávkou norského reprezentanta Alexandera Reichenberga, a ten se přesnou střelou k tyči nemýlil. Letní posila tak oslavila svoji domácí soutěžní premiéru ve sparťanském dresu první brankou. V 6. minutě se poprvé dostali do šance také hosté. Jiránek se z levého křídla protlačil ke střele, ale gólman Aittokallio byl pozorný.

V první třetině dostali domácí příležitost hrát hned tři přesilové hry, ale kromě několika tvrdých pokusů další z letních posil, obránce Zámorského, a střely Formana z levého kruhu, sparťané Škarka prakticky neohrozili. A tak bohužel udeřilo na druhé straně. V jedné z ojedinělých příležitostí hostů pálil od modré čáry obránce Šidlík, puk z jeho hole sice branku minul, odrazil se však od zadního mantinelu a na druhé straně ho pohotově vrátil pod víko Lukáš Anděl. Ve zbytku třetiny se sice domácí hnali za opětovným vedením, do šaten se však šlo za stavu 1:1

Ve druhé části jako první zahrozila Jihlava. Střelu od modré čáry Aittokallio vyrazil jen před sebe, kde se ocitl nehlídaný Zdráhal, ale v rozhodující chvíli naštěstí pro domácí promáchl. Jenže hosté příliš dlouho smutnit nemuseli, jejich povedený start do druhé dvacetiminutovky korunoval o chvíli později Lukáš Žálčík, jenž na brankovišti ze vzduchu doklepl puk za finského brankáře. Vyrovnat pak mohl Vrána, ale na rozdíl od Žálčíka nedokázal v jasné šanci přehodit Škarkův beton. Důraz v prostoru před brankou se však přece jen nakonec vyplatil i sparťanům. Když už se zdálo, že si Dukla odnese do kabin vedení, rozjel se přes celé kluziště Klimek, od zadního mantinelu poslal puk na brankoviště, kde ho nadvakrát propasíroval do branky Petr Kumstát.

Třetí třetina dlouho nepřinášela příliš zajímavý hokej. Hra se sice přelévala, ale ani jeden z týmů se nedokázal protlačit do zakončení. To změnila až 48. minuta, kdy sparťané sehráli dobře kombinaci od pravého mantinelu. Puk se dostal na modré čáře až k Pavelkovi, který jej přiťukl ještě lépe postavenému Petru Kalinovi. Pech přitom dobře zaclonil Škarkovi výhled a puk skončil u pravé tyčky. Gólman Jihlavy vůbec nestihl zareagovat. Jihlavští však mohli rychle vyrovnat, když se na brankovišti dostal k zakončení opět střelec Žálčík, na Aittokallia ale tentokrát nevyzrál.

A tak se opět radovala Sparta, když se po pravém křídle hbitě protáhl Miroslav Forman a pohotově zavěsil do protilehlého rohu Škarkovy branky. Přesto zápas nabídl ještě dramatickou koncovku, když se obdobné pozice jako Forman prosadil na druhé straně Tomáš Jiránek. Hosté pak v závěru zkoušeli ještě odvolat brankáře, ve hře v šesti se však žádná jejich střela neujala, a z Prahy tak nakonec po sympatickém výkonu odjíždějí s prázdnou.

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "Věděli jsme, že přijede houževnatý soupeř, který hrál velmi aktivně první zápas. To se potvrdilo. Chtěli jsme hrát z dobré obrany, abychom jim nenabídli nějaké brejkové situace, protože mají dobré bruslaře. Myslím si, že se nám to celkem dařilo. Oni nás sice druhým gólem na chvíli trošku rozhodili, ale jako rozhodující gól vidím tu ubojovanou dorážku od Petra Kumstáta (na 2:2) na konci druhé třetiny. Šli jsme do kabiny klidnější, řekli jsme si, že potřebujeme dostat víc puků do předbrankového prostoru. To se nám povedlo, odskočili jsme o dva góly a už jsme to ubránili."

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): "Jsme samozřejmě zklamaní, že jsme si neodvezli ani bod. Za to, co tady kluci předvedli a jak se ukázali, si ho zasloužili. Zlomová situace asi byla druhá inkasovaná branka na konci druhé třetiny, kterou jsme si tam nechali dorazit. Ve třetí části byl soupeř malinko aktivnější ve střelbě, spadlo mu to tam. My jsme se netlačili tolik do zakončení, to asi rozhodlo. Jestli tam byla nějaká šance na srovnání, o tom můžeme polemizovat. Doufám, že kluci budou hrát nadále dobře a ještě se budeme zlepšovat."