SPA - CEB 1:5 - První porážka v novém roce

40., neděle 9. 1. 2022
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Salák (47. Machovský) – Pavelka, Polášek (A), Mikliš, Moravčík, M. Jandus, Dvořák – Chlapík, Sobotka (A), Buchtele – Řepík (C), Horák, Thorell – Forman, Voženílek, Kaše – Dvořáček, Vitouch, Strnad – Konečný.
České Budějovice: Hrachovina – Piskáček (A), Šenkeřík, Percy, Bučko, Vráblík, Štencel, Remta – Doležal, Pech (A), Vondrka – Gulaš (C), Novotný, Abdul – Valský, Ondráček, Holec – Karabáček, Hanzl, Beránek.
Branky a nahrávky: 15. Horák (Chlapík, Sobotka) – 27. Doležal (Ondráček, Šenkeřík), 37. Valský (Holec), 40. Pech (Vondrka, Doležal), 47. Pech (Percy, Gulaš), 50. Piskáček (Šenkeřík). Rozhodčí: Pražák, Micka – Votrubec, Brejcha. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 1 000. Střely na branku: 30:19. Průběh utkání: 1:0, 1:5. Nejlepší hráči utkání: Roman Horák - Lukáš Pech.
Novoroční vítězná séria skončila. Náš tým v nedělním domácím utkání proti Motoru vedl po pěkné trefě Romana Horáka, jenže hosté ve vydařené druhé třetině otočili vývoj zápasu a také díky dvěma gólům Lukáše Pecha zvítězili 5:1. Naše mužstvo tak prohrálo po třech výhrách, čímž Miroslavu Formanu zhořkl jubilejní 500. start ve Spartě.

Do utkání proti Českým Budějovicím nastoupil náš tým ve stejném složení jako ve Vítkovicích, Erik Thorell však tentokrát po své střele gólem nezačal. Klid na hostující hokejky dodala přesilovka, při které Alexander Salák zasahoval zejména při nebezpečném Abdulově nahození do brankoviště. Naše mužstvo v dalších minutách kombinovalo, zatímco Jihočeši pálili spíše ze střední vzdálenosti a několikrát zaměstnali sparťanského brankáře.

Šance Jiřího Novotného, Jiřího Ondráčka či Lukáše Pecha úspěchem neskončily, což platilo i při přesilovkové ráně Michala Řepíka z levého kruhu. Tři vteřiny po Vráblíkově návratu však sparťané skvěle kombinovali, když se z brankoviště prosadil Roman Horák. V závěrečných vteřinách ještě hosté několikrát ujeli do brejku, ale nejvážnější pokus z hole Michala Vondrky dokázal sparťanský brankář pokrýt.

Do druhého dějství vstoupili hosté aktivněji, jenže Doležalova střela z kruhu orazítkovala jen tyčku. Vzápětí putoval náš kmenový hráč na trestnou, jenže sparťané přesilovku nezužitkovali, naopak právě Zdeněk Doležal pár vteřin po návratu nachytal Alexandera Salák na přední tyčce střelou mezi betony.

Aktivní Jihočeši dostávali náš tým do úzkých, k čemuž pomohl i faul Martina Janduse, leč naše defenziva odolávala. Vzpruhou mohla být přesilovka, ale po pár vteřinách fauloval také Tomáš Pavelka, čímž se počet hráčů vyrovnal. Filip Chlapík vzápětí po povedené akci skóroval, jenže na základě trenérské výzvy sudí objevili nedovolené bránění gólmanovi, kvůli němuž branku odvolali.

Krátce na to bylo navíc hůř, když Alexander Salák špatně přečetl hru u své tyčky a při pokusu rozehrát kotouč nadzvedl lapačku, načež Miroslav Holec vyšťoural puk a pobídl Jakuba Valského. Nevydařenou třetinu korunoval brejk Motoru, při němž Michal Vondrka posunul puk pod sebe a Lukáš Pech navýšil náskok hostů.

V úvodu třetího dějství se naše mužstvo drželo na kotouči, při čemž fauloval Milan Gulaš a nabídl sparťanům přesilovku. Výraznější šance však nepřicházely, naopak fauloval Adam Polášek a šlo se do čtyř. Po návratu svého kapitána se hosté usadili v útočném pásmu, kde dostal na pravém kruhu nabito Lukáš Pech a druhou trefou navýšil vedení.

Do branky tak putoval Matěj Machovský, a když se zdálo, že našemu týmu pomůže další přesilovka, jen po pěti vteřinách Jan Piskáček zaskočil sparťanského brankáře trefou přes celé hřiště. Jihočeši tak v poklidu hájili čtyřgólový náskok, zatímco sparťanská snaha o snížení byla marná. Novoroční vítězná série tak skončila na třech zápasech.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Do zápasu jsme vůbec nevstoupili špatně, hlavně prvních deset minut bylo dobrých. Nedali jsme nějaké šance, ale pak jsme se ujali vedení. Ve druhé třetině jsme začali postrádat lehkost ve hře a začal z toho být boj, Budějovice víc držely puk. Porazili jsme se sami v závěru druhé třetiny, kdy jsme si dali góly. Tím jsme soupeře dostali na koně. Ve třetí třetině jsme neměli sílu na obrat, protože Budějovice hrály velmi dobře a k ničemu nás moc nepustily. Po třech zápasech, které jsme po Novém roce odehráli velice dobře, jsme bohužel dnešní utkání nezvládli."

Jaroslav Modrý (Motor České Budějovice): "Sparta měla vynikající vstup do utkání, tahali jsme za kratší konec. Podržel nás gólman, pak dali gól, trošku se uklidnili a hráli fakt dobře. Srovnali jsme krok, začali víc bruslit, dávali puky ven ze třetiny a vytvářeli si šance. Ve druhé třetině dali gól. Náš gólman říkal, že mu sparťan zabránil v zákroku, tak jsme zkusili výzvu. Tam se to možná zlomilo. Pak jsme dali šťastný gól, když vypadnul puk jejich gólmanovi. Od té doby jsme hráli velice kvalitní utkání i takticky, velice dobře jsme rozehrávali puky a hráli jsme kompaktně jako tým. Měli jsme i trochu kliku, ale to k tomu patří. Tak jsme našli cestu k vítězství."