SLA - SPA 3:2p - Ze čtvrtého derby jen bod

50., neděle 2. 3. 2014
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Svoboda - Kadlec, Šenkeřík, Valach, Wharton, Knot, Holub, Štich - Jelínek, Žejdl, Tomica - Krenželok, Langhammer, Sklenář - Stránský, Klhůfek, J. Doležal - Vrdlovec, T. Doležal, Poletín. Trenér: Vladimír Růžička.
Sparta: Novotný - Pilař, Polášek, Kubát, Sičák, Švrček, Piskáček, Philipp - Ton, Hlinka, Simon - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Divíšek, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 5. Krenželok (Sklenář, Štich), 27. Wharton (Sklenář), 61. Kadlec (Valach, Svoboda) – 25. Philipp (Kubát, Hlinka), 55. Kubát (T. Rachůnek, Hlinka). Rozhodčí: Hribik, Šindler – Ondráček, Štofa. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 10320. Střely na branku: 20:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Krenželok - Philipp.
Ve čtvrtém derby sezony sparťané poprvé ztratili body. Slavia, která v závěru základní části bojuje o naději na předkolo play off, šla dvakrát do vedení, sparťané zásluhou obránců Philippa a Kubáta dvakrát srovnali. V prodloužení ale rozhodl o druhém bodu pro sešívané kapitán Kadlec. Pardubický rekord v počtu bodů v základní části tedy zatím odolal, sparťané se jeho hodnotě 111 bodů přiblížili na jediný bod.

První střelu na gólmana Svobodu, který dostal v derby přednost před Furchem, si připsal Pilař. Slávistický gólman jeho střelu z pravého kruhu kryl. Na druhé straně měl velkou šanci Knot, Novotný jeho střelu se štěstím vyrazil. O chvíli později se však už slávisté dostali do vedení. Sklenář vybojoval puk u mantinelu a poslal ho před branku Lukáši Krenželokovi, ten si ještě trochu popojel a zavěsil do horního rohu branky. Slávisté byli aktivnější, důkazem byla i Žejdlova střela, kterou vyrazil Novotný, následně to Žejdl zkoušel znovu, sparťanský brankář si i tentokrát poradil.

Na začátku druhého dějství to od modré zkoušel Valach, Novotný vyrazil a z dorážky neuspěl Jelínek. Vyrovnání sparťané dosáhli v pětadvacáté minutě, Kubát našel nikým nehlídaného Radka Philippa, který zamířil přesně ke vzdálenější tyči. O chvíli později se však stav měnil znovu. Stejně jako u první slávistického gólu vybojoval kotouč Sklenář, jeho přihrávku zpracoval Kyle Wharton, který svou ranou o tyč poslal slávisty do vedení. Sparta mohla snížit, ale domácí gólman Svoboda byl proti, když vyrazil nejprve střelu Kubáta a následně i dorážku Klimka. Také o chvíli později byl Svoboda na správném místě, když se výborně přesunul proti střele Tona.

110
tolik bodů už mají sparťané na kontě, do rekordu Pardubic z ročníku 2002/2003 už jim chybí jen jediný bod

Na začátku třetího dějství dokázal Přibyl protlačit kotouč mezi Svobodovy betony, ještě se prohlíželo video, zda nebyl kotouč v bráně, což se nepotvrdilo. Další nebezpečnou střelu Pilaře si opět domácí gólman s přehledem pohlídal. Za chvíli o sobě dali vědět i slávisté, Langhammerovi však kotouč sjel a nedokázal vážněji ohrozit Novotného. Ve velké šanci se o chvíli později ocitl Vrdlovec, který se řítil sám na Novotného, kličkou do backhandu na něj však nevyzrál. Následně se potvrdilo klišé nedáš, dostaneš, když ve dvojnásobné sparťanské přesilovce vyrovnával po přihrávce od Tomáše Rachůnka Karel Kubát. Slávisté mohli těsně před koncem zvrátit skóre na svou stranu, Jelínek však v jasné pozici minul.

Rozhodlo až prodloužení, v jeho první minutě při slávistické přesilovce našel Valach Petra Kadlece, který ujel sparťanským obráncům a po kličce do bekhendu trefil prostor mezi Novotného betony.

Vladimír Růžička (HC Slavia Praha): Já jsem rád, že jsme po delší době zase vyhráli. Zápas byl pro nás hodně těžký, s hodně silným a těžkým soupeřem. Dobře jsme bruslili, měli jsme i dobrý pohyb, dobře nám zachytal brankář. Bylo to docela vyrovnané, i když tam byly pasáže, kdy nás Sparta přehrávala, to si řekněme na rovinu. Ale byla tam obrovská bojovnost, s níž do toho kluci neskutečně šli. Byla škoda, že se nám tam nepodařilo dát gól v momentech, kdy jsme tam třeba ujeli sami na bránu. Bohužel jsme dostali gól na 2:2, Sparta hrála ve třetí třetině velice dobře. Jsme rádi, že jsme to pak dotáhli do vítězného konce.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Myslím, že jsme viděli kvalitní utkání ve výborné divácké atmosféře. Do zápasu jsme nevstoupili dobře, ale postupně jsme se zlepšovali. Druhá třetina z naší strany nebyla špatná, naše úsilí gradovalo ve třetí třetině, kdy se nám podařilo srovnat. Bohužel v tom prodloužení jsme vinou nepozornosti inkasovali poměrně laciný gól.