ROG - SPA 1:3 - Vítězná rozlučka s Ligou mistrů

2. Čtvrtfinále, úterý 14. 12. 2021
Rögle BK - Sparta ROG - SPA
Rögle BK: Rifalk – Ekeståhl Jonsson, Gélinas, Jonsson, Wallinder, Sund, Johannesson, McKiernan – Bristedt, Larsson, Everberg – Brithen, Ferguson, Kasper – Edström, Sjögren, Kelleher – Johnsson, Tärnström, Sjödin – Strömgren.
Sparta: Salák – Matuškin, M. Jandus, Polášek, Tomov, Mikliš, Pavelka, Dvořák – Buchtele, Chlapík, Prymula – Thorell, Vitouch, Přibyl – T. Jandus, Doležal, Forman – Strnad, Hašek, Dvořáček – Šmerha.
Branky a nahrávky: 44. Ferguson (Gélinas, Kelleher) – 47. Forman (Thorell, Matuškin), 55. Chlapík, 59. Chlapík. Rozhodčí: Kaukokari, Vikman (FIN) – Lundgren, Nyqvist (SWE).. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 442. Střely na branku: 20:26. Průběh utkání: 1:0, 1:3.
Náš oslabený tým odjížděl k osmifinálové odvetě Ligy mistrů na led Rögle s třígólovým mankem, přesto se nevzdal a na půdě lídra švédské ligy předvedl bojovný a vydařený výkon. Ač domácí vedli, sparťané i díky trefě Miroslava Formana a dvěma gólům Filipa Chlapíka utkání zdramatizovali. I přes drtivý tlak už senzaci nedotáhli, přesto se s Ligou mistrů loučí důstojně.

Ve vyrovnaném úvodu zápasu se hra přelévala ze strany na stranu, leč výraznější šance nepřicházely. Mírně navrch pak měli domácí, kterým v závěru třetiny usnadnilo situaci vyloučení Miroslava Formana, ale sparťané s jistým Alexanderem Salákem v zádech odolávali. Úvodní dějství bez gólových šancí tak góly nenabídlo.

Prostřední dějství výrazně ovlivnila vyloučení na obou stranách, po kterých se museli činit oba brankáři. Tomáš Jandus však na domácího Christoffera Rifalka nevyzrál, Alexander Salák naopak zlikvidoval betonem Everbergovo zakončení po vyjetí zpoza branky. Následně přišla komplikace v podobě čtyřminutového vyloučení Tomáše Dvořáka, které však sparťané ustáli.

V početní nevýhodě byli dokonce nebezpeční, jenže domácí brankář odolával, a když bylo potřeba, stoprocentní byl také strážce sparťanské branky. I přes přibývající šance na obou stranách se stav zápasu neměnil, do kabin s nulou na obou stranách.

Na začátku třetí třetiny putoval na trestnou lavici Zdeněk Doležal, což Brady Ferguson potrestal přesnou dorážkou z pravého kruhu. Sparta se ale nevzdala, Miroslav Forman si hezky najel na pravý kruh a povedenou střelou vyrovnal. Tlak našeho týmu narůstal, trenéři tak sáhli po riziku a více než pět minut před koncem odvolali Alexandera Saláka.

Risk se vyplatil, protože naději navýšil přesnou trefou Filip Chlapík a tlak našeho týmu pokračoval i nadále. Rögle pálilo do prázdné klece marně, zatímco Sparta pokračovala v drtivém tlaku a gólem Filipa Chlapíka sahal po prodloužení. V závěrečné minutě už ale i přes převahu čtvrtý gól nepřidal a s Ligou mistrů se rozloučil důstojným výkonem a výhrou.

Cam Abbott (Rögle BK): "Zdálo se, že máme utkání pod kontrolou, ale ve druhé třetině jsme polevili až moc a konec byl velmi těsný. Je to pro nás pěkný výsledek, kluky musím pochválit za bojovnost."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Můžu být na náš tým pyšný, protože dnes bojoval. Prohráli jsme si čtvrtfinále v Praze a můžeme jen pogratulovat Rögle k postupu do semifinále."