PLZ - SPA 4:3sn - Sparta promrhala dvoubrankový náskok, podlehla na nájezdy

3., úterý 21. 9. 2010
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Salfický - Jiří Hanzlík, Modrý, Slaney, Dresler, St. Pierre, Frolo - Lammers, Straka, Vlasák - Vostřák, Jan Kovář, Petruška - Langfeld, Tvrdík, Johnson - Stránský, M. Heřman, Dvořák - od 26. navíc Jan Heřman. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar.
Sparta: O´Brien, Jan Hanzlík, Vykoukal, Gulaši, Philipp, Salcido - Kůrka, Broš, Ručinský - Ton, D. Výborný, Smoleňák - Hlaváč, J. Hlinka, Treille - Bartánus, Hromas, Koreis. Trenéři: Holaň a Volek.
Branky a nahrávky: 14. Johnson (Tvrdík), 27. Jan Heřman (Vostřák, Stránský), 39. Modrý (Vlasák), rozhodující sam. nájezd Straka - 5. O´Brien (Kůrka, Salcido), 8. Broš (Ručinský), 43. Jan Hanzlík (Hromas, Koreis). Rozhodčí: Pešina, Turčan - Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 8:9. Využití: 1:1. Diváci: 6121.
Sparta veze z Plzně první venkovní bod, i když od začátku útočila na tři. V osmé minutě vedla po brankách O´Briena a Broše 2:0, domácí však do konce druhé třetiny stačili stav otočit. Za stavu 3:3, kdy za Spartu srovnal Jan Hanzlík, došlo na prodloužení a následně i na nájezdy. Ty rozhodl náčelník indiánů Martin Straka.

Plzeň stejně jako ve dvou minulých utkáních začala aktivně. Ve 2. minutě se rozjel téměř sám na Pöpperleho Johnson. Jeho rána zamířila vedle. Sparta nedopustila rychlý gól ve své síti. Naopak. V čase 4:38 se prosadil bývalý indián, teď už však ve službách Sparty, Doug O´Brien střelou od modré čáry a Plzeň prohrávala 0:1. Na konci 7. minuty byl vyloučen Dresler a v čase 7:10 doklepl puk za Salfického Michal Broš – 0:2. Plzeň v ten moment zažívala pocity jejích předchozích soupeřů, když brzy po zahájení zápasu prohrávala o dvě branky. Domácí se pokusili o rychlé snížení. V 9. minutě tečoval Johnsonovu střelu najíždějící Frolo, Pöpperle byl na místě a svou branku uhlídal.

V 11. minutě se na sparťanskou svatyni rozjel Kovář, vypálil, pokusil se i o dorážku, ovšem bez většího efektu. Sparta na každý útok Plzňě ale měla odpověď a svírala svého soka v obranném pásmu. Salfický se v bráně rozhodně nenudil. Domácí se prosadili až na začátku 14. minuty. V čase 13:17 se podařilo navrátilci do sestavy Tvrdíkovi zcela vyšachovat sparťanskou obranu i brankáře a jeho práci bez problémů dokončil Nick Johnson – 1:2. Po vstřeleném týmu Plzně se hra trochu zklidnila, nehrálo se od jednoho brankáře k druhému. O co méně se hráči hnali do útoku, o to více přibývalo menších potyček a strkanic. V posledních vteřinách mohl vyrovnat Kovář v přesilové hře. Jeho dorážka cíl minula.

Do druhé třetiny Plzeňáci vlétli jako uragán. Nutno však říci, že to bylo i zásluhou početní výhody, kterou si odmácí přenesli z první dvacetiminutovky. Již při hře v plném počtu hráčů měl zajímavou příležitost Dvořák, ale nedokázal ji využít. V 6. minutě se zkoušeli prosadit M. Heřman s Kovářem. Ale také bez úspěchu. Až v čase 26:32 se skore opět pohlo. Vostřák pálil z kruhu a Jan Heřman jeho ránu dorazil za Pöpperleho - 2:2. Domácím po vstřelené branky narostlo sebevědomí, modrobílé dresy byly najednou všude. Ve 31. minutě nastaly pro Plzeň ale krušné chvíle. Po faulech Vostřáka a Slayneho se musela minutu a třicet pět vteřin bránit ve třech proti pěti. Ovšem Plzeň tuto herní situaci zvládla úplně fantasticky, Sparta si po celou dobu nevypracovala žádnou větší příležitost ke skórování. Nutno také zmínit, že nejvíce Plzni pomohl Martin Straka, tkerý po celé oslabení neslezl z ledu.

Když už Plzeň hrála v plném počtu, přišla nešťastná chvíle pro pražského gólmana. Pöpperle chtěl rozehrát puk, do toho se mu však vložil Dvořák a poslal puk málem do branky. Ovšem jenom málem, tudíž si mohl makovaný Sparťan řádně oddechnout. V další početní výhodě Sparty ve 36. minutě měl na hokejce gól pro změnu Výborný. Salfický ale předvedl úžasný zákrok, když proti střele kapitána holešovického týmu nastavil beton. V čase 38:14 hrála přesilovku také Plzeň a stejně jako soupeř v první třetině ji dokázala využít. Pöpperleho propálil od modré Jaroslav Modrý a otočil vývoj utkání - 3:2.

Do třeti tretiny poprvé v utkání nastoupila se ztrátou Sparta. Ta ale netrvala příliš dlouho. V čase 42:50 v ponechané výhodě propálil Salfického Jan Hanzlík – 3:3. Ve 44. minutě krásně vyšachoval obranu Kovář, přesně už zakončit nedokázal. Ve 45. minutě stáli všichni svatí při Salfickém. Odražený puk od mantinelu se válel zcela nekrytý před taktéž nekrytou brankou indiánů. Nakonec se ale přes všechny hokejky odrazil právě k plzeňskému gólmanovi, který ho zalehl. Ve 47. minutě prokličkoval domácí obranou Kůrka, ač faulovaný zakončil, Salfický schoval puk do náruče. Následnou přesilovku Sparta nevyužila.

V 52. minutě pro změnu stálo štěstí při Pöpperlem. Nastala v podstatě stejná situace jako na druhé straně. Po střele se odrazil puk od mantinelu tak nečekaně, že nadělal sparťanskému gólmanovi velké problémy. Poslední minuty byly o čekání na chybu soupeře. Ani jeden z týmů se jich nevyvaroval. Plzeň najížděla tři na jednoho, Sparta zase hrozila z protiútoku. Podle projevu na ledě to vypadlo, že ani jeden z týmů si rozhodně nepřeje prodloužení. Odvrátit ho mohl Hlinka. Při prvním pokusu měl i trochu smůly a druhý už kryl Salfický. Minutu před koncem pro změnu mohl rohodnout Tvrdík. Ani on však neuspěl.

Hned v první minutě nastavení pálil Straka. Pöpperle byl proti jeho bombě na místě. Na druhé straně nebezpečně střílel Hlinka. Také bez výsledku. V 64. minutě se dostal k puku Kůrka, naštěstí pro domácí vůbec netrefil branku. Jelikož pět minut času navíc rozuzlení nepřineslo, diváci v ČEZ Aréně viděli první nájezdy v této sezóně.

Jako první se rozjel Kovář, neuspěl stejně jako Kůrka o pár chvilek později. To Martin Straka zakončil svůj pokus zcela bez problémů a dostal Plzeň do vedení. Jelikož Ton, Vlasák ani Hlaváč nemířili přesně, byl nájezd kapitána Plzně vítězný a indiáni mohli slavit vítězství 4:3 po samostatných nájezdech.

Milan Razým (Plzeň): "Byli jsme tentokrát v opačné pozici než v prvních dvou kolech, teď jsme prohrávali 0:2 my. V první třetině byla totiž Sparta jasně lepší a měli jsme štěstí, že jsme inkasovali pouze dvakrát. Dělba bodů po 60 minutách byla ale nakonec zasloužená. V nájezdech nám Salfický vychytal elitní střelce Sparty. Se ziskem dvou bodů jsme spokojeni, ale s výkonem celého mužstva už méně."

Miloš Holaň (Sparta): "Byl to velice dobrý zápas s vysokým nasazením, taktická bitva. Rozehráli jsme ho dobře, přesně, jak jsme si to naplánovali a zaslouženě jsme vedli 2:0. Zbytečnou chybou ve středním pásmu jsme ale darovali Plzni gól a ve druhé třetině jsme nedokázali využít dlouhé přesilovky pět na čtyři. Ve třetí třetině jsme vyklidili pole a vůbec nevíme, proč se to stalo. Trestná střílení mě trochu zklamala. Měli jsme na ně tři elitní střelce, kteří ale selhali."