3., pátek 21. 9. 2018
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Frodl – J. Kindl (A), Čerešňák, Allen, Kaňák, Pulpán, Vráblík – Kantner, Nedorost, Gulaš (C) – Stach, Kratěna, Indrák (A) – D. Kindl, Kracík, Němec – Straka, Kodýtek, Eberle – Preisinger.
Sparta: Machovský – Piskáček (A), Delisle, Gregorc, Košťálek, Blain, Kalina, Tomáš Dvořák – Beran, Sill, Černoch – Říčka, Vrána (C), Jarůšek – Buchtele, Pech (A), Forman – Smejkal, Klimek, Kudrna.
Branky a nahrávky: 18. Eberle (Straka), 46. Allen (D. Kindl, Kaňák) – 27. Kudrna (Klimek), 44. Jarůšek (Vrána, Kalina), 64. Košťálek (Blain). Rozhodčí: Pešina, Petružálek – Lhotský, Klouček. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 336. Střely na branku: 46:30. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Conor Allen - Andrej Kudrna.
Třetí utkání, druhé vítězství! Sparta napravila porážku na ledě Vítkovic, když uspěla na ledě Plzně, odkud si odvezla vítězství 3:2 v prodloužení. Svěřenci Uweho Kruppa vděčí za dva body zejména skvělému Matěji Machovskému, který byl při střelecké převaze indiánů jistotou, a zajímavý souboj rozhodlo až nastavení. V něm se v přesilové hře prosadil Jan Košťálek, jenž přisoudil Spartě bonusový bod.

Sparta už od úvodních desítek vteřin čelila tlaku indiánů, kteří si už ve druhé minutě vypracovali zajímavou šanci, ale Petr Kodýtek pálil mimo a pokus Petra Straky brankář Matěj Machovský úspěšně vyrazil. Už v páté minutě pak zamířil na trestnou lavici Jiří Smejkal, ale jeho parťáci oslabení s podporou Matěje Machovského ustáli.

Krátce po návratu sparťanského útočníka Pražané zahrozili, když zajímavý protiútok zakončil Miroslav Forman, jenž ztroskotal na pozorném Dominiku Frodlovi. Na ledě se pak začalo přiostřovat a oba týmy u mantinelů přitvrdily. Když Plzeňští nepotrestali ani vyloučení Roberta Říčky, hrálo se stále bez branek, což mohl ve čtrnácté minutě přerušit právě útočník Sparty, jehož zajímavý průnik ani následná dorážka Richarda Jarůška ke gólu nevedly.

Když už se zdálo, že první třetina zajímavého souboje gól nenabídne, udeřili Západočeši. Petr Straka dojel za brankou volný kotouč, posunul ho zadovkou na najíždějícího Jana Eberleho, a ten pohotovou střelou nad rameno Matěje Machovského otevřel skóre. Ve zbytku úvodního dějství už Sparta odpovědět nedokázala.

Úvod druhé třetiny však patřil Pražanům. Zajímavou akci neproměnil Zach Sill, který se po přihrávce Jiřího Černocha ocitl tváří v tvář Dominiku Frodlovi, ale kotouč skončil pouze v lapačce plzeňského brankáře. V dalších minutách se neujaly ani pokusy Petra Kaliny a Robert Říčka před prázdnou brankou pouze promáchl. O necelé dvě minuty později už ale bylo na sparťanské lavičce veseleji.

Lukáš Klimek pobídl zajímavým pasem Andreje Kudrnu, který si připravil kotouč a střelou nad levý beton Dominika Frodla vyrovnal stav utkání. Spartu vyrovnávací trefa nakopla a pokračovala v šancích, jenže aktivní Robert Říčka uspět nedokázal. Ke slovu se pak dostala také Plzeň, ale oba brankáři pokračovali ve spolehlivém výkonu. V polovině zápasu však Sparta mohla otočit, když Jiří Smejkal ujel ve vlastním oslabení a sám proti domácímu brankáři trefil jen jeho beton.

O chvíli později se domácí aréna radovala zbytečně, protože pokus Ondřeje Kratěny skončil na levé tyči. Ta zacinkala i o minutu později, když Milan Gulaši s Matyášem Kantnerem ujeli do přečíslení a druhý jmenovaný trefil konstrukci branky. O minutu později stejný muž ztroskotal na Matěji Machovském, jenž proti jeho dorážce fantasticky zasáhl levým betonem. Plzeň následně vylepšila svůj střelecký účet, Spartu přestřílela, jenže do kabin se šlo po trefě Andreje Kudrny za vyrovnaného stavu.

Svěřenci Uweho Kruppa vstoupili aktivně i do třetí části, ve které dohrávali přesilovou hru a Jeremie Blain se zajímavě vytočil před brankou, ale Dominika Frodla nepřekonal. Brankář Plzně navíc zlikvidoval i následující pokus od modré a Západočeši tlak ustáli. Domácí gólman však do statistik přidal i vyloučení za vyhození puku a jeho trest Sparta využila už po čtrnácti vteřinách, když Petr Vrána střílel z levého kruhu a jeho pokus usměrnil do sítě Richard Jarůšek.

Vedení Sparty však vydrželo pouze dvě minuty. Západočeši se obratem rozhodit nenechali, Pražany zatlačili, ale pokusy od modré čáry k úspěchu nevedly. Výjimkou byla střela Conora Allena, jehož projektil Matěj Machovský neviděl a bylo opět vyrovnáno. Blízko vedení byli hosté o chvíli později, ale Lukáš Pech ani Jan Buchtele neuspěli.

Hra začala nabírat na obrátkách, což přinášelo i chyby. Jednu z nich udělal Blaž Gregorc, jenž namazal Matyáši Kantnerovi, ale domácí borec v samostatném úniku ztroskotal na Matěji Machovském. Brankář Sparty si poradil i s pokusem Miroslava Indráka a Romana Vráblíka, po jejichž střelách se strhla mela a potyčka Miroslava Indráka s Lukášem Pechem skončila čtyřmi minutami pro oba borce. I přes tlak indiánů už se skóre neměnilo a zápas dospěl do prodloužení.

O zisku bonusového bodu tak rozhodovalo rozhodovalo nastavení a blíže vítězství byla Sparta, když Andrej Kudrna donutil zasáhnout Dominika Frodla a tečovaná dorážka Zacha Silla skončila v ochranné síti. Klíčový moment prodloužení přišel v čase 63:22, kdy sudí potrestal faulujícího Milana Gulaše, jenž si počínal nedovoleně po ztrátě kotouče. Přesilovka Sparty pak trvala jen čtrnáct vteřin, když se na levém kruhu opřel do puku Jan Košťálek a vystřelil svému týmu druhý bod.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): „Troufám si tvrdit, že jsme byli lepším týmem a bohužel bereme jen bod. Předvedli jsme dobrou aktivní hru směrem dopředu, ale zlepšuje se i naše hra dozadu. Přesto jsme předveli pár chyb a soupeř je potrestal. Přes náš tlak do brány nám zblokovali hodně střel a gólman toho dost pochytal. Chtěl bych hráčům i přes prohru poděkovat za to, že to nevzdali a odmakali to do poslední minuty. Oslabení ve třech v prodloužení se těžko brání, tam jsme nestačili střelu zablokovat. Pokud budeme pracovat pořád stejně, tak se to překlopí a začneme víc bodovat.“

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „Věděli jsme před zápasem, jaké jsou přednosti plzeňského týmu. Hlavně dobré napadání a tlak na bránu. Měli jsme jasný plán, že musíme blokovat střely, aby Machovský viděl. Plzeň byla sice dominantním týmem, ale jenom to zápasy nevyhrává. My jsme tvrdě bojovali v oslabeních a nakonec jsme rozhodli v našich přesilovkách. Naše speciální formace pracovaly dobře.“