NOR - SPA 3:1 - Sparťané nestačili na Norimberk

přátelské utkání (hraje se v Norimberku), pátek 23. 2. 2018
Norimberk Ice Tigers - Sparta NOR - SPA
Norimberk Ice Tigers: Jenike – Jurčina, Mebus, Aronson, Festerling, Gilbert, Köppchen, Torp – Pohl, Mitchell, Bjorkstrand – Segal, Dupuis, Fox – Weber, Steckel, Möchel.
Sparta: Honzík – Michálek, Pavelka, Kulda, Kalina, Piskáček, Voráček, Švrček, Brož – Buchtele, Pech, Forman – Klimek, Vrána, Jarůšek – Kumstát, Hlinka, Uher – Černoch, Hozák, Merta.
Branky a nahrávky: 1. Mitchell (Mebus), 3. Pohl (Mitchell), 60. Segal – 58. Černoch (Hlinka). Rozhodčí: Bauer, Kapzan – Blankart, Laguzov. Vyloučení: 2:1. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 264. Střely na branku: 19:47. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1.
Sparťané prohráli ve druhém přípravném utkání během olympijské reprezentační pauzy na ledě Ice Tigers z Norimberka. Domácí šli v úvodu utkání do vedení 2:0, sparťané je poté celou druhou třetinu drtili, ale bez vstřeleného gólu. Až v závěru utkání v přesilovce umocněné odvoláním brankáře dokázal snížit Jiří Černoch, ale Ice Tigers potvrdili vítězství třetím gólem do opuštěné sparťanské klece.

Do duelu s Norimberkem nastoupili sparťané v brance s Davidem Honzíkem, který musel už po 22 sekundách lovit kotouč ze své sítě. Domácí rozebrali obranu Sparty a z mezikruží zakončoval nehlídaný John Mitchell. O necelé dvě minuty později se Ice Tigers prosadili podruhé a tentokrát skóroval rodák z Kopřivnice Petr Pohl, který má české i německé občanství. Najel si na kruh a střelou odraženou o břevno zvýšil na 2:0.

Po nepovedeném startu se Pražané probrali. První nebezpečnější střelu na sparťanské straně si připsal lotyšský obránce Kulda, poté zahrozil i Hlinka. Honzík musel být ovšem také v pohotovosti. Möchel sice mířil vysoko nad, ale o chvíli později se ve stoprocentní pozici ocitl Segal a sparťanský gólman mu doslova ukradl gól bleskurychlým zákrokem lapačkou. V samém závěru první třetiny ještě domácí trefili tyčku.

Zatímco v první třetině tahali sparťané za kratší konec gólově i herně, od startu druhé části se výrazně zvedli. Proti nepřesné Kuldově dělovce od modré čáry ještě domácí brankář zasahovat nemusel, ovšem při šanci Kumstáta s Jarůškem se už pořádně zapotil. Právě Kumstát byl o chvíli později prvním vyloučeným zápasu. Pražané se ale v oslabení skvěle bránili a první minutu a půl Norimberku vůbec nedovolili usadit se v útočném pásmu. Jenike si poradil i s dalšími šancemi v podání Švrčka, znovu Jarůška či střelecky velmi aktivního Kuldy.

Dobrou příležitost měl i Merta, který působil v mládeži Sparty a aktuálně hraje v první lize za Ústí nad Labem. Nejprve pálil, poté ještě svou střelu dorážel. Obojí ale neúspěšně. Blízko gólu byl i Jarůšek, který zkoušel kotouč obtočit okolo tyčky. Jenike mu tam však mezírku nenechal. V posledních sekundách druhé třetiny, kterou sparťané střelecky ovládli v poměru 20 ku pěti, ujel sám na Honzíka v ojedinělé šanci domácích Bjorkstrand, sparťanský gólman ho vychytal.

Úvod třetí dvacetiminutovky byl z obou stran opatrnější, ani jeden z týmů si nevytvořil tlak nebo větší šanci. Až po šesti minutách střílel z dobré pozice Kulda, jeho ránu Jenike vyrazil. Až po jedenácti minutách přišel první trvalejší tlak, a to ze strany sparťanských hráčů. Těm se ale rychle krátil čas na zdramatizování zápasu. Pomoci jim v tom mohla jejich první přesilová hra v utkání. Jenikeho branka byla ovšem pro sparťany zkrátka zakletá.

Brzy po návratu vyloučeného hráče tři minuty před koncem zápasu domácí faulovali znovu. Trenérský štáb Pražanů si vyžádal oddechový čas a gólman Honzík po jeho skončení zůstal na střídačce. Početná převahu šesti proti čtyřem sparťané dokázali využít díky Jiřímu Černochovi, který snižoval na 1:2. Sparťanská hra bez brankáře pokračovala, čehož využil Brandon Segel. Poslal kotouč z vlastního rohu přes celé kluziště do opuštěné klece, a potvrdil tak vítězství domácích hráčů.