13. 11. 2015 | Lukáš Štěrovský, -red-

MHK - SPA 2:5 - Po repre pauze výhra!

18., pátek 13. 11. 2015
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Kacetl – Pláněk, Vydarený, Pilař, Čáp, Dietz, Frühauf, Hronek – J. Kudrna, Knotek, Šimánek (C) – Bednář, Kukumberg, Dej – Červený, Ihnačák, Courchaine – Köhler, Vantuch, Honejsek. Trenér: Peter Draisaitl.
Sparta: Lukáš – Čajkovský, Barinka (A), Eminger, Polášek, Hrbas, Mikuš, Švrček – Buchtele, Klimek, Netík (A) - Kumstát, Hlinka (C), Sabolič - Hamilton, Cingel, A. Kudrna - Forman, Pech, Černoch. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 23. Courchaine (Pláněk), 32. Kukumberg (Bednář, Šimánek) - 6. Černoch, 20. Barinka (Cingel, A. Kudrna), 22. Sabolič (Hlinka, Polášek), 33. Barinka (Hamilton, Čajkovský), 59. A. Kudrna (Mikuš, Cingel). Rozhodčí: Šindler, Horák – Frodl, Skopal. Vyloučení: 1:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6697. Střely na branku: 27:19. Průběh utkání: 0:3, 2:3, 2:5. Nejlepší hráči zápasu: Pláněk - Barinka.
Sparťané ve svém prvním utkání po reprezentační přestávce potvrdili, že se jim na Hradec Králové daří! Ve 14 zápasech, které spolu oba soupeři sehráli, se Sparta radovala hned desetkrát. Základ desáté výhry položili v první třetině Černoch s Barinkou, třetí trefu přidal Sabolič. Mountfield sice dvěma góly snížil, ale druhá Barinkova branka v utkání a pojistka Kudrny do prázdné branky potvrdily tři body pro Pražany.

Domácí do prvního zápasu po reprezentační pauze nevkročili špatně, když se hned od úvodu byli schopni dostávat do solidních střeleckých příležitostí, při kterých se Lukáš musel mít na pozoru. Přesto se jako první radovali hosté, kteří měli k dispozici jen ojedinělé šance. Z jedné takové v přečíslení dvou na jednoho hledal spoluhráče na zadní tyči Jiří Černoch, ale puk se od bránícího Pilaře odrazil nešťastně za Kacetla. V čase 5:09 tak hosté vedli 1:0.

Nadále platil podobný obrázek hry. Hradec se tlačil před Lukáše, ten ale v kombinaci s hostujícími beky odváděl dobrou práci. Prakticky ihned po obdržené brance mohl srovnat Knotek, ale při dorážce do odkryté klece byl obránci Sparty uhlídán. Jaroslav Kudrna zase tečoval bombu Vydareného od modré těsně vedle levé tyče, Pilař ze stejné pozice jako slovenský bek pálil nad břevno.

Na druhé straně se Kacetl blýskl zákrokem, kdy vychytal tváří v tvář osamoceného Saboliče. Hradec v poslední pětiminutovce úvodní části trochu polevil a šestnáct vteřin před koncem třetiny přišel trest v podobě branky Michala Barinky. Ten si totiž věděl rady s přesnou přihrávkou Cingela od mantinelu napříč pásmem. Puk poslal do sítě kolem Kacetlovy vyrážečky.

Vstup do druhé části se nesl ve znamení vstřelených branek. Nejprve Hlinka našel za hradeckou obranou volného Roberta Saboliče, který navyšoval už na 3:0 pro hosty. Naštěstí pro Hradec ale přesně za minutu dorazil puk po střele Pláňka, který projel v podstatě přes celé kluziště jako nůž máslem, do prázdné klece Adam Courchaine.

Buchtele mohl vzápětí opět hostům získat dvoubrankové vedení. V cestě mu už stál jen pravý Kacetlův beton, ale sparťanský hráč ležícího gólmana včetně jeho svatyně přestřelil. V podobně slibné situaci o chvíli později Lukáš Vantuch. Jeho dorážka ze skrumáže sice překonala Lukáše, ale zastavila se o pravou tyč branky hostí.

V půlce periody Hradec snížil zásluhou Romana Kukumberga, který dostal precizní pas od Bednáře zpoza branky, ale odpověď Sparty na sebe nenechala dlouho čekat. Prudká rána Michala Barinky od modré čáry jen cinkla o břevno, Kacetl zůstal bez šance. Po zbytek třetiny byla k vidění vyrovnaná hra, při které mohli být oba gólmani víceméně v klidu, a tak se už ani skóre nezměnilo.

První velkou příležitost a současně naději na spasení Hradce v posledních dvaceti minutách měl na své holi Courchaine. Kanadský hokejista z prostoru mezikruží zamířil ale jen vedle pravého horního rohu Lukášovy branky. Pár desítek vteřin nato se zase před Kacetlem zjevil Forman, jenže s pukem naložil podobně jako Courchaine.

V oslabení se do samostatného úniku dostal Sabolič, jenže na Kacetla si tentokrát nepřišel. Hradec se skrz bránící tvrz hokejistů v rudých dresech probíjel jen ztěžka, v jedné z posledních šancí se zjevil Bednář, jenž z vnějšku trefil jen tyč odkryté klece. Když Východočeši neuspěli ani z následující skrumáže před Lukášem, začínalo být jasné, že jim pšenka opravdu nepokvete.

Nepomohla ani přesilová hra, kterou jim daroval Polášek podražením jednoho z domácích hráčů. Naopak po jejím skončení se Hradečtí odhodlali k power-play, ale neuhlídali Andreje Kudrnu, který stanovil finální skóre na 5:2 pro Spartu. Hradec se tak v tabulce propadl na čtvrté místo, právě o bod za Pražany, kteří jsou třetí o skóre za Plzní.

Peter Draisaitl (Mountfield Hradec Králové): Nám se ten večer vůbec nepovedl. Celou dobu nebylo jasné, co jsme vlastně chtěli hrát. Respektive to, co bylo připraveno, jsme nebyli schopni převést na led. Bylo to takové rozházené. Dopředu ještě nějaké šance byly, ale dozadu jsme byli otevření jako kdovíco. Celý večer skončí maximálně v kýblu.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Podali jsme výborný výkon; bruslivý, obětavý, s nasazením. Chtěl bych vyzdvihnout brankáře Honzu Lukáše, který byl výborný. Viděli jsme nadprůměrné extraligové utkání, v němž se utkala velice vyspělá mužstva, byla tady výborná divácká kulisa. Měli jsme možná výhodu v tom, že jsme hráli v úterý zápas Ligy mistrů a byli jsme více rozjetí, více nám to bruslilo a výborně jsme sehráli koncovku.