MBL - SPA 3:4 - Druhá venkovní výhra v řadě!

23., neděle 20. 11. 2016
Mladá Boleslav - Sparta MBL - SPA
Mladá Boleslav: Lukáš – Stříteský, T. Voráček, Trončinský, Kučný, Hanzlík, Kurka – Orsava, Žejdl, Jonák – Hyka, Urban, Lenc – Látal, Vampola, Fronk – Pospíšil, Klepiš, Pabiška. Trenér: František Výborný.
Sparta: Škarek – Čajkovský, Nedomlel, Švrček, Kalina, Mikuš, Piskáček – Černoch, Kumstát, Vrána – Safin, Uher, Hlinka – Forman, Klimek, Pech – Cingel, M. Procházka, Kudrna. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 49. Stříteský (Pabiška), 58. Lenc (Hyka, Vampola), 60. Orsava (Lenc, Žejdl) - 6. Safin (M. Procházka), 26. Pech (Hlinka, Vrána), 28. Hlinka (Pech, Čajkovský), 32. Vrána (Hlinka). Rozhodčí: Šír, Horák – Frodl, Zavřel. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4 009. Střely na branku: 43:36. Průběh utkání: 0:4, 3:4. Nejlepší hráči utkání: Matěj Stříteský - Jaroslav Hlinka.
Na Bruslařský klub se sparťanům zkrátka daří! Připsali si již pátou tříbodovou výhru nad tímto soupeřem a po říjnové domácí kanonádě, která skončila výsledkem 9:0, přivezli vítězství také z města automobilů. Skóre otevřel v první třetině svým prvním extraligovým gólem Ostap Safin, ve druhém dějství se v přesilovkách prosadili Lukáš Pech s Jaroslavem Hlinkou a ve vlastním oslabení také Petr Vrána. Mladá Boleslav ve třetí dvacetiminutovce sice mocně dotahovala, ale nakonec pouze zkorigovala stav na konečných 4:3 pro Spartu.

Fotogalerie

Po ceremoniálu, při kterém se s hráčskou kariérou symbolicky loučila legenda Sparty i Mladé Boleslavi David Výborný, jako první zahrozili Bruslaři. Trončinský uvolnil skákavou přihrávkou Pospíšila, jenž trestuhodně nedokázal zamést kotouč do branky. Prakticky z protiútoku přispěchali s odpovědí hokejisté Sparty, když se k odraženému puku dostal Ostap Safin a po rychlém obkroužení branky zasunul na bližší tyči. Připsal si tak svůj první extraligový gól v kariéře.

Korigovat mohl po nahrávce od zadního mantinelu Fronk, proti byl ale Škarek. Sedmnáctiletý mladík a hráč jihlavské Dukly dostal v brance příležitost podruhé v řadě a trenéru Kalousovi se i tentokrát odvděčil spolehlivým výkonem. Na rozdíl dvou branek mohla Sparta odskočit po chybě domácího obránce, který nepřešel jako poslední hráč přes Cingela, ten se ale nezorientoval a dobrá příležitost tak přišla na zmar.

Obraz hry zůstal neměnný i po návratu ze šaten. Podruhé v utkání se mohl prosadit Safin, jeho teč dokonce vysokým obloukem zaplula za Lukášova záda. Po krátké poradě u videa ale hlavní rozhodčí rozhodl, že branka nemůže být uznána pro teč vysokou holí. Věčně ale boleslavský obranný val odolávat nemohl. V početní výhodě Sparta rozebrala boleslavskou čtveřici a jako poslední zavěsil za bezmocně se přesouvajícího brankáře Lukáš Pech.

Svou nekompromisnost v přesilových hrách hosté potvrdili o dvě minuty později znovu, když se po zdánlivě jednoduché kombinaci ocitl mezi kruhy osamocený sparťanský kapitán Jaroslav Hlinka a rozesmutněl domácí publikum potřetí. Zmar Mladé Boleslavi jako by v tu chvíli neměl brát konce. Ve vlastním oslabení si totiž Hlinka udělal kužel z bránícího hráče a brejk zakončil přihrávkou na Petra Vránu, pro něhož už nebyl problém zakončit do odkryté svatyně.

V závěrečném dějství Sparta vyrážela do nebezpečných protiútoků, Bruslaři se zase snažili umazat nelichotivou nulu na kontě vstřelených gólů. To se jim podařilo přibližně v polovině třetí třetiny, když z poměrně ostrého úhlu napřáhl Matěj Stříteský, a zkazil tak Škarkovi šanci na druhou vychytanou nulu v řadě. Domácí polila živá voda a snížit mohl v početní výhodě Látal, po jehož průniku podél mantinelu zvonila tyč.

V samotné koncovce utkání ještě korigoval po přihrávce zpoza branky pohotový Radan Lenc a celek z města automobilů se rázem ocitl na dostřel. Trenér Výborný sáhl dokonce ke hře bez brankáře a třetí zásah přidal po bekhendovém zakončení Jakub Orsava, na víc než kosmetickou úpravu skóre už to ale vzhledem k akutnímu nedostatku času Mladoboleslavským nestačilo.

František Výborný (BK Mladá Boleslav): "Měli jsme v nohách těžký zápas v Pardubicích, kde jsme hráli až do konce, což nás ale neomlouvá. Dvě třetiny jsme se do toho nemohli dostat a Sparta se dostala lehce do vedení, což jsme nechtěli dopustit. Věděli jsme, že když Sparta vede, tak je sebevědomá. Má zkušené a kvalitní hráče. Hosté sehráli parádně dvě přesilovky, pak jsme dostali gól i při naší přesilovce a vypadalo to na hodně (inkasovaných) gólů. Před třetí třetinou jsme chtěli hrát alespoň pro lidi a udělat z toho zápas. Nakonec to bylo drama a kdyby byla ještě minutka, mohlo to být zajímavé. Jsem rád, že jsme alespoň v poslední třetině ukázali, že se hráči nemusí Sparty bát. Nevím, jestli měli v hlavách prohru 0:9 na Spartě, ale spíše to byl zápas v Pardubicích, který nás stál hodně sil."

Jiří Veber (HC Sparta Praha): "Hráli jsme naposledy v úterý, takže jsme měli dostatek času na přípravu a Boleslavi jsme se věnovali. Dvě třetiny jsme to zvládli, ale ve třetí části jsme zápas zbytečně zdramatizovali. Boleslav měla výborný pohyb, dostávala nás pod tlak a nám to tolik nebruslilo. Možná jim nejezdily nohy z podvědomí, že už je to hotové, protože jsme vedli 4:0. Zaplaťpánbůh ale, že máme tři body."