MBL - SPA 1:2sn - Z Boleslavi s dvěma body

11., čtvrtek 13. 10. 2011
Mladá Boleslav - Sparta MBL - SPA
Mladá Boleslav: Valent - Rýgl, Chaloupka, Žabka, Baldwin, Drábek, Jindra, Dudáš, Beňovič - Balaštík, D. Výborný, Tomas - Goertzen, Bahenský, Pabiška - Cetkovský, Vrbata, Kotrla - Mikulík, Stieler, Demel.
Sparta: Pöpperle - Milam, Sersen, Kasík, Jan Hanzlík, Kučný, Philipp, Kočí - Tenkrát, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Pacovský - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - Lapšanský, Luňák, Žálčík - od 26. navíc Přibyl.
Branky a nahrávky: 10. Tomas (D. Výborný) - 34. Tenkrát (Bližňák, Sersen), rozhodující sam. nájezd Ton. Rozhodčí: A. Jeřábek, Husička - Horinek, Rozlílek. Vyloučení: 4:6, navíc Lapšanský (Sparta) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 3 690. Průběh utkání: 1:0, 1:2.
P r a h a - V předehrávce 11. kola Tipsport extraligy patřila pvní polovina utkání spíše Mladé Boleslavi, která se trefou Tomase dostala v první periodě do vedení. Spartě se podařilo v prostřední části vyrovnat a utkání dospělo až do samostatných nájezdů. V těch byl jediným úspěšným střelcem Petr Ton.

První vteřiny možná působily trochu nemastně neslaně, pak už se ale o slovo přihlásil Ivan Rachůnek, který poslal zajímavou zadovku na Pacovského. Valent však kotouč zastavil a ještě stačil rozehrát. Na druhé straně se výraznějším způsobem projevili Bahenský s Pabiškou, přičemž prvně jmenovaný nahrával přímo před branku. Pabiška puk nestačil sklepnout. Boleslav působila vůbec aktivnějším dojmem, po ojedinělém pokusu Broše vystřelit na Valenta, se v útočném pásmu Středočechů protočily prakticky všechny formace, aniž by se z něj museli někam vytratit.

Sparta jako první okusila hru v početní výhodě, domácí celek se jí povedlo uzamknout v pásmu, výraznější šanci si ale nepřipsala. Při návratu vyloučeného Výborného se navíc Tomasovi podařilo vybojovat pásmo, čímž se exsparťanský hráč dostal nejen do hry, ale také rovnou do své formace. A byl to právě on, kdo přihrál Romanu Tomasovi na první gól zápasu. Ten sice napoprvé Pöpperleho nepřekonal, napodruhé byl už ale z ostrého úhlu (snad i díky faktu, že sparťanský gólman ležel) už úspěšnější. Boleslav v první třetině hrála tři a půl přesilovky (tu poslední si přenesla do druhého dějství), nedošla ale – stejně jako Sparta – dál, než k myšlence. Skutek samotný k vidění nebyl.

Největší šanci si v doznívající přesilovce Boleslavi připsal zatím jediný úspěšný střelec večera Tomas, který po vybruslení z rohu trefil Pöpperleho do masky. Pravděpodobně mířil někam nad jeho rameno. Hosté v pěti nehráli dlouho, za pád pod nohy Mikulíka odešel pykat Phillip. Středočeši si vypracovali hned několik gólových příležitostí, v té největší šel puk po došťouchnutí Baldwina skutečně těsně kolem branky. Diváky pak poměrně pobavil Luňák, který zastavil přihrávku domácích nejen efektivním výskokem, ale také dopadem letmo a kotoučem kdesi ve výstroji. Doslova mega šanci Sparty si připsal ve 29. minutě Ton, který se po dvou otočkách ocitl naprosto nečekaně před Valentem sám. Boleslavský brankář ale zareagoval mnohem rychleji, než roztočený sparťan.

Jakoby probuzení hostů potvrzoval i únikem po pravém křídle Žalčík, jehož střelu Valent vyrazil pravděpodobně jen loktem. Ano, tým z Holešovic skutečně zabral. Najednou se do útočného pásma dostával podstatně jednodušeji, což vyvrcholilo faulem Žabky. Tona sice ještě Valent pohotovým zásahem betonem vychytal, na zavěšení po obkroužení klece Petrem Tenkrátem už ale nestačil. Další přesilovku Sparta využila k neuvěřitelné sérii přihrávek, ale snad vůbec žádné střele. Situace se začala přiostřovat a to po emocionální stránce – zvlášť když rozhodčí odpískal další faul domácích a boleslavský kotel se ozval proti Hanzlízkovi. Ten poslal fanoušky nelichotivým gestem do jistých míst, čímž vyvolal další bouři. Nakonec se přeci jen ještě vylučovalo i na straně hostujícího celku, ve hře čtyř proti čtyřem nastřelil Vrbata horní tyčku Pöpperleho branky!

Prvních pár vteřin třetí třetiny a zároveň posledních pár sekund přesilovky Boleslavi utekly jako nic a bez větší šance k tomu. Oproti tomu Tonovi se podařilo ujet a z kruhu vypálit na Valentovu svatyni. Ačkoliv to možná z leckterého pohledu vypadalo jako gól, kotouč nakonec prosvištěl těsně nad. Po pár minutách za sebou nechal hned čtyři boleslavské hráče Broš, puk musel ne zrovna jistým zákrokem likvidovat až Valent. Šancí celkově poněkud ubylo, začínalo být patrné, že ani jeden tým nechce udělat chybu, která by mohla být onou osudovou.

Víc prostoru poskytli sparťané po delší době Goertzenovi na pravém křídle. Kanadská posila Středočechů volila střelu namísto přihrávky a Pöpperle si s ní poradil. Na druhé straně kdosi rozezněl ránou ze skrumáže těl Valentovo břevno a skóre "na tyčky" tak bylo vyrovnáno stejně jako to na góly. Pořádně horko bylo před domácím brankářem i v 52. minutě, kdy se musel Drábek hodně snažit, aby puk nacpal pod ležícího Valenta. Balaštík vzápětí zvedl kotouč až moc a ten přeletěl přes branku. Boleslavský útočník se jen nevěřícně chytal za hlavu. Jak se blížila základní část ke konci, začali se o slovo znovu důraznějším způsobem hlásit Středočeši. Na střelu Chaloupky od modré měl sice Pöpperle doslova celou dálnici, s Pabiškovým plachťákem to ale už tak snadné neměl. Boleslav mohla svou aktivitu ještě znásobit, když Lapšanský vyfasoval dvě minuty a za vztekání dalších deset. Přesilovka domácím však hrubě nevyšla.

Tenkrát označkoval hned na začátku prodloužení mantinel za Valentovou brankou a leckterému domácímu fanouškovi přitom určitě zatrnulo. Proti ráně Kotrly si Pöpperle hodně vybruslil, takže boleslavskému útočníkovi značně minimalizoval střelecký úhel. Sparta se při pokusu dostat se do útočného pásma objevila hned několikrát v ofsajdu, což nastavený čas, který nerozhodl, opticky natáhlo.

V samostatných nájezdech se trefil jen Petr Ton, a Sparta tak bere o bod navíc.

Vladimír Hiadlovský (Mladá Boleslav): V první třetině jsme byli lepší, ale to bylo díky přesilovým hrám, kterých jsme měli víc, a dostali jsme soupeře pod tlak. Ve druhé třetině to zase bylo opačně, protože měla Sparta víc přesilových her a vytvořila si optický tlak. Ve třetí třetině to byl oboustranně velmi disciplinovaný hokej. Nikdo nechtěl udělat chybu a prohrát. Sparta po posledních zápasech vzbuzovala respekt, její výkonnost stoupala. My jsme podali výborný výkon a divákům se musel hokej líbit.

Patrik Martinec (Sparta): Mladá Boleslav vstoupila do utkání výborně, v první třetině nás přehrávala a jen díky výbornému výkonu brankáře Pöpperleho jsme prohrávali jen o jeden gól. Od druhé třetiny jsme zlepšili pohyb a druhou a třetí třetinu jsme byli lepší. Hlavně ve třetí třetině jsme měli několik gólových šancí a mohli jsme utkání vyhrát už po šedesáti minutách. David Kočí splnil očekávání. Bylo to pro něj těžké, naskočil poprvé do extraligy a odehrál, co jsme si představovali.