25. 8. 2019 | Marek Táborský, Vojtěch Martinek

MAN - SPA 1:4 - Vítězná německá derniéra

příprava (Heilbronn), neděle 25. 8. 2019
Mannheim (GER) - Sparta MAN - SPA
Mannheim (GER): Endras – Lehtivouri, Krupp, Möser, Katic, Lampl, Billins, Akdag – Huhtala, Smith, Stützle – Rendulić, Järvinen, Bergmann – Plachta, Desjardins, Krämmer – Hungerecker, Goc, Raedeke.
Sparta: Machovský – Kalina, Blain, Polášek, Krutil, Zeleňák, Jandus, Pšenička – Dočekal, Černoch, Smejkal – Říčka, Pech, Kudrna – Kvapil, Růžička, Dvořáček – Michnáč, Sukeľ, Klíma.
Branky a nahrávky: 24. Hungerecker – 3. Kudrna (Říčka), 15. Jandus (Sukeľ), 32. Sukeľ (Kvapil), 52. Jandus. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4.

Sparťané uzavřeli německý kemp vítězně – aktuálního mistra DEL, v jehož obraně nastoupil i syn Uweho Kruppa Björn, porazili 4:1! Hned dvakrát se v utkání prosadil mladý bek Martin Jandus, pod další trefy Sparty se podepsali forvardi Andrej Kudrna a Matúš Sukeľ. Pražané se tak po týdnu stráveném v zahraničí vrací do Čech a do akce půjdou znovu ve čtvrtek, kdy se v Poděbradech představí proti Mladé Boleslavi.

Sestava pro nedělní zápas se opět neobešla bez několika změn. V obraně nemohl z rodinných důvodů nastoupit Jan Košťálek, volno tentokrát dostali útočníci Miroslav Forman s Michalem Řepíkem. Do utkání nezasáhl ani Lukáš Rousek, který odjel na přípravný kemp do Buffala. Na led se tak po menším zranění vrátil Martin Dočekal, šanci dostal znovu Albert Michnáč a nastoupili rovněž Robert Říčka s Andrejem Kudrnou. Do obrany se navíc znovu postavil junior Michael Krutil, pro kterého to byl šestý zápas za šest dnů.

Únava na něm však nebyla patrná, naopak. Po boku zkušeného Adama Poláška byl na ledě u první branky, kterou zařídil po přesné ráně z mezikruží hned ve třetí minutě Andrej Kudrna. Sparťané si skvěle pomáhali v obraně a Mannheim pouštěli do šancí spíše sporadicky. Dvě větší šance s jistotou lapil Matěj Machovský, nebezpečný závar před brankou pak zachránil Robert Říčka.

Důvod k radosti tak měla znovu sparťanská střídačka. V přečíslení sehráli naši hráči skvělou kombinaci, na jejímž konci pálil ostře a hlavně přesně Martin Jandus. Do šatny tak odcházel v pozitivnější náladě starší nositel jména Krupp.

Mannheim po nevýrazné první třetině vstoupil do té druhé o poznání aktivněji. Byli to ale sparťané, kdo zahrozil poprvé. Puk poskakoval jen pár desítek centimetrů před brankovou čárou, cestu do sítě Endrase však bohužel nenašel. Naopak se opět potvrdilo nepopulární pravidlo „nedáš, dostaneš“. Na konci kontraakce Adleru stál Phil Hungerecker, který napodruhé překonal Machovského nechytatelnou střelou.

Na ledě se poté hodně přitvrdilo. Tvrdou a nepříjemnou ránu schytal Adam Polášek, mantinely začaly pod náporem bodyčeků hodně dunět. Na ledě ale vládli sparťané. Skvělou kombinaci nejprve předvedli Růžička s Kvapilem a zakončujícím Dvořáčkem. Adler začal nervóznět a faulovat. Hned první přesilovou výhodu zužitkoval po skvělé kolmici Kvapila do odkryté branky střílející Matúš Sukeľ!

Sparťané poté čelili dvojnásobnému oslabení po faulech Janduse a Černocha, jejich parťáci ale padáním do střel zabránili snížení. Když po skvělém úniku přestřelil gólmana Mannheimu Kvapil a Machovský s jistotou vychytal blokovanou střelu Adleru, odešly oba týmy do kabin za stavu 3:1 pro naše mužstvo.

Poslední část si už sparťanská družina s přehledem pohlídala. Navíc si vytvořila i spoustu šancí. Na Endrase nejprve nevyzráli v úniku dva na jednoho Pech s Kudrnou, nevyšel ani parádní lob Sukeľa na prchajícího Klímu. Do vyložených šancí se dostali i Černoch a Pech, kýžený gól ale přišel paradoxně až v oslabení, kdy výhru 4:1 pečetil skvěle hrající obránce Martin Jandus.

Náš tým tedy odčinil předchozí dvě porážky od Ženevy a HV71, když se s německým turné rozloučil cennou výhrou nad silným Mannheimem.