LIT - SPA 4:0 - Ze severu se Sparta vrací bez bodu

41., středa 16. 1. 2008
Litvínov - Sparta LIT - SPA
Litvínov: Franěk - L. Poživil, Šlégr, Vobořil, Skuhrovec, O. Poživil, Punčochář, Švarný, Tůma - Jánský, Reichel, Lukeš - Kubinčák, Branda, Jenáček - Benda, Tomas, Bahenský - J. Černý, Rindoš, Trávníček.
Sparta: Duba (21. Štefl) - Ptáček, Jan Hanzlík, Vykoukal, Černošek, Tabaček, Jerofejevs, Protivný - Netík, Sivek, Podlešák - Melichárek, Langhammer, Dragoun - Mrňa, Vaic, Hromas - Becker, Švagrovský, Vondráček.
Branky a nahrávky: 6. Skuhrovec (Bahenský), 12. L. Poživil (Jánský), 20. Benda (Bahenský), 35. Kubinčák (Branda). Rozhodčí: Mikula - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:0. Diváci: 6120.
Zápas v Litvínově se Spartě nepovedl a v souboji se severočeským klubem podlehla 4:0. Domácí o svém vítězství rozhodli v první třetině, kterou vyhráli tři nula a vyhnali gólmana Dubu z branky. Štefl se následně činil jak mohl, přesto ve druhé části také kapituloval po střele Kubinčáka. Spartu již zítra čeká další utkání, v předehrávce dvaačtyřicátého kola hostí Liberec.

Pražané přijeli do Litvínova bez několika opor – v útoku postrádal trenér Výborný trio Štrba, Ton, Nedvěd, v obraně pak slovenského obra Stehlíka. Sparta tedy nastoupila ve značně poslepované sestavě a první třetina jí zle nevyšla. Odpočinutí litvínovští hokejisté do zápasu nastoupili ve velkém stylu a zasypali Dubovu klec nebezpečnými střelami. Tlak formace vedené kapitánem domácích Reichlem ještě sparťané přestáli, ale následně inkasovali po dalekonosném nahození Skuhrovce, který skryl puk za hradbou těl a překvapil gólmana hostů. Už to vypadalo, že se holešovickému mužstvu podaří srovnat se soupeřem krok, Hromas se dokonce dostal do samostatného úniku, jenže radovali se opět domácí. Sudí Mikula poslal na trestnou lavici Protivného, ke kterému o osmadvacet sekund později přisedl Ptáček. Litvínov dvojnásobnou přesilovku bleskově využil. Lukáš Poživil dorazil za Dubova záda Jánského střelu. I Sparta hrála přesilovou hru, dokázala se usadit v útočné třetině, ale ke kloudnému zakončení se neprobojovala. Naopak dvacetiminutovku hrůzy dokonal Jan Benda. Zkušený forvard manévrem zmátl gólmana a jedenáct vteřin před koncem první části zvýšil na tři nula.

Do druhého dějství nastoupili hosté se Šteflem v brance. Celá prostřední dvacetiminutovka byla rozkouskována vyloučeními. Ani jedno mužstvo nedokázalo dlouho s početní výhodou správně naložit. Sparta vyprodukovala jen nebezpečnou střelu Hanzlíka, kterou se pokoušel za záda pozorného Fraňka tečovat Vykoukal, ale úspěšný nebyl. Litvínov byl dlouho taktéž bezzubý, jenže nakonec přeci jen puk do sparťanské klece dotlačili jeho hráči počtvrté. Podruhé potrestali Protivného přestupek proti pravidlům. Štefl sice statečně čelil tlaku Litvínovských, nicméně na všechno stačit nemohl a Kubinčák ho šikovně přehodil – 4:0. Strážce svatyně hostů čaroval i nadále, Poživila vychytal i nadvakrát. V samotném závěru druhé třetiny se strhla drobná šarvátka mezi Hanzlíkem a Brandou, která byla po zásluze potrestána. Oba kohouti dostali dvouminutový trest a mohli zpytovat svědomí na trestné lavici.

Téměř rozhodnutý zápas se Spartě nepodařilo zdramatizovat. Naopak domácí se stále tlačili do útoku a Štefl se musel ohánět, aby ušetřil svůj tým další pohromy. Největší šance měl Reichel, ale v první pálil vkleče nad břevno a jeho druhá střela orazítkovala tyčku. Pěkným průnikem podél mantinelu se hned dvakrát prezentoval Bahenský, poprvé se jeho jedovka mezi tři tyče nevešla a podruhé si s bekhendovým blafákem skvěle poradil Štefl. Hosté se pokoušeli o útočné výpady, defenzíva Litvínova však byla více než pozorná a do šancí hokejisty ve sparťanských službách nepouštěla. Franěk nakonec nemusel zasahovat ani proti Cunikově dělovce, jelikož mu puk pouze prolétl vedle brankoviště. Na stavu už nezměnilo ani vyloučení Tůmy dvě minuty před koncem. Sparta odjíždí z Litvínova poražena čtyři nula a do zítřka se musí pokusit zmobilizovat své síly, protože je čeká televizní zápas s Libercem.