20. 2. 2015 | Tereza Velikovská

LIB - SPA 5:2 - Tygři Spartu poprvé přehráli

48., pátek 20. 2. 2015
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Lašák - Šimek, Gřegořek, Derner, Plutnar, Ulrych, Vitásek, Výtisk (C) - Bulíř, Vampola, Bulík - Valský, Filippi, Urban - Balaštík, Jelínek, Krenželok - Hrníčko, Vlach, Bakoš. Trenér: Filip Pešán.
Sparta: Janus (37. Novotný) – Piskáček, Polášek, Ďaloga, Mikuš, Eminger, Barinka – Vondrka, Hlinka (A), Klimek – Forman, Přibyl, Buchtele – Kumstát, Pech, Rolinek (C) – Černoch, Cingel, Sabolič. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 18. Výtisk (Šimek, Vampola), 30. Šimek (Vampola), 32. Bulíř (Bakoš, Vitásek), 37. Vlach (Bakoš), 60. Urban (Vampola) - 34. Hlinka (Polášek, Piskáček), 40. Přibyl. Rozhodčí: Pešina, Horák - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 5:7. Využití: 3:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5894. Střely na branku: 31:24. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1, 4:2, 5:2. Nejlepší hráči utkání: Šimek - Přibyl.
Po třech vítězstvím nad Bílými Tygry v aktuální sezoně sparťané Severočechům poprvé podlehli a z jejich ledu nevezou ani bod. Tříbrankový náskok sice Pražané dvakrát snížili zásluhou Jaroslava Hlinky a Daniela Přibyla, ale na menší než dvoubrankový rozdíl se svému soupeři přiblížit nedokázali. Liberec naopak při závěrečné power play přidal ještě pátý zásah do prázdné branky.

Přestože byli domácí Bílí Tygři v samém úvodu utkání aktivnější, připsali si první velkou šanci sparťané. Konkrétně obránce Ďaloga, který opět prokázal své ofenzivní vlohy a sjel si mezi kruhy na přihrávku zpoza branky. Jeho střela ale mířila přímo do náruče brankáře Lašáka. O chvíli později hrál Liberec v šesti, a tak měli Pražané první přesilovku zápasu. Neporadili si s ní ale zrovna nejlépe. Po jejím skončení zahrozil u Januse Hrníčko, Janus jeho střelu z velkého úhlu pokryl. Na opačné straně kluziště zahrozil staronový druhý útok mladíků ve složení Forman – Přibyl – Buchtele, finální střela sparťanské 88 však mířila těsně vedle.

Po zbytek první dvacetiminutovky už dirigovali hru hlavně domácí. Nejprve si aktivitou vynutili první přesilovou hru a poradili s ní výrazně lépe než sparťané s tou svou. Od úvodního gólu Tygry po nebezpečné teči střely od modré čáry dělily jen centimetry, o které puk minul opuštěnou tyčku hostující branky. Brzy přišla i další početní výhoda pro Liberec a tu již domácí využili. První šance domácího kapitána ještě úvodní gól nepřinesla, ta další už ano. Jan Výtisk zůstal nehlídaný na hranici brankoviště, odkud mu nedělalo problém doklepnout odražený kotouč do odkryté části branky.

Do prostředního dějství vstoupil Liberec obrovskou šancí Filippiho, který ale přestřelil, Sparta kontrovala další příležitostí druhé útočné lajny. Buchtele střílel, Forman dorážel, ale marně. U Lašáka operovali i Sabolič s Černochem a právě na benjamínka sparťanské sestavy se vrhli hned tři domácí hráči. Sparta tak mohla hrát přesilovku, která ale po zásahu Klimkovy hokejky v obličeji Lašáka, který ovšem zákroku výrazně přidal, brzy skončila. V následné zkrácené početní výhodě domácí navýšili vedení, když Radim Šimek vymetl dělovkou z vrcholu levého kruhu vingl Janusovy branky. Hned v následující přesilovce už to bylo 3:0 poté, co Michal Bulíř z mezikruží překonal sparťanského gólmana pouhé čtyři vteřiny před návratem vyloučeného Vondrky na led.

Ve 34. minutě se konečně dočkali i Holešovičtí, přesilovkovou střelu z úhlu se prosadil Jaroslav Hlinka, pro kterého to byl jubilejní 200. gól ve sparťanském dresu. Bílí Tygři si však vzali tříbrankové vedené bleskově nazpět. Lehká střela Jaroslava Vlacha totiž prošla Janusovi mezi betony a ve sparťanském brankovišti došlo ke střídání. Druhému sparťanskému gólu, který padl jen 14 vteřin před sirénou, tak už přihlížel Novotný. A šlo o trefu poměrně kuriózní, po které by se nejraději neviděl do té doby skvěle chytající Lašák. Při rozehrávce totiž trefil brusli svého spoluhráče, od které se puk odrazil přímo před prázdnou branku, kde ho doklepl Daniel Přibyl, a připsal si tak první gól od svého návratu do sestavy po zranění.

Třetí třetina začala o poznání opatrněji, než ta druhá končila. A když už se někdo z obou týmů dostal ke střele, tak jistě zasáhli oba gólmani. První vyloženou tutovku spálil domácí Valský, který ujížděl úplně sám na Novotného, ale jeho střela se nevešla mezi tři tyče. Poté už hra opět nabrala na obrátkách a šancí přibylo. Bílí Tygři byli hodně nebezpeční v úvodu další přesilové hry, kdy pálil Filippi, ale poté už Sparta i díky skvělé práci Formana držela soupeře co nejdál od vlastní branky a ubránila se. V samém závěru utkání byla ještě blízko pátému gólu liberecká třetí útočná formace, ale výsledek se na konečných 5:2 pro Severočechy měnil až v poslední minutě utkání, kdy se ve sparťanské power play trefil do opuštěné branky Tomáš Urban. Zpečetil tak první výhru Liberce nad Spartou v této sezoně.

Vladimír Čermák (Bílí Tygři Liberec): Věděli jsme, že přijíždí velice nebezpečný soupeř, který těží především z výborných přesilovek. Upozorňovali jsme na to tým, protože poslední zápasy jsme hráli celkem často v oslabeních. Naopak se nám podařilo dát tři branky v početní výhodě a myslím si, že jsme zaslouženě zvítězili.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Dnes jsme se vůbec nedokázali prosadit proti disciplinované hře domácích. Byli jsme nedůrazní, prohrávali jsme osobní souboje... Když už jsme se dostali do zakončení, tak nám byl velkou překážkou brankář Lašák. Dostali jsme tři branky v oslabení, to je v posledních zápasech naše Achillova pata. Liberec byl dnes hladovější a zaslouženě zvítězil.