LIB - SPA 3:2sn - Nájezdové drama rozsekl Kvapil

47., neděle 4. 2. 2018
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Will – Pyrochta, Derner, Kolmann, Šmíd (A), Maier, Jánošík (A) – Lakatoš, Jelínek (C), M. Kvapil – Bakoš, Bližňák, Krenželok – Ordoš, Redenbach, Jašek – Dlouhý, Stránský, Vlach.
Sparta: Aittokallio – Pavelka, Voráček, Mikuš, Kalina, Ďaloga, Švrček – Řepík, Vrána (C), Klimek – Forman, Hlinka, Buchtele – Jarůšek, Černoch, Kudrna – Uher, Rousek, Kumstát (A).
Branky a nahrávky: 45. Dlouhý (Vlach, Šmíd), 49. Redenbach (TS), rozhodující sam. nájezd Kvapil - 4. Kalina, 5. Kudrna (Pavelka, Aittokallio). Rozhodčí: Fraňo, Pražák – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 8:9. Bez využití.  V oslabení: 0:0. Diváci: 7 500. Střely na branku: 33:24. Průběh utkání: 0:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Jaroslav Vlach - Andrej Kudrna.
Úvod utkání na ledě libereckých Bílých Tygrů se sparťanům vydařil na jedničku. Ve čtvrté minutě je poslal do vedení Petr Kalina, o minutu a půl později ve hře čtyři na čtyři zvýšil na 2:0 pro Pražany Andrej Kudrna. To bylo ale, co se týká gólů, ze sparťanské strany vše. Po bezbrankové druhé třetině Severočeši v úvodu té třetí srovnali skóre a druhý bod získali v samostatných nájezdech, ve kterých se prosadil pouze domácí Marek Kvapil.

Fotogalerie

Utkání na libereckém ledě předcházel slavnostní ceremoniál, během kterého byl ke strupu Home Credit areny vyvěšen dres místního rodáka a legendy českého hokeje Petra Nedvěda. Gratuloval mu i sportovní manažer Pražanů Michal Broš, který mu předal plaketu připomínající tři Nedvědovy sezony v dresu Sparty.

Na první gól se nečekalo dlouho a padl do liberecké branky. Sparťané si vytvořili tlak a několik dorážek, až si najel mezi kruhy obránce Petr Kalina a uklidil odražený kotouč za dezorientovaného Willa. O minutu a půl později už sparťané vedli 2:0, prosadili se ve hře čtyři na čtyři. Andrej Kudrna ujel do přečíslení, na druhém křídle mu najížděl Jarůšek. Slovenský reprezentant se rozhodl pro střelu, která prošla Willovi mezi betony. Bílí Tygři nesložili zbraně a v následujících minutách byli nebezpečnější zase oni. Ovšem jen do první sparťanské přesilovky, ve které Pražané zamkli na minutu a půl bránící čtveřici v obranném pásmu, ovšem bez gólového efektu.

Ve hře v pěti byli Liberečtí nebezpeční, individuálně se před Aittokallia procpali Jašek a o chvíli později i Lakatoš. Toho sparťané zastavili jen za pomoci faulu a po dvanácti sekundách navíc rozhodčí znovu signalizoval vyloučení na sparťanské straně, když Mikuš zvedal z ledu svoji hokejku a při tom neúmyslně zasáhl soupeře. Po společně poradě ale sudí tento trest zrušili. V závěru první třetiny se do přečíslení dostali Buchtele a Hlinka. První jmenované chtěl ještě nahrávat na svého parťáka, ale nahrávku ukořistil couvající liberecký bek.

Vstup do prostřední dvacetiminutovky byl z obou stran opatrnější. Aittokallio byl tak poprvé ohrožen nikoliv pukem, ale padající brankovou konstrukcí. Liberec se dostal na koně v přesilové hře a v tlaku pokračoval i po jejím skončení. To sparťanům se jejich početní výhoda příliš nevydařila a v polovině nakonec skončila, když musel unikajícího hráče nedovoleně zastavit Ďaloga. Ve hře ve čtyřech na obou stranách se řítili do přečíslení Uher s Kumstátem, prvnímu jmenovanému se ale zakončení nevydařilo podle jeho představ.

Po uplynutí svého trestu se Ďaloga vyřítil z trestné lavice rovnou do samostatného úniku, který zakončoval střelou do horní části branky. Will dokázal kotouč vyrazit mimo tři tyče a úspěšně zasáhl i při backhandovém pokusu Řepíka. Dobrou šanci si sparťané vypracovali i po zadovce Jarůška na Černocha, k dorážce se prodral ještě Kudrna. Těsně před přestávkou hráli Bílí Tygři povedenou přesilovku, nicméně z dvougólového manka nic neukrojili.

Úvod třetí třetiny patřil jednoznačně domácím, kteří postupně stupňovali tlak. Ten vyvrcholil ve 45. minutě gólem Adama Dlouhého, jenž doklepával puk z hranice brankoviště. Následovala obrovská šance Lakatoše a tlak nabuzených Bílých Tygrů. Těm dokázal prchnout Hlinka, který zakončoval backhandovou kličkou. Will si s ní ale poradil. A Spartě bylo brzy ještě hůře. Švrček totiž v šanci podrazil Redenbacha a rozhodčí nařídili trestné střílení. S tím si Tyler Redenbach poradil mazácky a poslal puk pod Aittokalliovou vyrážečkou do branky.

Po ojedinělé sparťanské šanci se strhla potyčka u liberecké branky, do které se nakonec zapojili všichni hráči na ledě. Z každého týmu putovala na trestnou lavici dvojice nejaktivnějších, na sparťanské straně šlo o Buchteleho s Formanem. Pražané se postupně vzpamatovali z rychlé ztráty vedení, ovšem při šanci Jelínka půl minuty před koncem třetí třetiny se ještě museli obávat o bod za remízu.

V prodloužení to byla velká přetlačovaná, ani jeden z týmů nechtěl udělat rozhodující chybu. Aktivnější byli sparťané, za Liberec se pokoušel kontrovat Jánošík, ale přestřelil. Poslední půlminutu prodloužení hrál Liberec po faulu Pavelky přesilovku. V samostatných nájezdech byl jediným úspěšným hráčem ve třetí sérii liberecký Marek Kvapil, který se prosadil kličkou do backhandu a vystřelil Severočechům druhý bod.

Filip Pešán (Liberec): "Začátek zápasu pro nás nebyl šťastný. Dostali jsme velmi rychle dvě branky a utkání se vyvíjelo po dvě třetiny pro nás špatně. Sparta byla lepším týmem a vyhrávala osobní souboje. Ve třetí třetině jsme hru zjednodušili, dostávali se více do pásma a dali jsme kontaktní branku. Následně provedl Tyler Redenbach dobře trestné střílení a poslal nás do prodloužení. V něm jsme podle mého názoru už opět tahali za kratší konec, ale velká bojovnost a vynikající Roman Will nám přihráli velmi důležitý první i druhý bod."

Radim Rulík (Sparta): "Vzhledem k vývoji utkání, kdy jsme po dvou třetinách vedli o dvě branky, jsme měli zápas uhrát. Bohužel jsme ho ale neuhráli. Dostali jsme gól ze situace, na kterou jsme hráče připravovali. Věděli jsme, že Liberec to takhle kolem branky hraje. Druhý gól jsme dostali z trestného střílení, tam jsme byli podle mého názoru moc pasivní a špatně si rozebrali volné prostory. Šlo se tedy do nájezdů, ve kterých Liberec dokonal obrat. Sice jsme získali alespoň bod, ale zápas jsme ztratili."