LIB – SPA 3:2 – Sparťané pod Ještědem neuspěli

37., úterý 4. 1. 2011
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Pinc - Hunkes, Čakajík, Moravec, Derner, Trončinský, Výtisk, Pavlů - Kudrna, Nedvěd, Dušek - Klimenta, Vak, M. Hořava - Bartovič, Podkonický, Víšek - Ondřej, Vantuch, Špaček. Trenéři: Kalous, Pešán a Kapoun.
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Jan Hanzlík, Philipp, Husák, Macholda, O´Brien - Kratěna, D. Výborný, Bartánus - Y. Treille, Hromas, Luňák - Kůrka, Smoleňák, Karpov - Sovík, Rubeš, Přibyl. Trenéři: M. Hořava st. a Rulík.
Branky a nahrávky: 13. Dušek (Nedvěd, Hunkes), 17. Podkonický (Nedvěd, Bartovič), 48. Víšek (Podkonický) - 12. Hromas (Husák), 53. Smoleňák (Vykoukal). Rozhodčí: Souček, Šír - Barvíř, Kis. Vyloučení: 5:5, navíc Výtisk (Liberec) 10 min. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4903. Střely na branku: 40:35. Průběh utkání: 0:1,3:1,3:2.
Liberecký led zůstává pro Spartu nadále zakletý. Utkání přitom Pražané nezačali špatně, skóre otevíral Hromas. Vzápětí o něj ale přišli zásluhou libereckého Duška. Ještě v první části Tygři stihli otočit výsledek, zasloužil se o to Podkonický. Domácí pak přidali ještě jednu branku a sparťané se zmohli už jen na redukci výsledku. Na první výhru v roce 2011 tak Holešovičtí stále čekají.

Domácí již nastoupili se staronovou posilou Milanem Bartovičem, který se vrátil po nevydařeném angažmá z Ruska. Na svou první šanci si musel počkat slovenský rychlík, který nastupoval ve třetí liberecké formaci s Podkonickým a Víškem do třetí minuty. Ještě před tím ale zahrozili hosté, když po pěkné příhře Bartánuse pálil Smoleňák kousek vedle domácí klece. Následně už se právě Bartovič dostal ke střele, kterou ale Pöpperle schoval do připravené lapačky.

Sparta v polovině první třetiny přidala na aktivitě a vysloužila si dvě přesilové hry. Tu druhou navíc Pražané dokázali využít, když Husákovo nahození tečoval nad Pincův beton Karel Hromas. Odpověď Liberce ale byla blesková, když hned o minutu později našel Nedvěd před prázdnou brankou Antonína Duška, a ten už prázdnou klec nemohl minout. Severočeši do konce první části stihli vývoj utkání nakonec otočit, když početní výhodu po faulu Vykoukala využil Andrej Podkonický, který prostrčil Nedvědův pas mezi betony hostujícího gólmana až do sítě.

Druhá část začala poměrně opatrně, hosté vycházeli ze zabezpečené obrany a v útoku se při neúčasti Tona, Broše, Koreise či Kafky prosazovali především aktivní Smoleňák s Bartánusem a také Treille, který Pincovu pozornost vyzkoušel hned několikrát. Na druhé straně to po kombinaci první řady zkusil Nedvěd, Pöpperleho betony ale sklaply včas. Větší šance nepřinesla ani přesilovka Tygrů po faulu Sovíka.

Právě až když se při svém prvním extraligovém startu v kariéře vracel Sovík zpět z trestné lavice, dostal se do úniku se Smoleňákem, jeho zakončení ale postrádalo přesnost, stejně jako o pár vteřin později švih Yoricka Treille. Libereckou snahu dokumentovala střela Trončinského a dorážka Podkonického, Pöpperle byl ale na místě, a ve druhé třetině se tak diváci v Tipsport areně branky nedočkali.

Do poslední dvacetiminutovky vstoupila lépe Sparta, Kratěna ale z kruhu zamířil mimo a dobrý rozlet Pražanů přibrzdilo vyloučení Luňáka. Další změnu stavu tak přinesla až osmačtyřicátá minuta a vhazování před brankou hostů, po kterém našel Podkonický před brankou Jana Víška, a ten zblízka prostřelil Pöpperleho – 3:1. Hosté ale nesložili zbraně a dokázali snížit, když dlouho přesilovku pět na tři zužitkoval Radek Smoleňák, který tečoval Vykoukalovo nahození mezi betony Pince.

Sparta vycítila šanci a natlačila se před Pince, další vyloučení ale přidalo do sparťanských plánů vážné trhliny. Treille totiž tři a půl minuty před koncem inkasoval dvě minuty za sekání. Liberečtí si tak závěr utkání pohlídali a hostům už větší šanci nepovolili ani při hře bez brankáře. Tři body tak po výsledku 3:2 zůstaly v Liberci.

Filip Pešán (Liberec): „Byl to vyrovnaný a bojovný zápas s řadou nepřesností, začali jsme slušně, naše šance jsme ale nevyužili a pak jsme dostali gól. Dvě přesné nahrávky Petra Nedvěda nás dostali do vedení, a pak jsme přidali další gól, zbytečnou přesilovkou pět na tři jsme si ale zkomplikovali situaci. Za ty tři body, které jsme udrželi, jsme moc rádi.“

Radim Rulík (Sparta): „Budu stručný. Byl to vyrovnaný zápas, domácí ale byli o gól šťastnější a dokázali po jednom vhazování zahrát signál, který je sice známý, my jsme na něj ale nezareagovali a domácí tím gólem definitivně strhli vedení na voji stranu.“