19., úterý 29. 9. 2020
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Kváča – Knot, Šmíd (A), T. Hanousek, Rosandić, Havlín, Derner – Lenc, Bulíř, Birner (A) – Gríger, Filippi, Průžek – M. Zachar, P. Jelínek (C), Šír – Rychlovský, Najman, J. Vlach.
Sparta: Machovský – Košťálek, Němeček, Tomáš Dvořák (A), M. Jandus, Kalina, T. Pavelka, Jeřábek – Řepík (C), Horák, Rousek – Tomášek, Sukeľ, Chlapík – Kudrna, Pech (A), Buchtele – Dvořáček, Říčka, Zikmund.
Branky a nahrávky: 32. Vlach (Hanousek, Gríger), 39. Birner (Knot, Havlín), 40. Jelínek - 3. Buchtele (Pech, M. Jandus), 52. Horák (Rousek). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal - Kajínek, Hynek. Vyloučení: 7:9. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1000. Střely na branku: 21:32. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Jaroslav Vlach - Lukáš Rousek.
Sparťané v předehrávce 19. kola na ledě Liberce začali výborně, když ve třetí minutě skóroval po přihrávce Pecha útočník Jan Buchtele. Ve druhé třetině se obrázek hry otočil a Liberečtí třemi přesnými zásahy otočili vývoj utkání na svoji stranu. Naši hokejisté zdramatizovali stav zápasu ve třetím dějství zásluhou Romana Horáka, ale další branku už nepřidali a po prohře 2:3 odjeli domů bez bodů.

Sparťané přivezli do Liberce silnou sestavu včele s nejnovější posilou Filipem Chlapíkem. V utkání však vinou zdravotních potíží nebyl vidět obránce Milan Jurčina, a šanci mezi dospělými tak dostal Martin Jandus. Úvodní minuty prvního dějství vyšly lépe našemu týmu, který hned ve třetí minutě udeřil z hole Jana Buchteleho. Sparťanskému útočníkovi naservíroval kotouč jeho dvorní nahrávač Pech a první jmenovaný z mezikruží zacílil přesně do horní poloviny branky.

Naši hokejisté i nadále diktovali tempo hry a byli na ledě velmi nebezpeční. Všechny střelecké pokusy zvládl pokrýt liberecký brankář Petr Kváča. Jeho spoluhráči hráli v průběhu první třetiny dvě přesilovky, a navíc zkrácenou početní výhodu pěti proti třem, avšak ani v jednom případě nedoputoval kotouč za brankovou čáru. Naopak v posledních minutách před startem úvodní přestávky zahrozil Pech, jehož jemnou střelu vychytal brankář Kváča.

Stejně jako na začátku úvodního dějství i v prvních minutách prostřední dvaceminutovky byli aktivnější hosté. Řepíkovi se uvolnil prostor mezi obránci na modré čáře a sparťanský kapitán prověřil pozornost Petra Kváči. Dalším, kdo ztroskotal na libereckém brankáři, byl útočník Tomášek, jenž se marně snažil prokličkovat skrz bránícího Průžka. Hra nahoru dolů byla vidět i nadále. Machovský musel po delší době do střehu, když čelil nebezpečné akci po ose Birner – Šmíd – Bulíř, ale poslední zmiňovaný neskóroval.

Sparťanský muž s maskou byl rázem opět v permanenci. Najman ani Rychlovský však našeho brankáře nepřekonali. Na opačné straně kluziště se ocitl v nadějném úniku Dvořáček, kterému sjel kotouč z čepele. Liberečtí hokejisté s přibývajícím časem zvyšovali obrátky a výsledkem byla první střelená branka. Grígerovi se podařilo zavést kotouč do útočného pásma a nabít na modrou Hanouskovi, jehož vyraženou střelu si pohotově našel Jaroslav Vlach a osamocený bojovník v barvách Liberce zametl kotouč pod víko.

Domácí se později radovali podruhé, tentokrát zásluhou Michala Birnera, který překvapil Machovského svou střelou z pravé strany. A pro náš tým bylo ještě hůře, když Košťálkovu chybu využil před brankou dotírající Petr Jelínek a liberecký kapitán nedal Machovskému šanci zasáhnout. Těsně před startem druhé přestávky šli domácí hokejisté do kabin s dvoubrankovým náskokem, který si přenesli do závěrečné třetí periody.

Na začátku třetí třetiny šli domácí hokejisté do oslabení, jelikož Birner v útočném pásmu zahákoval Němečka a šel pykat na trestnou lavici. Sparťané se svou početní výhodou nenaložili úplně nejlépe a Liberečtí mohli zůstat v klidu. O pár minut později se role obrátily a na lavici hanby pro změnu usedla posila Pražanů Filip Chlapík. Perné okamžiky před brankářem Machovským naši hokejisté zvládli ustát.

Sparťané se snažili trochu přitvrdit a Dvořák tvrdě bodyčekoval jednoho z libereckých hráčů. Na druhém konci hřiště naopak liberecký gólman znovu zpozorněl, když na něj mířil puk od modré čáry z hole obránce Němečka. Přibližně jedenáct minut do konce třetí třetiny diváci v hale byli svědky pěstního souboje mezi Jelínkem a Dvořákem, který skončil nerozhodně. Aktéři obou týmů později rozehráli další vhazování, konkrétně před brankářem Kváčou.

Chlapík po návratu z trestné lavice v další přesilové hře Sparty byl hodně aktivní na pravém kruhu, ale svou rychlou střelou zápěstím našel pouze lapačku libereckého gólmana. Sparťané nemuseli litovat, protože v další dobré akci ujel Rousek po levé straně a našel Romana Horáka, který prostřelil libereckého strážce brankoviště a snížil zpět na rozdíl jednoho gólu. Další branka už ale nepadla, a náš tým tak zaznamenal třetí neúspěch na venkovním stadionu v nové sezoně.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "Do utkání jsme nevstoupili dobře, dostali jsme rychlý gól, který nás trochu zbrzdil a pak se nám nedařily přesilovky. Jsem ale hrozně rád za druhou třetinu, v té jsme hráli výborně a celé utkání v ní rozhodli."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Do zápasu jsme vstoupili celkem dobře, dostali jsme se do rychlého vedení. Stejně jako v minulém utkání i v Liberci jsme častokrát zbytečně faulovali, což nás stálo hodně sil. Nemyslím si ale, že jsme podali špatný výkon, bohužel se nám nepodařila druhá třetina, ve které jsme celý zápas prohráli. I poslední dvacetiminutovka byla z naší strany docela povedená. S výsledkem samozřejmě spokojení nejsme, předvedená hra však nebyla špatná."