28. 2. 2017 | Tereza Velikovská

KVA - SPA 3:1 - Sparta padla na ledě outsidera

51., úterý 28. 2. 2017
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Závorka – Dvořák, Benák, Harant, Baránek, Rohan, Baldajev, Sičák – Rachůnek, Gríger, Mikulík – Vachovec, Skuhravý, Davídek – Stloukal, Tuominen, V. Tomeček – Beránek, Kindl, Flek. Trenér: Jan Tlačil.
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Gernát, Barinka, Švrček, Nedomlel, Eminger – Hlaváč, Vrána, Řepík – Buchtele, Smejkal, Klimek – Kumstát, Pech, Forman – Uher, Cingel, Ihnačák. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 6. Beránek (Kindl, Flek), 31. V. Tomeček, 57. Benák (Kindl, Gríger) – 48. Pech (Gernát). Rozhodčí: Svoboda, Úlehla – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:9, navíc Buchtele (SPA) 10 minut. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 717. Střely na branku: 22:38. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1. Nejlepší hráči utkání: Vojtěch Tomeček - Lukáš Pech.
Na duel předposledního kola základní části by sparťané nejraději rychle zapomněli. Po pěti výhrách v řadě totiž přišla porážka na ledě outsidera z Karlových Varů, po které už Sparta nemá naději na druhé místo tabulky. Energetici si připsali po jednom gólu v první i druhé třetině, na sparťanské snížení z hole Lukáše Pecha v přesilovce pět na tři odpověděl v samém závěru zápasu obránce Václav Benák.

Do utkání na ledě Energie nastoupili sparťané bez odpočívajícího kapitána Hlinky, kterého s céčkem na dresu zastoupil Vrána. Do prvního útoku se k němu a Řepíkovi posunul navrátilec Hlaváč. Zápas byl speciální pro útočníka Petra Kumstáta, který nastoupil do jubilejního 900. utkání v nejvyšší soutěži. Největší porci z nich odehrál právě v kádru Karlových Varů. Po opatrnějším úvodu utkání šli domácí hokejisté do vedení po pěkné souhře čtvrté útočné formace. Flek vyslal po levém křídle Kindla, který puk zadovkou posunul na zakončujícího Ondřeje Beránka.

Další šanci si vypracovali Rachůnek s Rohanem, ale tentokrát byl úspěšnější Pöpperle, který se do sparťanské branky postavil poprvé po vypršení třízápasového trestu. Sparťané byli střelecky jasně aktivnější, soupeře v první třetině přestříleli vysoko 16:6. Nebylo jim to ale nic platné, protože Závorku nepřekonali ani jednou. Nezadařilo se Vránovi ani Řepíkovi, který v první přesilové hře Sparty nastřelil tyčku.

V úvodu druhé dvacetiminutovky měl vyrovnání na hokejce Vrána, jeho dorážka u tyčky ale nezamířila do odkryté části karlovarské klece. Na druhé straně kontroval z otočky Tomeček, skóre se ale ještě neměnilo. Poté následovala přesilovka Energie, která zůstala nevyužitá, ale gól padl pouhé dvě vteřiny po návratu vyloučeného Cingela na led. Pechovi se v mezikruží nepodařilo vyhodit kotouč, kterého se ujal Vojtěch Tomeček. Nejprve mu sice poskočil, ale domácí útočník se neunáhlil, uklidnil ho a trefil se pod břevno.

Krátce nato hráli sparťané opět jen ve čtyřech, ale oslabení přežili bez úhony. A před druhou přestávkou si sami zahráli hned dvě početní výhody krátce po sobě. V té první se nejvíce vedlo Buchtelemu, po jedné z jeho šancí se před Závorkou strhla menší potyčka. Další následovala poté, co co Vránu natlačil do vlastního brankoviště Dvořák. Osm sekund před sirénou byl zastupující kapitán podražen Mikulíkem, a Sparta si tak do třetího dějství nesla téměř dvouminutovou přesilovku.

Již po skončení početní výhody sahal po snížení Řepík, ale Závorka proti jeho pokusu úspěšně zakročil lapačkou. Sparťané se dál tlačili dopředu a po Benákově vyhození puku mimo hrací plochu hráli další přesilovku. A v té už se dočkali vytouženého gólu, z mezikruží se po Gernátově přihrávce prosadil Lukáš Pech. Pro vedoucího muže produktivity Tipsport extraligy to byl jubilejní 20. gól a zároveň již 51. kanadský bod. Karlovy Vary nechtěly připustit žádné zdramatizování. Stloukal trefil tyčku sparťanské branky, v další velké šanci se objevil Mikulík, v přečíslení dva na jednoho zakončoval Flek.

Čtyři a půl minuty před koncem zápasu se sparťané vlastní nedisciplinovaností připravili o závěrečný tlak. Nejprve Řepík inkasoval dvě plus dvě minuty za krvavý zásah svou holí v Baránkově obličeji, poté Buchtele fauloval u mantinelu Rachůnka. Od rozhodčích dostal ke dvouminutovému trestu ještě osobní desítku a předčasně odešel do sprch. Energetici nabídnutou přesilovkou pět na tři nepohrdli a obránce Václav Benák definitivně potvrdil zisk tří bodů pro outsidera z Karlových Varů.

Mikuláš Antonik (HC Energie Karlovy Vary): "Musím dnes kluky pochválit. My jsme se na Spartu pečlivě připravovali, protože je to výborný mančaft. Zápasy s nimi byly vždy na vysoké úrovni, byl tam vždy velký pohyb. Myslím si, že dnes jsme měli i více štěstí v koncovce a Sparta naopak spoustu příležitostí neproměnila. Jsem také rád, že se nám podařilo proměnit přesilovku, i když těch vyloučení ze strany Sparty bylo hodně. Kluci se snažili hrát dobře do defenzivy, ale nikoliv takové té pasivní, ale i celoplošně ve středním pásmu a obětavě ve vlastním pásmu. Sparta má spoustu šikovných hráčů, kteří se umí prosadit jeden na jednoho a je hrozně těžké proti nim hrát."

Jiří Veber (HC Sparta Praha): "Musím říci, že toto bylo čtvrté utkání s Karlovými Vary a v každém zápase proti nám hrály výborný bruslivý hokej. Každý zápas jsme s nimi měli problémy. Dnes jsme se nemohli prosadit přes jejich urputnou obranou, ale tím vůbec nechci říci, že by domácí hráli jenom obranu, naopak hráli celoplošně, nenechali nám kousek volného ledu. My bychom ale měli být tak silný tým, abychom si s tím poradili a využili ty příležitosti, které se nám také naskytly. Potom, když jsme s tím měli v závěru něco udělat, tak jsme se bohužel nechali vylučovat a v tom to bylo těžké. Celý zápas ovlivnila zejména první třetina, kdy domácí chodili do nebezpečných brejků a následně jsme si nedokázali poradit s jejich odpovědnou obrannou hrou."