KOM - SPA 7:3 - Sparťané nestačili na Kometu

51., úterý 5. 3. 2019
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Vejmelka – Němec (A), Štencel, Michálek, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka – Mueller, Holík, Zaťovič (A) – Orsava, Hruška, Plášek – Vondráček, Čermák (C), Dočekal – Köhler, Süss, Mallet.
Sparta: Machovský (18. Sedláček) – Pavelka, Piskáček (C), Blain, Kalina, Košťálek, Dvořák, Voráček – Kudrna, Pech (A), Jarůšek – Bukarts, Hlinka, Klimek – Černoch, Sill, Smejkal – Rousek, Klíma, Beran.
Branky a nahrávky: 3. Mueller (Holík, Zaťovič), 13. Čermák (Vondráček, Bartejs), 14. Orsava (Hruška, Plášek), 18. Vondráček (Barinka), 30. Orsava (Hruška), 35. Dočekal (Gulaši, Vondráček), 54. Malec (Hruška) – 24. Pech (Kudrna, Blain), 31. Kudrna (Hlinka), 47. Pavelka (Bukarts, Kudrna). Rozhodčí: Jeřábek, Hodek – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 700. Střely na branku: 23:21. Průběh utkání: 4:0, 4:1, 5:1, 5:2, 6:2, 6:3, 7:3. Nejlepší hráči utkání: Jakub Orsava - Andrej Kudrna.
Duel na ledě brněnské Komety nezačal pro sparťany vůbec dobře, po první třetině totiž prohrávali už o čtyři branky. Ve druhé části jim sice díky brankám Lukáše Pecha a Andreje Kudrny povedlo snížit, ale Brněnští si dalšími trefami dál udržovali pohodlný náskok. Ten si navzdory přesilovkovému gólu v podání Tomáše Pavelky udrželi až do konce utkání. Nulový zisk tak Pražanům nepřinesl jistotu předkola, o které se porvou v posledním kole proti Liberci.

Vstup do utkání patřil Kometě, která si hned v úvodu vynutila faul a brzkou přesilovku využila. Trefil se nejlepší brněnský střelec Peter Mueller, který dostal křižnou nabídku od Holíka a u levé tyčky puk uklidil do odkryté části branky. Po nepovedeném úvodu se ke slovu dostali i sparťanští střelci, Vejmelka ale odolával. A jeho spoluhráči se zase činili v ofenzivě. Nejprve Vondráček dostal puk na střed a počkal si, než mu najede do střelecké pozice Leoš Čermák.

O minutu a půl později už Brno vedlo 3:0, když Jakub Orsava zakončoval přečíslení Komety. V další šanci dva na jednoho sice Zaťovič promáchl, ale jeho spoluhráči ještě v první třetině stihli počtvrté překonat Machovského. Jeho láhev mu z branky přesnou střelou pod víko odstřelil po individuální akci po levém křídle Tomáš Vondráček a sparťanský gólman následně přepustil své místo Sedláčkovi.

V úvodu druhé třetiny sparťané zvládli zbytek oslabení po Pechově faulu ze závěru první části a poté se vrhli za snížením manka. A dočkal se právě Lukáš Pech, který ujel do přečíslení tři na dva spolu s Jarůškem a Kudrnou. Slovenský forvard mu předal puk na střed a nejproduktivnější sparťan z mezikruží zamířil přesně. Po hrozivém faulu Malleta na Kalinu následovala první sparťanská přesilovka, která zůstala nevyužitá. Brno naopak přidalo pátý zásah, když Hruška vyhrál buly na Jakuba Orsavu a ten bleskově střílel.

Druhou přesilovku už Pražané proměnili ve snížení soupeřova náskoku, když se Andrej Kudrna dostal k odraženému puku a z mezikruží napálil puk pod břevno. Následně přišla i třetí početní výhoda pro Spartu v řadě poté, co Čermák sestřelil Pecha a ten odkulhal do kabiny. Jeho spoluhráči se tentokrát a po skončení oslabení se sami prosadili, když Martin Dočekal dorazil zblízka střelu od modré čáry za Sedláčka.

V úvodu závěrečné dvacetiminutovky si týmy vyzkoušely hru ve čtyřech, která nepřinesla gól ani na jedné straně, poté následoval faul Köhlera. A tentokrát už se sparťané radovali z přesilovkové trefy, když Bukarts z rohu nabil Tomáši Pavelkovi a sparťanský bek uspěl střelou z první. Sparťané se tak přiblížili na rozdíl tří branek a o další snížení se pokoušeli Rousek a o chvíli později i Bukarts. Místo toho přišla další branka v podání Komety, o kterou se postaral obránce Tomáš Malec, který si nenápadně najel po levém křídle, kde ho přihrávkou našel Hruška. Uzavřel tak gólový účet na 7:3 pro Brno.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): „První třetina byla z našeho pohledu vynikající, ale co se týče hry, tak jsme podobných úvodních třetin sehráli v tomto ročníku už více. Jenže dnes jsme to zúročili i střelecky a brankově. To mužstvo vždycky zvedne. Od druhé třetiny jsme zbytečně vypadli z tempa i zásluhou zbytečných faulů. Na druhé straně je dobře, že přišly teď, hráči se z nich musí poučit a nesmí je v play off opakovat. Naše dominance už nebyla taková. V poslední třetině jsme si výhru pohlídali. Náš výkon se Spartou, což je na jižní Moravě vždy ostře sledovaný soupeř, snese přísné měřítko a jsme moc rádi, že jsme tímto potvrdili přímou účast ve čtvrtfinále třetí rok po sobě.“

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): „Rozhodla zcela jednoznačně první třetina, v níž jsme dostali čtyři góly. Snažili jsme se v dalším průběhu dostat zpět do zápasu, ale když jsme snížili, tak domácí vždy odpověděli dalším gólem, takže naše role byla v tomto směru mnohem těžší. Hlavní rozdíl mezi oběma týmy byl v rychlosti hry, v tom jsme zaostávali. Gratuluji domácím k vítězství a k postupu do čtvrtfinále, my musíme v posledním zápase základní části získat jeden bod.“