4. 10. 2015 | Tereza Velikovská

KOM - SPA 5:3 - Tentokrát to v Brně nevyšlo

8., neděle 4. 10. 2015
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Čiliak – Kaberle (A), Stehlík, Hanzlík, Kováčik, Malec, Kuboš, Ptáček – Ostřížek, Hruška(A), Němec – Káňa, H. Zohorna, Vondráček – Burian, Čermák (C), Dočekal – Tenkrát, Koreis, R. Zohorna. Trenér: Alois Hadamczik.
Sparta: Pöpperle – Čajkovský, Barinka (A), Polášek, Piskáček, Eminger, Hrbas – Kumstát, Pech, Sabolič – Klimek, Hlinka (C), Forman – Buchtele, Přibyl, Réway – Kudrna, Cingel, Netík (A). Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 8. Vondráček (Kováčik), 38. Hruška (Kaberle), 52. Čermák (Dočekal), 56. H. Zohorna, 59. Burian - 17. Sabolič (Pech), 42. Přibyl (Réway, Buchtele), 54. Piskáček (Buchtele). Rozhodčí: Čech, Hradil- Bryška, Lukš. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7700. Střely na branku: 31:28. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2, 3:3, 5:3. Nejlepší hráči zápasu: Čermák - Přibyl.
Po dvou výhrách v minulé sezoně to tentokrát sparťanům na ledě Komety Brno nevyšlo. Domácí šli čtyřikrát do vedení, Sparta dokázala zareagovat a srovnat skóre pouze třikrát. Po trefách Roberta Saboliče, Daniela Přibyla a Jana Piskáčka už nenašla odpověď na trefu Hynka Zohorny a pátý gól inkasovala v power play do prázdné branky. Sérii tří zápasů venku tak sparťané zakončili prohrou.

V minulé sezoně Kometa inkasovala v obou domácích zápasech se Spartou hned osm branek, a možná i proto nastoupila do prvního vzájemného měření sil v novém ročníku ve vysokém tempu. Brzy si vynutila přesilovku, ve které ale svůj velký tlak v branku nepřetavila. O chvíli později už se prosadila. Z rychlého protiútoku při sparťanském střídání pálil z levého kruhu Tomáš Vondráček a jeho střela prošla Pöpperlemu pod lapačkou.

Po faulu Tenkráta měla první přesilovku Sparta, ale ani ta se nedokázala prosadit. Největší šance přišla až pár sekund po jejím skončení, kdy se sám před brankou ocitl Kumstát, ale netrefil kotouč. Při dalším střídání už se první sparťanský útok prosadil. Robert Sabolič se natlačil před Čiliaka a jeho forhendový pokus se překulil brněnskému gólmanovi přes vyrážečku. V druhé přesilovce Sparty mohl poslat svůj tým do vedení Netík, ale sám před brankou trefil jen Čiliakův beton.

Do druhé dvacetiminutovky vstupovala Sparta v početní převaze a brzy po jejím skončení putoval na trestnou lavici další hráč Komety. Tentokrát se Spartě přesilovka vydařila lépe než ty předchozí, ale gólový efekt se nedostavil. Navíc sparťanům ujel Čermák, který se řítil sám na branku, ale svoji kličku nasměroval jen vedle branky. Brněnský kapitán se brzy dostal do další šance, ale ano tentokrát se jeho zakončení mezi tři tyče nevešlo.

Další velké vzrušení přišlo v závěru třetiny, kdy během oslabení Polášek vyhodil kotouč do ochranné sítě. Rozhodčí se dlouho radili, jestli to bylo s tečí plexiskla, ale nakonec sparťanského beka za bouřlivého ohlasu domácích fanoušků poslali na trestnou lavici. Kometa tak měla minutu a 53 sekund dvojnásobné přesilovky a brzy ji využila. Proti první střele Jana Hrušky ještě stihl obětavě zasáhnout ležící Piskáček, ale s dorážkou do prázdné branky již nic nesvedl. V pokračující klasické přesilovce měl šanci ještě Vondráček, ale Pöpperle jeho střelu z kruhu udržel mezi betony.

Srovnání se sparťané dočkali hned v úvodu třetího dějství, kdy potrestali vyloučení Kaberleho. Réway pálil od modré čáry, Čiliak jeho střelu vyrazil a k puku se dostal Daniel Přibyl, který ho zametl mezi betony brněnského gólmana do branky. Po vyrovnávacím gólu byli domácí hráči chvíli pod tlakem, ale poté se vzpamatovali a vedení jim málem vrátil Vondráček, který v dobré pozici netrefil odkrytou část branky.

To Leoš Čermák měl více štěstí. Od mantinelu nahazoval puk, Pöpperle ho přes clonící hráče neviděl a Kometa opět vedla. Ale jen dvě minuty, než Pražané potřetí v zápase srovnali. Jan Piskáček se nerozpakoval a téměř od mantinelu vyslal bombu k tyči, která skončila až v síti za Čiliakem. Za necelé tři minuty šla Kometa po chybě Réwaye a backhandovém pokusu Hynka Zohorny opět do vedení, které už dokázala udržet až do konce zápasu a v power play přidala ještě pátou trefu zásluhou Viléma Buriana.

Alois Hadamczik (HC Kometa Brno): Utkání mělo vynikající úroveň. Jsem rád, že jsme napravili zpackané minulé utkání v Plzni. Vyhrát nad tak těžkým soupeřem, jakým je Sparta, je pro nás cenné. Soupeř má velice šikovné útočníky a celý tým Sparty příkladně bojoval. Dokazuje to i skutečnost, že třikrát soupeř vyrovnal a nepoložili jej inkasované branky. Nevím, zda se dá říci, že naše hra roste se silou soupeře. Když zde hraje Sparta, tak jsou všichni v pozoru. S každým soupeřem se hraje jen o tři body. My jsme dnes jen dotahovali, co jsme v předcházejících zápasech bodově ztratili. A také jsme dokázali, že dovedeme hrát lépe než v některých předcházejících zápasech.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Zápas byl výborný v nasazení a bojovnosti, diváci viděli hokej nejvyšší kvality. Už jsme bohužel nedokázali reagovat na čtvrtý gól Brna. Měli jsme ještě při hře bez brankáře nějaké šance vyrovnat, což se nám nepodařilo. Naopak jsme inkasovali pátou branku. O výsledku rozhodla neomluvitelná chyba Réwaye při čtvrtém inkasovaném gólu. Ovšem i takové věci se v hokeji stávají. Musíme brát v úvahu, že Réway je mladý hráč, odehrál hodně těžkých utkání, ale ještě mu chybí zkušenosti.