KOM - SPA 4:2 - Z Brna s prázdnou, vedení nestačilo

26., pátek 30. 11. 2012
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Falter - Kováčik, Žižka, Valach, Malec, Valábik, Bičánek - Dočekal, L. Čermák, M. Hořava - Erat, Petrovický, Holec - H. Zohorna, V. Němec, J. Hruška. Trenéři: Venera a Oslizlo.
Sparta: Schwarz - Sičák, Milam, Krstev, Gřegořek, Philipp, Vallin, D. Kočí - Hovorka, Broš, Tenkrát - P. Ton, J. Hlinka, Pacovský - Sekáč, Přibyl, I. Rachůnek - Jánský, Foster, Bahenský. Trenéři: Jandač a Votruba.
Branky a nahrávky: 35. Žižka (Dočekal, Kováčik), 37. J. Hruška (V. Němec, H. Zohorna), 49. Petrovický (Holec), 60. M. Hořava (Kováčik) - 24. Milam (Hovorka, Sičák), 24. Pacovský (J. Hlinka, Sičák). Rozhodčí: Husička, Polák - Jindra, Skopal. Vyloučení: 4:5, navíc Valábik na 5 min a do konce utkání - D. Kočí 2x 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 7200. Střely na branku: 28:21. Průběh utkání: 0:2, 4:2.
B r n o - Pouhých 27 vteřin dělilo góly Milama a Pacovského, kteří Spartu poslali v úvodu druhé části do dvoubrankového vedení. Do přestávky ale Kometa dokázala vyrovnat a ve třetí třetině přiklonila střetnutí na svou stranu. Odveta za prohrané čtvrtfinále se tak Spartě nevyvedla.

Bez osmi hráčů základní sestavy nastoupila Kometa do utkání proti Spartě. Té pro změnu chyběl brankář Michal Neuvirth. Souboj brankářských dvojek odstartoval šancí Petrovického, jenž sám před bránou nedokázal poskakující kotouč uklidit do brány. Domácí začali aktivně, o další šanci se postaral Dočekal, jenž vybojoval kotouč a přihrál na volej Čermákovi, ten z dobré pozice trefil vyjetého Schwarze. Sparta se do hry dostávala pozvolna, ovšem její první šance stála za to. Tenkrát dostal kotouč na modrou čáru a šel sám na Faltera. Ten s notnou dávkou štěstí uhájil nerozhodný výsledek. Ač ho Tenkrát překonal, kotouč se po brankové čáře odebral mimo tři tyče.

Hrál se velice pěkný ofenzivní hokej, šance střídala šanci. Změna skóre mohla přijít po Žižkově nahození, v poslední moment však dokázal vytasit beton Schwarz a zachránil takřka jistě úvodní gól Komety. Následně měl v rychlém sledu dvě dobré šance Hynek Zohorna, ale ani on nedokázal hostujícího strážce překonat. I Falter působil velice jistě, nevyzrál na něj Sičák, který prchl brněnské obraně a řítil se sám na ostravského rodáka. Zakončení nebylo dobře provedeno. V závěru první periody vybojoval Čermák na sobě hned dva fauly. Ivan Rachůnek dostal hned dvojitý trest, Michal Broš klasický.

Druhá část tak začala dvojnásobnou početní výhodou Komety. Ta se příliš nedařilo a na hostujícího brankáře prakticky nic nešlo. Sparta navíc v oslabení udeřila. Hovorka vystihl špatnou rozehrávku Komety, poslal kotouč na Troye Milama, který před Falterem udělal kličku a zavěsil. Uběhlo sedmadvacet vteřin a Dominik Pacovský zhodnotil přesnou přihrávku Jaroslava Hlinky. Opařená Kometa měla problémy, před bránou byl úplně volný Petr Ton, ten ale v klíčový moment promáchl. V této pasáži utkání se to ukázalo jako důležitý prvek.

Kometa totiž přidala na tempu a Tomáš Žižka vrátil domácí do hry. Dočekalův centr před bránu doklepl do opuštěné Schwarzovy sítě. Rázem tým kouče Venery neuvěřitelně ožil a Sparta nevěděla, kam dřív skočit. Kotouč neustále létal kolem hostující brány a Schwarz byl v ohni střel. Na jednu byl krátký. Jan Hruška napřáhl z levého kruhu a puk málem protrhl síť. Rázem bylo vše jinak a oživlá Kometa přehrávala svého soupeře, jenž byl ve druhé třetině aktivnějším celkem.

Poslední část hry začala velkou šancí Holce, která sám před bránou přestřelil. Poté Kočí zcela zbytečně fauloval loktem u mantinelu Petrovického. Toho šel ihned pomstít Boris Valábik. V pěstním souboji to dopadlo nerozhodně a oba aktéři vyfasovali tresty do konce utkání. Nebezpečný zákrok Petrovický zvládl bez úhony.

Slovenský matador se poté ukázal jako správný mstitel. Vrátil se na led a rozhodl o výhře Komety. Róbert Petrovický se před bránou nejlépe zorientoval a propasíroval kotouč pod Schwarzem. Přesilovka byla využita a domácí překlopili výsledek na svou stranu. O vyrovnání se mohl postarat sedm minut před koncem Petr Ton, ale sám před Falterem na svého bývalého spoluhráče nevyzrál. To bylo ze strany Sparty vše. Brno pečlivě bránilo a Miloslavem Hořavou přidalo definitivní pojistku, a to gólem do prázdné.

Lubomír Oslizlo (Brno): Věděli jsme, že Sparta začala hrát velmi dobře. Nechali jsme soupeře jezdit do brejků. Utkání bylo dost otevřené. Ke konci druhé třetiny jsme se vzchopili, zamkli soupeře v útočné třetině a vyrovnali. Ve třetí části jsme využili přesilovku, čtvrtý gól byl už pojistkou. Soupeře jsme po vyrovnání do dalšího tlaku nepustili. Bohužel většinou v posledních zápasech než se rozkoukáme, tak už prohráváme. Pro diváky jsou takové zápasy zajímavé, ale pro nás velmi náročné.

Josef Jandač (Sparta): Utkání bylo vyrovnané. Ve druhé třetině jsme paradoxně v našem dlouhém oslabení dali v krátkém sledu dvě branky. Místo abychom změnili hru, tak jsme nechali soupeře vyrovnat. Brno zvýšilo bojovnost, vyhrávalo všechny souboje a vyrovnalo. O výsledku rozhodl nesmyslný faul Kočího a naše pětiminutové oslabení. Nasadili jsme jej proto, že jsme byli přetíženi v obraně. Kočí špatně situaci vyhodnotil. Může se poprat, ale nás to stojí body.