KOM - SPA 3:2p - Poprvé pod Výborným za bod

19., pátek 3. 11. 2017
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Čiliak – Barinka, O. Němec, Gulaši, Krejčík, Malec, Štencel, Bartejs – Zaťovič (A), Nečas, Erat (A) – Svoboda, Čermák (C), Dočekal – Mallet, Hruška, Zohorna – Nahodil, V. Němec, Haščák.
Sparta: Honzík – Pavelka, Michálek, Mikuš, Kalina, Švrček, Dvořák, Piskáček (A) – Kumstát, Pech (C), Forman – Rousek (A), Vrána, Kudrna – Říčka, Klimek, Reichenberg – Smejkal, Černoch, Uher.
Branky a nahrávky: 6. Nečas (Mallet), 26. Zohorna (Mallet), 62. Hruška (Zohorna, Nečas) – 18. Kudrna (Vrána, Rousek), 35. Forman (Michálek). Rozhodčí: Kubuš, Šír – Lhotský, Ondráček. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 700. Střely na branku: 26:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:2, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Martin Nečas - David Honzík.
Utkání na ledě brněnské Komety bylo obnovenou premiérou pro kouče Františka Výborného, debut ve Spartě i v extralize si připsal Zbyněk Michálek. Domácí šli v atraktivním a bojovném duelu dvakrát do vedení, sparťané dvakrát srovnali zásluhou Andreje Kudrny a Miroslava Formana. Utkání dospělo až do prodloužení, ve kterém vystřelil Kometě druhý bod Jan Hruška.

Sparťané nastoupili v Brně poprvé i s nejnovější posilou, Zbyněk Michálek se zařadil do první obranné dvojice k Pavelkovi. V první výraznější šanci Pražanů se ocitl Klimek, který nastoupil do svého jubilejního 600. zápasu v extralize, poté ale na ledě vládli domácí. Ti dokázali potrestat hned první sparťanské vyloučení, když z pravého kruhu pálil navrátilec ze zámoří Martin Nečas a Honzík měl zakrytý výhled clonícím protihráčem. I dál byla Kometa lepší a měla více šancí, Malec dokonce orazítkoval tyčku.

V polovině druhé brněnské přesilovky fauloval Haščák, a Spartu tak po intermezzu ve čtyřech na obou stranách čekala minuta v početní výhodě. Nezačala ji ale zrovna šťastně, když po chybě Říčky jeli do úniku dva Brňané. Větší tlak si sparťané vytvořili až po přesilovce. Nejprve pálil Dvořák, poté Pech vystihl rozehrávku domácí obrany a stanul tváří v tvář Čiliakovi. Zkusil ho vymíchat, ale brněnský gólman se nedal rozhodit a nechal beton přesně tam, kam Pech zakončoval.

Po další chybě Komety už se Pražané dočkali vyrovnávacího gólu. Vrána sám mezi kruhy nesobecky nabídl puk Andreji Kudrnovi, který udělal kličku do forhandu a poslal kotouč mezi Čiliakovy betony. V závěru první třetiny měl ještě dobrou šanci Forman, ale tentokrát opět zaúřadoval Čiliak a jeho levý beton.

Po opatrnějším úvodu druhé části se do tlaku dostali domácí a dočkali se druhého gólu. Bartejs dobře viděl, že u útočné modré čáry zůstali dva volní spoluhráči, a našel je dlouhým pasem. Mallet s Hynkem Zohornou jeli ve dvou na osamoceného Honzíka a druhý jmenovaný ho dokázal překonat. Ani Čiliak se nenudil, o práci se mu postarala nejprve první lajna Sparty a poté i druhá s dravým Rouskem. Krásnou individuální akcí se zaskvěl také Říčka, který Zohornovi sebral puk na středovém kruhu, prokličkoval útočným pásmem a zakončoval, bohužel ale mimo tři tyče.

Možnost znovu vyrovnat nabídli domácí hráči Spartě vlastní nedisciplinovaností. K Nahodilovi totiž přisedl pouhé čtyři vteřiny po jeho faulu také Gulaši, a sparťané před sebou měli minutu a 56 vteřin přesilovky pět na tři. K využití jim stačila necelá minuta, po které Michálek zavezl kotouč na kruh a zadovkou naslepo přesně našel Miroslava Formana osamoceného mezi kruhy. Sparťanský kapitán vyslal kotouč přesně do růžku branky.

Začátek třetí třetiny nabídl urputný boj, a to zejména ve středním pásmu. Střel na branku bylo poskrovnu, za dvanáct minut si Kometa připsala pouze dvě a sparťané jedinou. Poté už se oba týmy začaly dostávat do šancí. Nejprve domácí Vojtěch Němec střelou přes obránce jen těsně minul, poté na druhé straně nebezpečně dorážel Reichenbergovu střelu Říčka.

Čtyři minuty před koncem třetí dvacetiminutovky přišel dvouminutový trest pro Vránu a s ním těžká situace pro Spartu. V oslabení obětavě zastavil puk vlastním tělem Švrček a následně se dopředu vydal Forman, který srdnatě šetřil vteřinky za brankou soupeře. Sparťané oslabení ubránili, a zápas tak dospěl do prodloužení. V tom měl dobrou příležitost Klimek, ale z gólu se nakonec radovali domácí hráči. Konkrétně Jan Hruška, který naskočil na led, dostal pas od Zohorny a poslal kotouč mezi Honzíkovy betony.

Kamil Pokorný (Kometa): "Bylo to vynikající utkání, obě mužstva hrála aktivně. Trošku nás mrzí, že jsme z úvodního třináctiminutového tlaku vytěžili jen jeden gól a tyčku. Další šance jsme neproměnili. Závěr první třetiny jsme odehráli ve větší pohodě, než by bylo zdrávo. Sparta se dostala do šancí a jednu využila k vyrovnání. Ve druhé třetině jsme dali na 2:1, jenže potom jsme měli v krátkém sledu vyloučené dva hráče. Přesilovku pět na tři Sparta využila. Ve třetí třetině bylo hodně střeleckých příležitostí na obou stranách. V prodloužení se nám podařilo urvat, co jsme ztratili v Chomutově. Hruška skočil ze střídačky tak, že byl včas v útočném pásmu a vstřelil rozhodující gól."

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Diváci, kteří přišli na hokej a utratili peníze za takové představení, určitě nemohou litovat. Byl to výborný hokej z obou stran. Jezdím do Brna rád. Kometa je mužstvo, které chce hrát hokej. Není v její hře jen úporná obrana, je v ní hodně hokejovosti. Jsem rád, že jsme v naší situaci uhráli alespoň bod. I když jsme mohli pomýšlet i na dva. Udělali jsme chybu při střídání v prodloužení, Kometa ji využila. Měli jsme celý zápas dobrý pohyb, větší zapálení, emoce na střídačce. Kluky musím pochválit za dobrý výkon. Věřím, že když tak bude mužstvo pokračovat, tak se nastartuje."