28. 12. 2014 | Roman Zajíček, Tereza Velikovská

KOM - SPA 2:8 - V Brně znovu osm gólů!

32., neděle 28. 12. 2014
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Falter – Kempný, Ptáček, Hanzlík, Dujsík, Dlapa, Kuboš, Vágner – Hruška, Němec, Ton – Káňa, Čermák (C), Dočekal – Burian, Koreis, Vondráček – Honejsek, Ostřížek, Holec. Trenér: Vladimír Kýhos.
Sparta: Novotný – Eminger, Polášek, Mikuš, Ďaloga, Barinka, Piskáček, Švrček – Klimek, Hlinka (A), Buchtele – Kumstát, Pech, Rolinek (C) – Forman, Cingel, Sabolič – Procházka, Bahenský, Dvořáček. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 27. Kempný (Hruška, Ptáček), 33. Ptáček (Ton, Němec) - 19. Barinka (Pech, Mikuš), 25. Rolinek (Kumstát, Pech), 35. Rolinek (Pech, Piskáček), 43. Forman (Cingel), 45. Sabolič (Pech, Kumstát), 45. Cingel (Ďaloga, Mikuš), 52. Cingel (Forman, Piskáček), 60. Pech. Rozhodčí: Mikula, Polák – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:11. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 7200. Střely na branku: 29:28. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:8. Nejlepší hráči utkání: Kempný - Rolinek.
Na ledě Komety Brno se sparťanům v této sezoně daří přímo neuvěřitelně. I ve druhém zápase na Moravě nasázeli svému soupeři potupných osm branek! Na trefy Barinky a Rolinka sice hráči Komety ještě dokázali zareagovat a vyrovnat, ale tři góly během pouhých dvou minut na začátku třetí třetiny rozhodly o tom, že tři body poputují do Prahy. Třetí dvacetiminutovku nakonec Sparta ovládla v poměru 5:0 a vyhoupla se na druhé místo extraligové tabulky.

Kometa nastoupila do utkání se Spartou v bráně opět s Martinem Falterem, který ve druhém vzájemném zápase těchto soupeřů dokázal v Holešovicích pražský tým porazit. V první třetině se nehrál zrovna ofenzivní hokej, ale pár šancí se urodilo. Tu vůbec první měl Klimek, kterému se v Brně daří, vždyť v hale Rondo vstřelil naposledy čtyři branky. K té další byl velmi blízko, ale sám před Falterem ani nadvakrát neuspěl.

takové skóre mají sparťané ze dvou zápasů v Brně v této sezoně

Sparta byla v útočném pásmu o něco aktivnější a defenziva Brna si musela dávat velký pozor, ale ve většině případů si dokázala poradit. Výjimkou byla devatenáctá minuta. Byť hrála Kometa v oslabení velmi dobře, šest vteřin před koncem trestu obránce Dujsíka napřáhl od modré Michal Barinka a zmrazil brněnské publikum. Moravané se snažili s nepříznivým výsledkem něco udělat, hrozili především v přesilovkách, ale všechny nebezpečné rány reprezentanta Kempného pokryl jistý Novotný.

Pakliže se v první třetině mnoho zajímavého nedělo, výrazné zlepšení přišlo v dějství druhém. Běžela pětadvacátá minuta a Sparta šla již do dvoubrankového vedení. Z nenápadné akce se prosadil důrazný Tomáš Rolinek, který poslal puk do brány přesně v tu dobu, kdy se vychýlila ze svého obvyklého postavení. O platnosti gólu musel rozhodnout videorozhodčí a ten branku potvrdil. Brno se potřebovalo urychleně dostat do hry, a tak začalo dohrávat souboje a výrazně se ve hře přitvrdilo. Své o tom ví pánové Káňa s Buchtelem, kteří si užili krátkou boxerskou vložku. V té měl navrch sparťanský útočník.

Kometu tento moment nakopl a začala mocně dotahovat. Na trestné seděl Polášek a jeho kolega z národního týmu Michal Kempný práskl na modré do puku a snížil na 1:2. Domácí se rázem dostali do tempa a byli při chuti, jenže dva zbytečně přestupky je poněkud přibrzdily v rozletu. Slibnou šanci měl Polášek, ale ijeho vychytal výborným zákrokem Falter. Následně brněnští obránci Hanzlík s Dujsíkem zachytili špatnou rozehrávku hostí a trochu netypicky mířili na osamoceného Novotného, který si ale poradil.

Posléze už neměl nárok. V přesilovce nahodil puk František Ptáček a puk se po odrazu hostujícího hráče dostal do sítě. Radost modrobílých dlouho nevydržela, o dvě minuty ujel brněnské defenzivě Pech s Tomášem Rolinkem a druhý jmenovaný pohodlně prostřelil Faltera. Kometě se krátce před koncem druhé třetiny naskytla možnost dvojnásobné přesilovky, kterou hrála přes minutu, ale využít ji nedokázala. Největší šanci měl Ton, ale proti jeho střele po zemi se stihl Novotný dobře přemístit.

Spartě vyšel nástup do poslední dvacetiminutovky znamenitě. Hned od úvodu dostala soupeře pod tlak a z něj vytěžila čtvrtý gól. Cingel našel před Falterem zcela osamoceného Miroslava Formana, který si položil gólmana a bez problémů zavěsil. Černé dvě minuty Brna pokračovaly, Robert Sabolič dostal prostor před bránou a bylo již 2:5. Sparťanská střelnice nebrala konce, potřetí v krátké době překonal Faltera hostující Lukáš Cingel, to už bylo na domácí lavičku moc, ihned si vyžádala oddechový čas.

Jenže Sparta si evidentně chtěla vzpomenout na minulou výhru 1:8 a tomuto počtu branek se přiblížila osm minut před koncem. Lukáš Cingel vystřelil a Falter jeho střelu podcenil. Ještě v samotném závěru ujel v oslabení Lukáš Pech a mezi betony prostřelil Faltera. Kometa tak podruhé v řadě inkasovala před domácím publikem od Sparty osmigólový příděl.

Karel Beran (HC Kometa Brno): Se soupeřem jsme drželi po dvě třetiny krok. Bojovností a dobrou hrou v přesilovkách jsme po dvou inkasovaných brankách vyrovnali. Bohužel jsme zbytečně rychle inkasovali třetí branku. Po ní jsme propásli při více než minutové přesilovce pět na tři šanci srovnat skóre a vrátit se do utkání. Ve třetí třetině jsme nezvládli začátek a po třech inkasovaných brankách už bylo proti silné Spartě těžké dotahovat její náskok.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Po dvě třetiny bylo utkání vyrovnané. Už tradičně jsme přišli při oslabeních o dvoubrankový náskok. Z mého pohledu byla velmi důležitá rychlá třetí branka, která měla významný vliv na další vývoj zápasu. Po ní jsme získali více klidu. O výsledku definitivně rozhodly naše rychlé góly v počátku třetí třetiny. Po nich jsme už byli lepší a hráli jsme to, co jsme potřebovali. Myslím si, že naše vítězství bylo zasloužené.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila