KOM - SPA 2:5 - Sparta vyloupila brněnskou tvrz

35., úterý 3. 1. 2017
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Jekel (33. Čiliak) – Trška, O. Němec (A), Gulaši, Kováčik, Malec, Štencel, Král – Kvapil, Zohorna, M. Erat – Zaťovič (A), V. Němec, Haščák – R. Erat, Čermák (C), Vincour – Dočekal, Dvořák, Dymáček – Novák. Trenér: Libor Zábranský.
Sparta: Pöpperle – Mikuš, Piskáček, Švrček, Gernát, Nedomlel, Eminger – Hlinka (C), Vrána, Klimek – Forman, Ihnačák, Netík (A) – Kumstát, Pech, Řepík – Uher, Cingel, Kudrna. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 15. Zohorna, 47. O. Němec – 2. Řepík (Pech, Eminger), 5. Ihnačák (Forman), 28. Netík (Forman, Řepík), 33. Cingel, 55. Uher (Forman). Rozhodčí: Hodek, Mrkva – Polonyi, Zíka. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 700. Střely na branku: 22:33. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4, 2:4, 2:5. Nejlepší hráči utkání: Martin Erat - Tomáš Netík.
Sparta se stala teprve druhým týmem, který si v aktuální sezoně odvezl z ledu Komety Brno plný počet bodů! Základ k tříbodovému zisku položili už během prvních šesti minut Michal Řepík s Brianem Ihnačákem, na brněnské snížení odpověděli ve druhé třetině Tomáš Netík s Lukášem Cingelem. Definitivní gólovou tečku za zápasem a potvrzení výhry přidal v závěru povedeného zápasu Dominik Uher.

Ve 35. kole slavil český hokej 80 let od založení celostátní ligové soutěže, historicky první duel spolu 3. ledna 1937 sehrály celky Sparty a Vítkovic. Tentokrát ovšem Pražany čekal jiný soupeř – brněnská Kometa. A do třetího vzájemného duelu v sezoně sparťané naskočili ve velkém stylu, už ve druhé minutě se poprvé radovali. Pech pronikl obranou Brna po levém křídle a jeho střelu Jekel vyrazil pouze na druhou stanu, kde stál připravený Michal Řepík. Ten měl před sebou odkrytou branku, nezaváhal a připsal si první gól ve sparťanském dresu mezi seniory.

O tři minuty později lovil brněnský gólman puk za svými zády podruhé. Brian Ihnačák měl nejspíše v úmyslu nahrávat na Netíka u druhé tyčky, ale soupeřův hráč mu klepl v okamžiku přihrávky do hole, a puk tak změnil směr. A to šťastně pro Spartu, protože zamířil přesně do malé mezírky mezi betony přesouvajícího se Jekela. Kometa poprvé zahrozila při šanci Čermáka, ale Pöpperle proti němu uspěl a odolal i při první přesilovce Brna. Nakonec ale ještě před první přestávkou poprvé inkasoval. Martin Erat ještě svůj únik z protiútoku neproměnil, dorážející Hynek Zohorna už ale snížil na rozdíl jediného gólu.

Do druhé třetiny naskočili aktivněji domácí, ale vyrovnávací gól jim to nepřineslo. Další branka padla až při sérii vyloučení na obou stranách. Nejprve šel na trestnou sparťan, ale Kometa neuspěla při střelách Haščáka ani Štencela a následně hrála v šesti. Poté navíc Dočekal vyhodil puk za mantinel a Brno se bránilo 14 sekund ve třech proti pěti. Sparťané si s kratičkou dvojnásobnou početní výhodou poradili bleskově, po příčné nahrávce Řepíka zbrzděné mezi kruhy se krásnou střelou pod víko prosadil Tomáš Netík.

Krátce nato se mohli prosadit i domácí, Pöpperle ovšem skvěle zasáhl lapačkou proti tutovce Martina Erata. Jekel naopak počtvrté inkasoval a své místo přepustil uzdravenému Čiliakovi. Obrana mu ale tentokrát vůbec nepomohla. Uher totiž nahrával na brankoviště Lukáši Cingelovi, který měl čas a prostor se otočit, přikopnout si puk a zasunout ho za gólmana. Kometa ani po čtvrtém gólu nesložila zbraně, Zohornův samostatný únik ale skončil jen na Pöpperleho betonech. Před druhou pauzou sparťané znovu faulovali, a tak do třetí části vstupovali v početní nevýhodě.

Tu ubránili, ale Kometa přesto vykřesala naději o chvíli později již v pěti hráčích na obou stranách. Kapitán Komety Ondřej Němec pálil od modré čáry a Pöpperleho možná rozhodil Cingel, který se mu na brankové čáře snažil pomoc s vypadlým pukem. Poté si ale sparťanský gólman spravil chuť a vytasil zákrok kola! Kvapil střílel z vrcholu kruhu, Pöpperle se natáhl a jeho pokus vyrazil vyrážečkou. Když už se Brno nadechovalo z závěrečnému náporu, utnul její naděje na zdramatizování po dalším nedůrazu domácí obrany střelou z vrcholu kruhu Dominik Uher, který stanovil skóre na konečných 5:2 pro Spartu.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Měli jsme špatný úvod zápasu, nezačali jsme vůbec dobře. Prohrávat v páté minutě 0:2 v tak vyexponovaném zápase není příjemné. Trochu jsme si to zapříčinili špatným pohybem. Sparta byla všude o krok dříve. Ve druhé třetině jsme prvních sedm minut hráli velice slušně a měli šance na vyrovnání, což by nám pomohlo. Potom přišla dvě vyloučení technického rázu. Sparta využila přesilovku, následně jsme dostali čtvrtý gól. To už byl velký problém. Hráči nic nezabalili, ve třetí třetině snížili na 2:4. Kdyby možná Kvapil proměnil vyloženou šanci, tak jsme ještě mohli udělat nějaký bod. Sparta byla dnes všude o krok dříve. Hrálo jí do karet i skóre, které se vyvíjelo v její prospěch. Proto jsme dnes prohráli."

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): "Potřebovali jsme po minisérii domácích proher bodovat. Je skvělé, že se nám to podařilo zrovna tady. Z naší strany byly první dvě třetiny velmi dobré. Pracovali jsme zodpovědně, trpělivě. Vedli jsme po dvou třetinách 4:1. Malou trýzeň jsme si způsobili inkasovaným gólem ve třetí třetině. Potom měl Tomáš Pöpperle famózní zákrok, kdy chytl střelu do prázdné branky. Po gólu na 5:2 jsme si vítězství pohlídali."