Junioři: SPA - PLZ 3:1 - Sérii vyrovnal Hauser!

SF2, sobota 2. 4. 2022
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Krbeček – Tomov, Šindelek, Tůma, David, Tomek, Červenka, Ducháč (C) – Senčák, Mácha, Hauser, Krupička, O. Hrabík, Konečný, Bareš, Ton (A), M. Vitouch, Zembol (A).
Plzeň: Vondraš – Houdek, Dolhý, Hamšík, Pánek, Kremláček, Vajner, Malák (C) – Kvasnička, Eremiáš, Kopic (A), Adamec, Korčák, D. Soukup, Slanina (A), Malát, Ženíšek, Kuchárik, Dáňa.
Branky a nahrávky: 45. Ton (Tomek), 51. Hauser (Krupička, Tomek), 59. M. Vitouch (Červenka, Tomek) – 31. Kremláček (Malák, Malát). Rozhodčí: Hejduk, Mejzlík – Ondráček, Rampír. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 132. Střely na branku: 45:26. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
Sparťanští junioři mají za sebou velmi povedené druhé semifinálové utkání proti Plzni. Náš tým sice prohrával v průběhu utkání o jednu branku, ale podobně jako v předchozím zápase se hned třikrát prosadil ve třetí třetině a rozhodl o vítězství. Vítěznou branku obstaral talentovaný útočník Petr Hauser, který zaznamenal v letošním play off už sedm branek. Série se nyní přesouvá do Plzně, kde bude pokračovat zápasy v úterý a ve středu.

Sparťané odstartovali druhé semifinálové utkání proti Plzni velmi aktivně a už v první minutě duelu musel plzeňský brankář předvést pohotový zákrok. Krupička vystihl rozehrávku soupeře v útočné zóně a posléze svou střelou z osy kluziště prověřil Vondraše. V dalších minutách si sparťané vyzkoušeli hru v početní výhodě a plzeňský brankář předvedl další úspěšné zákroky. Sparťané ve svém tlaku v útočné zóně nepolevovali, naopak ještě přeřadili na vyšší rychlostní stupeň. Aktivní Vitouch poslal kotouč do hloubky útočného pásma a následná rána Tona neskončila gólem.

Plzeňští hokejisté byli ještě před první polovinou úvodní třetiny pod velkým tlakem, ale sparťané svůj pobyt před plzeňským brankářem nepřetavili v gól. Tonova střela z pravé strany kluziště byla velmi svižná, ale Vondraš i za pomoci svých obránců celou situaci ustál a udržel svůj tým ve hře. Hosté byli v průběhu první třetiny nedisciplinovaní, když náš tým hrál vzápětí další dvě přesilové hry. Nedovolené zákroky Maláta a Hamšíka zůstaly nevyužité a plzeňští hráči drželi nerozhodný stav. Hosté si vypracovali minimum velkých příležitostí. Velkou šanci měl například Malát, jehož průjezd zastavil Krbeček.

Ve druhé třetině plzeňští hráči byli aktivní a už zkraje prostřední části se dostali do jedné zajímavé šance. Malátovo bekhendové zakončení však Krbeček zneškodnil a skóre utkání bylo i nadále neměnné. V dalších vteřinách hry však domácí hokejisté znovu udávali tempo hry a hosté nestíhali. Nejprve měl Vondraš po střele z mezikruží velké štěstí, když kotouč orazítkoval tyčku, následně plzeňský maskovaný muž zlikvidoval střelu Vitoucha z mezikruží. Krbeček měl ve svém pracovišti minimum práce, ale aktivní útočník Malát přispěchal s další šancí. Talentovaný forvard střelou z mezikruží prověřil Krbečka.

Domácí hokejisté strávili v útočném pásmu hodně času a brankář Vondraš se ve svém brankovišti rozhodně nenudil. Zembol v náznaku přečíslení tři na dva nahrnul kotouč svým bekhendovým pokusem do brankoviště a plzeňský brankář chvíli nevěděl, kde má kotouč. Když už to vypadalo, že domácí hráči půjdou poprvé v sérii do vedení, přišla rána obránce Vladimíra Kremláčka, který svou šťastnou trefou prostřelil sparťanského brankáře poprvé v utkání. Sparťané se mohli vrátit zpět do hry zásluhou Vitoucha, který zkoušel vyzrát na Vondraše svou bekhendovou kličkou, leč neúspěšně. V závěrečných minutách mohl přidat další plzeňský gól Slanina, jenž však v situaci dva na jednoho našel připraveného Krbečka.

Ve třetí třetině sparťané usilovali o vyrovnání a po necelých pěti odehraných minutách využili svůj prostor na ledě. Na trestnou lavici totiž usedl shodně hostující Malák a domácí Hauser za sekání a diváci v hale viděli hru ve čtyřech hráčích na obou stranách. Tomek poslal doslova brilantní přihrávku přes celé hřiště Petru Tonovi, který v samostatném úniku poslal kotouč po ledě vedle betonu Vondraše. Naši hokejisté byli na koni a hosté se nemohli na delší časový úsek vymanit ze svého obranného pásma.

A když plzeňský brankář zastavil průjezd Hausera po pravé straně, fauloval unikajícího Konečného obránce Houdek a rozhodčí okamžitě nařídil trestné střílení. Konečný se rozjel svižně po pravé straně kluziště a následnou kličkou nevyzrál na plzeňského brankáře. Vondraš podržel svůj tým a skóre utkání bylo i nadále nerozhodné. V polovině třetí třetiny se dostal do další gólové šance Konečný, který udělal pohyb na střed kluziště a následně svou střelou orazítkoval tyčku plzeňské branky. Sparťané se o pár okamžiků později přeci jen dočkali a Petr Hauser uklidil kotouč do poloprázdné branky.

V závěrečných minutách hry byly na ledě k vidění další příležitosti. Nejprve v útočném pásmu hostí prověřil brankáře Krbečka obránce Houdek, který svou střelou nebyl úspěšný. Sparťané posléze podnikli rychlý výpad Vitoucha po pravé straně kluziště, ale Vondraš nemusel řešit. Sparťanský útočník mířil nepřesně na vzdálenější tyčku. V samotném závěru utkání hráli hosté z Plzně přesilovou hru, při které Vondraš zamířil na střídačku. Výhodu dvou hráčů v poli však plzeňští hráči nevyužili a naši hokejisté naopak rozhodli o svém vítězství. Michal Vitouch dojel kotouč v útočném pásmu, a přestože byl faulován, dokázal bez obtíží trefit odkrytou branku hostí. Suma sumárum, Pražané porazili Plzeň ve druhém semifinálovém klání 3:1.

Tobiáš Slavíček (HC Sparta Praha): "Navázali jsme na svůj výkon z předchozího zápasu ve třetí třetině. V celém utkání jsme dominovali. Soupeře skvěle držel jejich brankář, skončilo na něm spoustu našich šancí. Ve druhé třetině jsme bohužel dostali smolný gól, který však kluky ještě více nakopl. V poslední části jsme své střelecké trápení konečně prolomili a otočili skóre na svou stranu. Musím pochválit všechny naše hráče za opravdu výborný výkon. V obou duelech nám chyběl jeden kompletní útok, do hry se dostali kluci, kteří v sezoně nedostávali tolik prostoru. Na ledě odevzdali vše. Nyní nás čekají dvě utkání v Plzni, které budou nesmírně těžké. Připravíme se a budeme věřit v úspěch."

Petr Vojan (HC Škoda Plzeň): "Z naší strany to byl strašný výkon ve všech ohledech. V porážce se nechceme pitvat. I ze svého špatného výkonu jsme paradoxně mohli uhrát vítězství, ale bohužel jsme udělali nesmyslné chyby, které rozhodly zápas. I takové zápasy se někdy dají uhrát, ale udělali jsme spoustu chyb. Byla jenom otázka času, kdy domácí dají gól, což se stalo poměrně brzo ve třetí třetině. Pak jsme udělali další chyby a soupeř byl na koni. Nechceme se vymlouvat na různá zranění, tentokrát jsme byli horší. V příštích zápasech musíme na sobě zapracovat. Jedeme domů za stavu 1:1, musíme se poučit, dát se do kupy a doma vyhrát. Zároveň musíme ze hry odstranit různé nesmysly, které soupeře posadí na koně. Nechci být konkrétní, podíváme se na video a řekneme si, co musíme zlepšit."