5., neděle 18. 9. 2005
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Schwarz - Hlavačka, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Dobroň, Toman - Ton, Marek, Štrba - O. Kratěna, Jakub Šindel, Vopat - Netík, Kašpařík, Špaňhel - Zelenka.
České Budějovice: Chábera (24. Kučera) - Harant, Gřegořek, Kotaška, Kutlák, Mucha, Vydarený, Posmyk, Jindra - M. Hudec, Brabenec, Veselý - Šimánek, Hübl, Sailer - Bělohlav, Krátoška, Kotrla - Kopecký, Hanzal, Hřebejk.
Branky a nahrávky: 13. Ton (Marek, Štrba), 15. Stehlík, 22. Marek (Štrba, Ton), 24. Ton (Štrba, Marek), 50. Netík (Kašpařík), 52. Marek (Vykoukal), 59. Stehlík (Kašpařík) - 46. M. Hudec (Harant), 50. Sailer (Šimánek, Hübl). Rozhodčí: T. Andersson (Švéd.) - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4055.
Pražská T-Mobile Arena je nedobytá také po pátém kole. Tentokrát si zuby vylámal nováček z Budějovic, který inkasoval sedm branek. A mužstvo tak pomstilo juniory, které na Jihočechy včera nestačili. Po dvou zásazích si připsali zadák Stehlík a forvardi Ton s Markem!

Vlažný úvod zápasu rozpumpoval až křídelník Ton, jenž uháněl sám na brankáře Cháberu, ale kličkou neuspěl. Posléze se domácí začali osmělovat, dobrou ranou se prezentoval také Vopat. Na druhé straně vystrašil Pražany slibným pokusem Brabenec, prázdnou klec ovšem netrefil. Z mezikruží zkoušel štěstí Hübl, brankář Marek Schwarz byl na místě včas. Ve 13. minutě Marek z rohu kluziště nabil volnému Tonovi, který střelou z první po ledě otevřel skóre. O dvě minuty později v přesilové hře zahřmělo znovu před Cháberou. První formace vedená Markem roztočila kolotoč příher, na jejichž konci stál zakončující Stehlík – 2:0. Švédský sudí Andersson nasadil pro oba celky přísný, ale spravedlivý metr. V závěru pykali za přestupky Hudec a domácí Šindel. Soupeři se ovšem navzájem ubránili bez větších známek úsilí.

Druhá část patřila především mladému Schwarzovi, který s klidem ostříleného mazáka likvidoval slibné pokusy Jihočechů. Na jeho umu ztroskotal Sailer i Šimánek. Ve 22. minutě po křídle zavezl puk do třetiny Štrba, vybídl ke skórování Marka, který nezaváhal – 3:0. Časomíra T-Mobile Areny ukazovala 24. minutu, když středem kluziště proklouzl mezi beky hostí Ton a chladnokrevně navýšil – 4:0. Čtvrtá branka vyhnala na střídačku smutného Cháberu, nahradil jej Kučera. S novou tváří mezi tyčemi Budějovice nabraly vítr do plachet. Hrozící nebezpečí před Hřebejkem zachránil Dobroň, Krátošku vychytal elegantním zákrokem Schwarz. Na trestné lavici seděl Špaňhel, ale paradoxně více ze hry měla Sparta. Kučera se vytáhl při pokusu Marka, poradil si také se Štrbou. Slibné příležitosti spálili v závěru třetiny Veselý, Hübl a Šimánek především vinou strážce domácí svatyně.

Sparta, vědoma si svého náskoku, ve třetí třetině značně polevila, což byla voda na mlýn branky chtivých Budějovic. Ty trestaly hned v přesilové hře 46. minuty zápasu. Od modré čáry pálil Harant a důrazný Hudec natřikrát dokázal puk dostat do sítě – 4:1. Ve 49. minutě vykřesali Jihočeši mizivou jiskřičku naděje. Šimánkovo nahození chytře tečoval osamocený Sailer - 4:2. V téže minutě prokázal bojovnost Netík, který leč tísněn dvěma obránci soupeře, propasíroval kotouč mezi Kučerovy chrániče. Stejným prohřeškem se provinili hostující Hanzal a Posmyk a zničili tak naděje Budějovic definitivně. V přesilové hře pět na tři prokázal opakovaně svou herní velikost Marek, jenž nejprve rozhodil bránící trojici Jihočechů, aby si vychytrale mohl počkat u levé tyče. Přesnou příhru od Vykoukla už stačilo jen vhodně usměrnit do prázdné klece. České Budějovice se přesto nevzdávaly a v přesilové hře dokázaly domácí tábor ještě potrápit. Jenže v útočném návalu zapomněly na vrátivšího se Stehlíka z trestné lavice, který v samostatném nájezdu předvedl excelentní blafák a sedmou brankou stanovil skóre zápasu na 7:2.

Jaromír Šindel (Sparta): Výsledkově se nám zápas povedl, ale o vstupu do utkání máme ještě jiné představy. Na druhou stranu obdivuju naše hráče, že po problémech, které měli v úvodních pěti utkáních extraligy, odvedli, co je v jejich silách. Měli jsme dnes víc štěstí v koncovce a rozdíl je možná vyšší, než by odpovídala hra na ledě.

Josef Jandač (České Budějovice): Sparta vyhrála zaslouženě, ale skóre je pro nás kruté. Měli jsme celkem dobrý nástup do utkání, ale pak jsme dostali dva slepené góly a na začátku druhé třetiny znovu. Jakmile soupeř odskočil do vedení 4:0, tak kontroloval hru. V závěrečné třetině jsme zvýšili úsilí, snížili jsme, ale po chybě jsme dostali na 5:2 a zápas pak byl rozhodnutý. Chtěli jsme pokrýt první lajnu Sparty, jenže ta si dnes dělala, co chtěla.