Jan Marek rozhodl o třech bodech, Sparta vyhrála 3:2!

25., neděle 20. 11. 2005
Vítkovice - Sparta VIT - SPA
Vítkovice: Pinc - Kuboš, Philipp, Jasečko, S. Hudec, Jurečka, Dresler, R. Polák - J. Štefanka, R. Procházka, Krenželok - Irgl, Šimíček, Hubáček - Kropáč, Hulva, Köhler - Tomášek, Káňa, Gulaši.
Sparta: Bříza - Stehlík, Nikolov, Dobroň, Černošek, O. Malinský, Jan Hanzlík, Toman, od 13. min. navíc Kasík - O. Kratěna, J. Straka, Sivek - Ton, Marek, Štrba - Netík, Vopat, Špaňhel - Havelka, Kašpařík, M. Růžička.
Branky a nahrávky: 22. Kropáč (Jasečko), 27. Tomášek - 26. Kašpařík (Netík), 46. Marek (Netík), 47. Marek (Ton). Rozhodčí: Blecha - Čech, Chytil. Vyloučení: 5:8, navíc J. Štefanka (Vítkovice) 10 minut. Bez využití. Diváci: 8042.
Teprve třetí tříbodové vítězství Sparty venku se nerodilo lehce. První třetina přinesla jen několik vyloučení, ukazatel skóre se měnil až ve dvaadvacáté minutě. Tehdy Kropáč z brejku poslal domácí do vedení. O několik minut dorazil Netíkovu střelu Kašpařík - 1:1. O 42 sekund později však vedení Vítkovicím vrátil Tomášek. O třech bodech rozhodl Jan Marek. Ten nejprve v čase 45:03 z mezikruží srovnal, a o dvaasedmdesát sekund později rozhodl o vítězství Sparty střelou od modré do horního růžku branky. Sparta jako první tým vyhrála ve Vítkovicích.

Sparťané dorazili, do nedělního podvečera nedobyté vítkovické ČEZ Areny, stále bez třech zraněných mužů. Přesto věřili v úspěch, i když v první třetině tempo neodpovídalo extraligové úrovni. Opatrný a chvílemi až ustrašený hokej přinesl první šanci až po dlouhých šesti minutách. Po chybné rozehrávce Straky se mohl prosadit dotírající Tomášek, avšak zavčasu situaci zachránil vrátivší se Sivek. V přesilové hře domácí vystrkovali růžky pálícím Kubošem, stejným pokusem se prezentoval rovněž Jurečka. Slibné přečíslení mohl využít Köhler, jenže Bříza mezi tyčemi hostí měl opět svůj den. Nepřekvapila jej sni záludná střela Irgla z pravého kruhu, která proletěla mezi nohama beka Dobroně. Vítkovice byly střelecky aktivnější, Pražané se v úvodní dvacetiminutovce spíše hledali. Pomohla jim až početní výhoda, kdy zmrzlého Pince prověřil z dálky Stehlík s Hanzlíkem, zle se dotíral také Špaňhel. Výborně hrající Hanzlík stál také u další šance hostí, kdy svůj projektil načasoval na chvíli, kdy vítkovický strážce neměl přehled o situaci. Puk letící z jeho čepele ovšem jen lízl tyčku branky. Účet utrápeného prvního dějství uzavřel Krenželok, jenž se snažil překvapit dezorientovaného Břízu, ale namířil jen do ramena sparťanského veterána.

Druhou třetinu nastartoval velice brzy Kropáč, jenž ukázkovou ranou švihem nachytal Břízu u vzdálenější tyče a poslal Vítkovice do vedení. Živější hokej probral také ztichlé ochozy, v těch zahučelo po chybě Štrby, který chybnou nahrávkou vyslal do úniku Káňu. Ten si vylámal zuby na rozkleku Břízy poté, co se jako štírek protáhl podél celého kluziště. Ve 26. minutě Pinc vyrazil Netíkovu střelu pouze na hůl Kašpaříka, který nikým nehlídaný pohotově vyrovnal. O minutu později se skóre měnilo znovu. Zaplněný stadión dostal do varu Tomášek. Vítkovický útočník v pravou chvíli vystartoval zpoza branky a mrtvý kotouč poslal o záda Břízy do sítě. Na řadě byla tentokrát znovu Sparta, ovšem pohledné přihrávky prvního útoku k vyrovnání nevedly. Nejblíže byl změně stavu Ton, jenže Pinc zakročil betonem na výbornou. Vítkovice se ve snaze prodloužit domácí sérii hnaly znovu do útoku. V dalším přečíslení Procházka ideálně našel Irgla, ten z dálky střelou z první trefil jen chrániče Břízy. Do stejných míst mířil také kapitán Šimíček pár vteřin před druhým hvizdem. Ideální možnost promrhal ještě Malinský, když zpoza branky nabídnutý touš od Tona poslal prudce jen do masky Pince.

Také úvod závěrečného dějství se odehrával dle not domácích. Bříza hnal své mužstvo dopředu hlasitým křikem „bojuj“ volal na každého hráče s pukem. Poté, co Pražané přečkali prvotní nápor, tak se brzy ozvali Kratěnou. Jeho projektil z mezikruží lízl Pincovu výstroj a spadl kousek před brankovou čáru. Nejistý zákrok vítkovického kouzelníka tábor hostí nabudil a přišlo dlouho očekávané vyrovnání. Ve 46. minutě Marek s Netíkem nejprve nevyužili přečíslení, aby poté chybu rychle napravili. Prvně jmenovaný v téže šanci doslova propasíroval puk za Pincova záda. Ve 47. minutě pak Marek vedoucí brankou dal sparťanům naději na úspěch. Ton se vřítil do útočné třtiny mezi tři hráče domácích, přenechal touš Markovi, který jej bez rozpaků poslal do horní poloviny branky nad vyrážečku. Nečekaný, přesto zasloužený, obrat domácí hokejisté neunesli, přátelsky naladěno nebylo ani přihlížející publikum. Přesto se sparťané nezalekli a dřeli dál, zejména v oslabení se překonávali. Nikolov skočil do střely Hudce, dalším pádem se obětoval Hanzlík. Další střelu Hudce se snažil usměrnit mezi tyče Irgl, Kropáč neuspěl střelou z úhlu. Marnost dokumentoval nejlépe Štefanka, který namísto přihrávky vypálil v početní výhodě kotouč prudkou ranou přímo mezi diváky sedící opačným směrem od branky gólmana Sparty. Definitivní úder Ostravanům mohl zasadit v sólovém úniku Ton, ale v zakončení nebyl úspěšný. Dobře zorganizovaná hra Holešovických v závěru zápasu nedovolila Vítkovicím oddechový čas ani power play. Svěřenci trenéra Výborného tak po šesti zápasech vyhráli v základní hrací době a z daleké Ostravy si odvážejí cenné tři body.

Miloš Holaň (Vítkovice): Škoda prohraných bodů, dvě třetiny jsme byli lepší. Bohužel v třetí části jsme Spartě v podstatě darovali dva góly, po kterých přišla křeč a nepovedlo se nám z ní vyjít, abychom ještě vyrovnali. Věděli jsme, že doma jednou prohra přijde, ale je smutné, že přišla v zápase, který jsme odehráli hlavně dvě třetiny dobře. Chybí nám zraněný Burger, součinnost první pětky je tím narušena, ale je na dalších hráčích, aby převzali jeho roli.

Marian Jelínek (Sparta): V situaci, ve které se nacházíme, si vítězství velice ceníme. Ale zlepšila se i hra, co se týče středního pásma. Soupeř měl možná více gólových šancí, ale štěstí v koncovce stálo u nás. Za bojovnost, nasazení a dodržování pokynů ve středním pásmu jsme si ale výhru zasloužili.