16. 2. 2024 | Lucie Citterbartová

JUN: SPA - VIT 6:3 - Výhru řídil hattrickem Hauser

OPO22, pátek 16. 2. 2024
Sparta - Vítkovice SPA - VIT
Sparta: Kalista – Samson, Culek, David (A), J. Červenka, T. Bartoň, Mack, Byakov – Holeček, Žmola, Fábry (C) – Daníček, Hrabík, Hauser – Bareš, Novák, Senčák – Odehnal, Hamršmíd (A), Stěpančuk.
Vítkovice: Smolka – Chaloupka (A), Bialy, Puchala (C), Vi. Glos, Čuba, Man – Krejsa, Š. Fasner, Slusarczyk – Tobola, Štiak (A), Chlán – Žídek, V. Fojtík, Douda – Zapletal, Muroň, Saxa – Vehovský.
Branky a nahrávky: 11. Holeček (Culek, Žmola), 25. Hauser (Samson, David), 26. Fábry (Daníček), 28. Hauser (Samson, Daníček), 47. Bareš (Senčák, Novák), 56. Hauser (Žmola, Byakov) – 15. Vehovský (Puchala, Vi. Glos), 38. Slusarczyk (Bialy, Vehovský), 51. Bialy (Žídek, Chlán). Rozhodčí: Valenta, Hucl – Sýkora, Figer. Vyloučení: 4:9. Využití: 4:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 150. Střely na branku: 106:29. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1, 4:2, 5:2, 5:3, 6:3.
Sparťanští junioři si připisují další výhru a naše vítězná série pěti zápasů tak pokračuje! Nejstaršímu výběru mládeže pod vedením Tomáše Netíka se podařilo vybojovat další tři body do tabulky vyšší nadstavby. Tentokrát zazářil zejména střelec hattricku Petr Hauser, který tak pomohl k celkové vysoké výhře 6:3.

Komentář

Utkání začalo první šancí Tomáše Holečka, kterou ale bohužel neproměnil. Po několikaminutovém tlaku, který se nám podařil vytvořit, z nějž poté vznikly šance například Davida Senčáka, Olivera Samsona nebo Ondřeje Hrabíka. Žádná z nich ale neskončila za Smolkovy zády. Do protiútoku se pak v deváté minutě dostal Slusarczyk, avšak ani jednu z dvou výrazných šancí nedokázal proměnit. A čekání na první gól bylo záhy u konce, využili jsme totiž přesilové hry! Ondřej Culek poslal puk od modré čáry a před brankářem Smolkou kotouč tečoval mimo jeho dosah Tomáš Holeček.

Bohužel ale naše vedení nevydrželo dlouho. O pár minut později se podařilo ve vlastním oslabení ujet Maximu Vehovskému, jenž přebruslil jednoho z našich obránců a bekhendem zakončil mimo dosah brankáře Michala Kalisty. Naše přesilovka pak dále pokračovala a pokoušeli jsme se napravit naše zaváhaní. Petr Hauser vypálil z levého kruhu, ale trefil jen hostujícího brankáře. Na něj navázal svým pokusem Jakub Červenka, ale akce skončila stejně. V závěru úvodní periody si pak ještě několik šancí připsal Ondřej Hrabík, ale stav nezměnil a do další třetiny jsme šli s vyrovnaným gólovým stavem 1:1.


A i tato dvacetiminutovka začala šancí našich juniorů. Z první po vhazování vypálil Samson, trefil ale jen vítkovického brankáře Smolku. O kombinaci se později pokusili Holeček se Žmolou, kdy první jmenovaný nahodil na branku Ridery z mrtvého úhlu a Žmola se ještě pokusil o několik dorážek, všechny se ale podařilo Smolkovi zlikvidovat. Po několika dalších minutách v útočném pásmu se nám ve pětadvacáté minutě naskytla po našem oslabení dokonce dvojnásobná přesilovka, kterou jsme využili. Oliver Samson poslal na pravý kruh přihrávku Petru Hauserovi, jenž Smolku z první prostřelil u pravé tyčky a navrátil nám zpět vedení.

Avšak když se vrátil jeden z hráčů Ridery zpět do hry, provinil se jiný krosčekem a sparťanští junioři si zahráli další přesilovku pět na tři. A i tu proměnili. Tentokrát se stal střelcem kapitán týmu Andrej Fábry, který si po vhazování vymíchal brankáře, načež si puk přehodil do bekhendu a poslal jej za Smolku. V reakci na tento gól se pak podařilo Maximu Vehovskému ujet zcela sám na brankáře. Kalista proti němu vystartoval, Vehovský si ho dokázal skvěle obhodit. V zakončení ale pouze boční síťku. A tím se potvrdilo nepsané hokejové pravidlo "nedáš, dostaneš". Marek Daníček přenechal v mezikruží puk Petru Hauserovi, který z první přesnou střelou poslal kotouč pod víko.

Později se podařilo Vítkovickým probojovat se do pásma. Chlán vystřelil z mezikruží, ale trefil jen horní tyčku Kalistovy branky. Na dorážku si pak ještě sjel Vehovský, ale ani ten nedokázal Kalistu prostřelit. Po několik dalších šancí obou týmu se radovali Ostravští. Rideře se také podařilo prosadit v přesilovce. Maxim Vehovský vystřelil z levého kruhu, načež poprvé dorážel Šimon Bialy, kterému se to ale nepovedlo, a tak to zkusil ještě Jakub Slusarczyk, který už zakončoval do poloodkryté branky. Stav se tak změnil na 4:2 v náš prospěch.


Závěrečné dějství tohoto utkání mělo sice pomalejší rozjezd, na gól jsme však nemuseli čekat dlouho. Lukáš Novák si Smolku vychutnal povedenou michiganskou kličkou, když poslal puk za jeho záda. Ne ovšem až za brankovou čáru, kam kotouč dostal až ze druhé dorážky Albert Bareš. Tím ale akce obou týmů stále nekončila. Do výrazné akce se dostal Marek Daníček, jenž si dokázal prokličkovat až před Smolku, kde si ho následně dokázal i vymíchat. Bohužel ale v zakončení nedokázal kotouč zvednout nad betony ostravského gólmana. Hosté se dostali v jednapadesáté minutě do přečíslení tři na jednoho, ale protože Mack v obraně propadl, bylo to nakonec tři na nikoho. Matěj Žídek poslal kotouč přes osu na Šimona Bialyho, který už pak zakončoval akorát do poloodkryté branky.

Po několika šancích v početních výhodách obou stran přišlo i naše oslabení, které však mělo sladký konec v podobě hattricku! Petr Hauser si přejel po přihrávce Jakuba Žmoly až na pravý kruh, odkud se prezentoval nekompromisní střelou do levé šibenice. Do konce třetiny zbývaly ještě čtyři minuty, během nichž jsme sledovali ještě další akce obou mančaftů, žádná z nich už ale nebyla proměněna a zápas tak pro nás skončil vítězně 6:3.

Ohlasy trenérů

Tomáš Netík (HC Sparta Praha): „Jsme rádi za tři body. Utkání se zlomilo ve druhé třetině, kdy se nám podařilo využít několika přesilovek a kluci to zahráli dobře. Ale věřím, že můžeme být lepší při hře pět na pět. Jako další nás čeká Třinec, který je velmi těžkým soupeřem."

Darek Stránský (HC Vítkovice Ridera): „Při pohledu na konečné skóre jsme si všichni uvědomili, že čtyři branky jsme inkasovali v oslabení. Dvě byly při hře ve třech, dva ve čtyřech, po faulech, kterých jsme se dopustili. Bohužel jsme to neubránili a soupeř si vytvořil dostatečně vysoký náskok na to, aby měl zápas pod kontrolou. Měli jsme šance, kdy jsme mohli skórovat a zápas zdramatizovat, ale nepodařilo se."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru

Druhou posilou Sparty je Tomáš Hyka

Pavlák: Hrát za Spartu je pro mě čest