JIH - SPA 4:2 - Po třech výhrách prohra s nováčkem

15., čtvrtek 19. 10. 2017
Jihlava - Sparta JIH - SPA
Jihlava: Škarek – Suchánek, de la Rose, Zdráhal, Ulrych, Šidlík, Váňa, Bryhnisveen – Jiránek (A), Skořepa, T. Kubalík – Rys, Seman (C), Čachotský – Anděl, M. Hlinka, Žálčík (A) – Diviš, R. Hubáček, Macík.
Sparta: Honzík (41. Aittokallio) – Pavelka, Dvořák, Mikuš, Kalina, Piskáček, Zámorský – Saponari, Pech, Forman – Klimek, J. Hlinka (C), Smejkal – Říčka, Vrána (A), Uher – Kumstát (A), Reichenberg, Kudrna.
Branky a nahrávky: 34. M. Hlinka (Anděl), 38. de la Rose (Jiránek), 40. Skořepa (Suchánek), 45. Jiránek (T. Kubalík) – 5. Klimek, 38. Smejkal (Reichenberg). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Lederer, Hanzlík. Vyloučení: 3:3. Bez využití.  V oslabení: 0:0. Diváci: 5 034. Střely na branku: 25:19. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 4:2. Nejlepší hráči utkání: Tomáš Jiránek - Jiří Smejkal.
Po sérii tří domácích zápasů se stoprocentním bodovým ziskem sparťané zajížděli poprvé od roku 2004 na jihlavský Horácký zimní stadion. Proti nováčkovi z Dukly šli zásluhou Lukáše Klimka a Jiřího Smejkala dvakrát do vedení, ale domácí dokázali pokaždé vyrovnat a v závěru druhé třetiny poprvé přiklonit skóre na svoji stranu. V úvodu třetí dvacetiminutovky navíc přidali čtvrtý gól a svůj náskok si už pohlídali.

Po vyrovnaném úvodu utkání se hned v první velké šanci povedlo skórovat Lukáši Klimkovi. Sparťanský útočník si nikým neatakován najel po levém křídle do útočného pásma, rozhýbal si gólmana Škarka a poslal kotouč mezi jeho betony. Šlo o Klimkův jubilejní 50. gól v dresu Sparty. Úvodní gól hosty na chvíli utlumil, poté se vzpamatovali a zahrozili. Konkrétně Seman s Čachotským, ale Honzík, který se postavil do branky Pražanů počtvrté v řadě, jejich útoku odolal.

Do dobré palebné pozice se dostal i Jaroslav Hlinka na druhé straně hřiště, ale neuspěl a hráči Dukly se vrhli do rychlého protiútoku. Ten musel Piskáček hasit za cenu nedovoleného zákroku a Jihlava si zahrála první přesilovou hru. Zhola k ničemu se v ní ale nedostala, sparťané si oslabení v klidu pohlídali. V závěru první třetiny si po faulu na Kalinu zahráli v početní výhodě i oni, vedli si o poznání lépe, ovšem bez gólového efektu.

Zatímco v první dvacetiminutovce vyslali Jihlavští jen tři střely na Honzíkovu branku, v té druhé začali o poznání aktivněji. Anděl dokonce trefil tyč sparťanské klece. V přesilovkách se ale domácím nadále nedařilo. Při vyloučení Smejkala se vůbec nedostali do pásma, poté, co k němu přisedl i Říčka, nezužitkovali ani půlminutu v pěti proti třem. Po vyjetí z trestné lavice jim navíc právě Říčka ujel do samostatného úniku, s jehož zakončením si Škarek poradil. A zničehonic přišlo na druhé vyrovnaní. Po podklouznutí sparťana v útočném pásmu ujeli hráči Dukly do přečíslení, v němž Anděl poslal zadovku na skórujícího Michala Hlinku.

Sparťané se brzy oklepali a vzali si vedení zpět. Akce začala příliš prudkou rozehrávkou gólmana Škarka, kterou zachytil Reichenberg u mantinelu a poslal puk do předbrankového prostoru. Tam si ho přebral Jiří Smejkal a mazáckou forhandovou kličkou překonal jak padajícího obránce Šídlíka, tak domácího brankáře. Za necelou půlminutu přišlo bleskové vyrovnání, když švédský obránce Erik de la Rose prostřelil Honzíka z vrcholu kruhu. A 40 vteřin před přestávkou šli domácí poprvé v utkání do vedení, v chumlu před brankou tečoval střelu od modré Josef Skořepa.

Do třetí třetiny nastoupil v brance Sparty již Aittokallio a jako první ho prověřil Šidlík. Jeho ránu od modré čáry finský gólman pokryl, při následující šanci už byl bezmocný. Domácí obehráli nedůrazného Mikuše a Kubalík předložil kotouč na zlatém podnose Tomáši Jiránkovi, kterému stačilo jen nastavit hokejku a nasměrovat ho do odkryté části klece. Sparťanům se nedařilo v tu chvíli již dvougólové manko smazat ani ve hře pět na pět, ani ve dvou nabídnutých přesilových hrách. S Jihlavou tak prohráli poprvé od listopadu 1995.

Petr Vlk (Jihlava): "První třetina z naší strany nebyla dobrá. Zaprvé jsme dostali branku po nedorozumění mezi obránci a zadruhé nebyl v naší hře pohyb a návaznosti na něj. Vyrovnávací gól nám sice trošičku pomohl, ale po další chybě jsme Spartu pustili znovu do vedení. Poté už to ale z naší strany bylo velice dobře odehrané a vítězství jsme si zasloužili. Při vyrovnání na 2:2 musím vyzdvihnout Tomáše Jiránka, který ve dvou soubojích s hráči soupeře vybojoval kotouč a z toho ta branka pramenila. Tohle kluky nakoplo, protože viděli, že taková věc může pomoci k úspěchu."

Jiří Kalous (Sparta): "Utkání jsme nezvládli a hodně nás to mrzí. Přitom jsme do něj docela dobře vstoupili a vedli jsme 1:0, ale je škoda, že jsme nepřidali v první třetině o branku nebo o dvě víc, protože šance jsme na to měli. V druhé třetině nás srazily hrubé individuální chyby, čehož soupeř využil a dostal se do vedení, které jsme my už nedokázali dotáhnout. Odjíždíme s prázdnou. Jedním z klíčových momentů mohlo být, že jsme nedokázali udržet vedení 2:1 do konce třetiny. Domácí si forčekinkem vynutili naše chyby, které dokázali proměnit."