12. 8. 2016 | Jan Kopřiva

FRI – SPA 6:3 - Vítězná série skončila

přát., pátek 12. 8. 2016, turnaj Hockeyades v Le Sentier
Fribourg (SUI) - Sparta FRI - SPA
Fribourg (SUI): Conz - Leeger, Stalder, Schilt, Rathgeb, Picard, Kienzle, Chavaillaz, Maret – Sprunger, Červenka, Loichat – Ritola, M.A. Pouliot – Neukom, Schmutz, Fuchs – Mauldin, Marchon, Chiquet.
Sparta: Novotný – Eminger, Čajkovský, Hrbas, Gernát, Kalina, Mikúš, Švrček – Ihnačák, Cingel, Klimek – Černoch, Hlinka, Uher – Kudrna, Kumstát, Martin Procházka – Havel, Pech, Komárek.
Branky a nahrávky: 18. Neukom (Kienzle, Mauldin), 23. Loichat (Kienzle), 37. Pouliot (Chavaillaz, Sprunger), 45. Ritola (Sprunger, Červenka), 46. Neukom (Pouliot), 51. Sprunger (Červenka) – 2. Černoch (Hlinka), 12. Kumstát (Pech), 32. Hlinka (Čajkovský, Černoch). Rozhodčí: Koch, Staudenmann - Gnemmi, Kaderli. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:0 V oslabení: 0:0 Střely na branku: 26:33. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3, 6:3.
Tři vstřelené góly do sítě Fribourgu tentokrát na vítězství Sparty nestačily. O triumfu švýcarského celku rozhodla poslední třetina a především dva slepené góly, které v ní sparťané inkasovali. Jediný český účastník na turnaji Hockeyades v Le Sentier prohrál na závěr turnaje s týmem Romana Červenky 3:6, přesto si nakonec do Prahy odváží cenu pro nejlepší tým turnaje. Už ve středu však čeká svěřence Jiřího Kalouse první ostré utkání, které absolvují v rámci Champions Hockey League v polském Krakově.

Komentář

Sparta měla podobně jako proti Ženevě skvělý vstup do zápasu. Už ve druhé minutě utkání vstřelil vedoucí branku Jiří Černoch, který po Hlinkově asistenci procpal puk přes výstroj brankáře Conze. Pražský celek v tlaku nepolevil ani v dalších minutách. Necelou minutu po gólu měl velkou šanci Cingel, který dorážel vyřazený kotouč, ale branku minul. V dalším průběhu třetiny se sparťané tlačili do střely, ale chyběla jim efektivita. S tímto problémem se Pražané potýkali již v předešlém zápase, v němž ze čtyřiceti střel dokázali skórovat pouze jednou.

Velkou možnost na vyrovnání měl v jedenácté minutě český útočník Roman Červenka, který do Fribourgu přestoupil z Chomutova. Červenka obkroužil branku a chtěl překvapit Novotného, ten však jeho střelu parádně vykryl. Na tuto šanci navíc Sparta bleskově zareagovala, když ve dvanácté minutě vstřelil gól Petr Kumstát po spolupráci s Pechem. Menší z dvojice objel branku a svému kolegovi z lajny přihrál do jasné gólové příležitosti, kterou Kumstát bez zaváhání proměnil. V osmnácté minutě ale udeřil Benjamin Neukom, který poslal puk pod horní tyč a Novotný byl bez šance.

Švýcarský tým se na začátku druhé třetiny nejspíš inspiroval úvodními minutami zápasu v podání Sparty a hned po necelých třech minutách vstřelil vyrovnávací gól Michal Loichat. Branka padla po protiútoku, kdy Loichatovi přihrál na levé křídlo Kienzle. Sparta se snažila dostat opět do vedení, ale Ihnačák trefil pouze boční síť. Na druhé straně měl obrovskou šanci Roman Červenka, který však minul prázdnou bránu Novotného. V dalších minutách se hrálo ve velkém tempu a Spartě se z toho po krásné kombinaci podařilo vytěžit gól. Sparťanský kapitán Jaroslav Hlinka dorážel do odkryté brány po nádherné kombinaci Čajkovského s Černochem.

Po tomto gólu však začal Fribourg na sparťany tlačit a Novotný předvedl velmi důležitý zákrok proti Marchonovi, jenž si najížděl zprava. O několik minut později se vytáhl i brankář Conz, když nejdříve zlikvidoval Hlinkovu střelu a poté i Čajkovského pumelici od modré. Opět se ovšem potvrdilo staré dobré pravidlo: „Nedáš, dostaneš!“ Tři minuty před sirénou využil zmatku ve sparťanském brankovišti Marc Andre Pouliot a bylo vyrovnáno. V poslední minutě druhé třetiny chtěli zkorigovat skóre ještě Kumstát s Hlinkou, ale jejich výpad byl neúspěšný.

Do posledního dějství zápasu nevstoupila Sparta vůbec dobře. Už po pěti minutách hry dokonal obrat Mattias Ritola z přečíslení dvou na jednoho. Hned o necelou minutu později se navíc prosadil Benjamin Neukom, když Novotnému smolně propadl puk mezi tyčkou a betonem. Následně se objevil v šanci Cingel, jenže trefil pouze beton brankáře Conze. Brankář Fribourgu ustál i další závar před svou klecí a všechny sparťanské pokusy úspěšně odrážel. Naopak kanonáda Fribourgu nebyla u konce.

Osm minut před koncem vyrazil švýcarský celek do rychlého protiútoku a Julien Sprunger vstřelil šestý gól. Ten však nemusel být jediným, ale Pražané přežili oslabení 3 proti 5 i díky jistému Novotnému. Brankář Sparty nejdříve zlikvidoval střelu Ritoliho a následně předvedl dva výborné zákroky proti Nekoumovi. Spartě vlilo přežité oslabení čerstvou krev do žil a málem udeřila při neúspěšném brejku Havla. Do konce zápasu už se svěřenci Jiřího Kalouse nakonec neprosadili, přesto celý turnaj v Le Sentier ovládli.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Vracíme se do Champions Hockey League!

Sobotka: Chceme být lepší a lepší

LIT - SPA 3:8 - Jistota druhého místa a Ligy mistrů!

Červenka: V Americe jsem se naučil víc makat