Dorost: SPA - SLA 5:3 - Vítězný vstup do osmifinále!

OF1, středa 9. 3. 2022
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Hrabal – Hašek, Šeba, Bartoň (C), Byakov, Mack, Janský, Port – Stepanchuk, Vašíček, Odehnal, Žemlička, Novák (A), Fábry (A), Skuratov, Poláček, Žmola, Křišťan.
Slavia: Vavřena – Kříženecký, Tichý, Málek (A), Hubinka, Švec, Kubánek, Ciolek – Curran, Nemes, Havlíček, Chludil, Krčál, Filip, Hlavička, Skalský, Tomas (A), Vosmík (C).
Branky a nahrávky: 18. Odehnal (Fábry, Bartoň), 33. Žmola (Stepanchuk), 38. Stepanchuk (Žmola), 58. Stepanchuk (Odehnal, Janský), 60. Vašíček (Odehnal, Novák) – 5. Curran (Kříženecký), 9. Kříženecký (Švec, Tomas), 25. Curran (Hubinka, Skalský). Rozhodčí: Šmika - Štofa, Gregar. Vyloučení: 6:4, navíc Tomas (SLA) 10 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 121. Střely na branku: 39:33. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 5:3.
Sparťanští dorostenci mají úspěšně za sebou první osmifinálovou bitvu proti Slavii! Sparťanští mladíci sice prohrávali dvakrát v průběhu utkání o dvě branky, nicméně ve třetí třetině otočili skóre utkání a po výhře 5:3 se ujali vedení v osmifinálové sérii. Třemi body za dva góly a jednu asistenci se blýskl sparťanský šikula Bogdan Stepanchuk.

Úvodní osmifinálové utkání mezi Spartou a Slavií začalo velmi zostra a více příležitostí v útočném pásmu si vypracovali hosté. Ve čtvrté minutě utkání navíc vyfasoval menší trest útočník Křišťan a Slavia si poprvé v utkání vyzkoušela přesilovou hru. Švecova nebezpečná rána skončila zablokovaná, nicméně v pokračujícím tlaku se hosté dočkali. Po přesné Kříženeckého přihrávce se prosadil Maxmilian Curran, který otevřel skóre utkání. Slavističtí hokejisté byli dál při chuti a Nemes mohl přidat další branku svého týmu! Střela hostujícího útočníka z mezikruží však Hrabala nezaskočila.

Sparťanům se v dalších minutách střelecky nedařilo, zato Slávistům ano. V průběhu deváté minuty svítilo na tabuli skóre 2:0 pro hosty. Obránce Daniel Kříženecký vyslal přesnou střelu od modré čáry a zajistil svému týmu dvoubrankový náskok. Domácí hokejisté se osmělili po druhém inkasovaném gólu. Brankář Vavřena však svůj tým podržel a Slavia vedla i nadále o dvě branky. S blížícím se koncem první části si sparťané vytvářeli na ledě územní převahu, kterou dokázali přetavit v gól.

V šancích se objevil například talentovaný útočník Fábry či na opačné straně Hlavička, který se snažil zakončit svůj samostatný únik. Ve všech případech zaúřadovali oba brankáři. Sparťané byli v závěru úvodní části aktivnější a v průběhu osmnácté minuty hosté vedli o jediný gól. Mikuláš Odehnal osamocen v útočném pásmu překonal Vavřenu přesnou střelou na vzdálenější tyčku. V úplném závěru první třetiny ještě zkoušel své štěstí Žemlička, jenž však nebyl úspěšný. Sparťané prohrávali po úvodní třetině 1:2.

Hráči obou týmů vstoupili do druhé třetiny aktivně a připravili si hned v prvních minutách druhého dějství několik šancí v útočném pásmu. Na domácí straně mohl skórovat Odehnal, jehož jemná střela lízla Vavřenovu lapačku. Na druhém konci kluziště se pro změnu ocitl ve velmi dobré šanci Tomas, jenž byl sám u sparťanské branky. Slávistický útočník však nedokázal přehodit beton připraveného Hrabala. Šance se i nadále střídaly na obou stranách a v průběhu pětadvacáté minuty mohl skórovat Filip, který však pouze otestoval pozornost brankáře Hrabala.

Slávisté ve svém tlaku v útočném pásmu nepolevili a v té samé minutě odskočili domácímu týmu zpět do dvoubrankového vedení. Maxmilian Curran svou přesnou střelou ze strany zaskočil výborně chytajícího Hrabala, když ho překonal svým střeleckým pokusem na vzdálenější tyčku. V útočné třetině mohl snížit zpátky na rozdíl jednoho gólu útočník Vašíček, který při svém zakončení nebyl úspěšný. V dalších vteřinách Curran útočil na hattrick, nicméně Hrabal vytasil své betony a udržel svůj tým i nadále ve hře.

Sparťané si v polovině základní hrací doby vyzkoušeli další přesilovou hru, když se provinil Kubánek. Domácí hokejisté sice svou nabídnutou početní převahu nevyužili, o pár minut později Vavřena musel lovit ze své sítě druhý kotouč. Jakub Žmola se zorientoval ze všech nejlépe, když poslal kotouč do sítě. V další minutě se sice hosté radovali ze vstřeleného gólu, avšak útočník Curran mířil pouze do tyčky sparťanské branky. A když se neprosadili Slávisté, vzali si slovo znovu domácí. Po další nevyužité početní výhodě se sparťané prosadili ve vlastním oslabení, když Bogdan Stepanchuk využil přihrávku Žmoly a pohotově poslal kotouč do branky. Skóre utkání bylo po dvou třetinách nerozhodné 3:3.

Slávističtí hokejisté se mohli dostat ihned zkraje třetí třetiny znovu do vedení, když se do výtečné pozice v útočném pásmu protlačil hostující Curran. Talentovaný útočník svou střelou narazil pouze na připraveného Hrabala. V dalších minutách si hokejisté z Vršovic připravili šanci zásluhou Švece, jehož nadějná rána od modré čáry byla zablokovaná. Na opačné straně kluziště zkoušel své štěstí Fábry, který ovšem pouze prověřil betony brankáře Vavřeny. V následné hře čtyři na čtyři se ani jeden z týmů neprosadil.

Sparťané v dalších minutách ubránili své oslabení a v průběhu třiapadesáté minuty měli k dispozici luxusní příležitost dostat se vůbec poprvé v utkání do vedení. Křišťanův nájezd zmařil nedovoleným zákrokem jeden z hostujících hráčů a rozhodčí nařídil trestné střílení. K nájezdu se rozjel útočník Žmola, který si nechal povyjet Vavřenu z modrého půlkruhu a posléze trefil pouze betony slávistického brankáře. Naši hokejisté si v závěrečných minutách vypracovali velký tlak. Stepanchukovu šanci na pravé straně uhasil svým zákrokem připravený Vavřena, který udržel svůj tým i nadále ve hře.

V dalších vteřinách hry se probojoval s kotoučem na hokejce útočník Novák, který svou svižnou střelou z mezikruží prověřil slávistického brankáře. Vavřena zastavil i nebezpečnou šanci Fábryho, jenž ztroskotal na připraveném betonu hostujícího brankáře. Sparťanský tlak v útočném pásmu vyvrcholil přibližně dvě minuty před koncem základní hrací doby. Odehnal se nejprve rozhlédl a následně poslal přesnou přihrávku Bogdanu Stepanchukovi. Druhý jmenovaný svou přízemní střelou překonal Vavřenu mezi betony. Sparťanské vítězství ještě potvrdil pouhou vteřinu před závěrečnou sirénou útočník Martin Vašíček. Suma sumárum, sparťané zvítězili nad Slavií 5:3.

Tomáš Netík (HC Sparta Praha): "Bylo to velice těžké a vyrovnané utkání. Pro spoustu kluků v týmu se jednalo o první zápas v play off v kariéře. Utkání bylo nervóznější, ale zároveň s velkým nasazením na obou stranách. V utkání jsme prohrávali 1:3, o to víc je pro nás výhra cennější. Nemyslím si, že jsme byli po našem vyrovnání lepším týmem, ale měli jsme spoustu příležitostí, které jsme využili. V dalším utkání se musíme více uklidnit na puku, dávat si přesnější přihrávky a zároveň rychleji se rozmýšlet v některých situacích. Kluci musí celkově zapracovat na všem, očekávám velmi těžkou sérii."

Ladislav Slížek (HC Slavia Praha): "Bylo to velmi vyrovnané utkání, bohužel pro nás děláme stále stejné chyby, které se pořád opakují. Se Spartou jsme nyní odehráli včetně přípravy už deváté vzájemné utkání. Myslím, že jsme podali velmi dobrý výkon. Rozhodly individuální chyby. Teď jsme samozřejmě z výsledku smutní, ale pořád je to jen jeden zápas. Musíme se dívat dopředu, výkon z naší strany nebyl vůbec špatný. Klukům řekneme pár věcí, na velké přípravy nezbývá moc času. Věřím, že dobře potrénujeme a zároveň vrátíme sérii zpátky na Spartu."