Dorost: SPA - SLA 4:1 - Postup do čtvrtfinále!

OF3, neděle 13. 3. 2022
Sparta - Slavia SPA - SLA
Sparta: Hrabal – Hašek, Marton, Bartoň (C), Byakov, Janský, Port – Stepanchuk, Vašíček, Odehnal, Žemlička, Novák (A), Fábry (A), Skuratov, Poláček, Netušil, Žmola, Křišťan.
Slavia: Vavřena – Kříženecký, M. Tichý, Málek (A), Hubinka, Švec, Kubánek, Ciolek – Curran, Nemes, Havlíček, J. Tichý, Chludil, Filip, Hlavička, Skalský, Tomas (A), Vosmík (C).
Branky a nahrávky: 15. Žmola (Odehnal, Port), 17. Byakov (Vašíček, Fábry), 20. Odehnal, 56. Vašíček (Byakov) - 41. Curran (Tomas, Hlavička). Rozhodčí: Čáp - Beneš, Horažďovský. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 153. Střely na branku: 33:34. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
Sparťanští dorostenci ovládli rozhodující derby v osmifinálové sérii, když porazili Slavii na domácím ledě 4:1! Sparťané vykročili za svým úspěchem už v první třetině, kdy se prosadili celkem třikrát a své vítězství si pohlídali až do konce utkání. Svěřenci Františka Ptáčka postoupili do čtvrtfinále, které odstartují ve středu 16. března na ledě soupeře.

Sparťané podobně jako hokejisté Slavie vstoupili do utkání velmi aktivně a hra měla v průběhu první třetiny velký spád. Domácí hokejisté se dostali do velké šance zásluhou Fábryho, který se natahoval po kotouči před soupeřovou brankou. Talentovaný útočník však na kotouč nedosáhl. V dalších minutách diváci v mrazivé holešovické hale viděli jednu šanci na každé straně. Za domácí tým nejprve Odehnal z levé strany kluziště mířil pouze do připravené výstroje brankáře Vavřeny a jen o pár vteřin později na opačném konci kluziště Hrabal zneškodnil nebezpečnou ránu z mezikruží.

Pražané si v dalším průběhu první části připravili několik gólových šancí v útočném pásmu. Hosté mohli skórovat díky akci Nemese, jehož střelu z levého kruhu pro vhazování brankář Hrabal zastavil na poslední chvíli. V další polovině první třetiny sparťané hráli klasickou početní výhodu, kterou zužitkoval úspěšně dorážející Jakub Žmola. Sparťané byli rázem na koni a brankář Vavřena čelil hned několika střelám. V průběhu 17. minuty se zapsal na střeleckou listinu obránce Arkadiy Byakov, který svou střelou od modré čáry překvapil slávistického brankáře. A pro domácí tým bylo ještě lépe, když v posledních vteřinách první části skóroval z mezikruží Mikuláš Odehnal.

Slávističtí hokejisté hráli na startu druhé třetiny klasickou početní výhodu, když na trestnou lavici usedl obránce Byakov. Hosté i přes velkou snahu početní výhodu nezužitkovali, a i nadále prohrávali o tři branky. Sešívaní se dostali do další akce v průběhu osmadvacáté minuty. Curran se probojoval s kotoučem do mezikruží, odkud prověřil Hrabalovu pozornost. V další minutě však obránce Švec odjel na trestnou lavici za sekání a sparťané hráli další početní výhodu. V ní měl velkou šanci Odehnal, jehož střela z pravého kruhu pro vhazování zaplula pouze do připravené náruče brankáře Vavřeny.

V další části druhé třetiny si oba týmy připravily několik šancí v útočném pásmu a brankáři byli ve velké permanenci. Odehnalovu nebezpečnou střelu z levé strany zastavil zadní mantinel, na opačném konci Hrabal i s notnou dávkou štěstí zneškodnil střelu od modré čáry i případnou dorážku. Sparťanský brankář musel být i nadále ve střehu, když zastavil nebezpečnou ránu Nemese z pravého kruhu. Sparta ve zbytku druhé třetiny už neskórovala, podobně jako hosté. I proto vedli domácí hokejisté nad Slavií i po dvou třetinách 3:0.

Slávisté vstoupili do třetí části velmi aktivně a po necelé minutě snížili skóre. Maxmilian Curran se jako první dostal ke kotouči před brankou a následně poslal kotouč bez větších obtíží do sítě. Slávisté byli na koni a v dalších minutách mohli pomýšlet na větší zdramatizování zápasu! Curran chtěl dorážet kotouč na brankovišti a brankář Hrabal udržel puk v lapačce. Ihned vzápětí se dostal do dobré střelecké pozice obránce Švec, který však nemířil přesně. Ve třetí části ještě vzplály emoce na obou stranách, na trestnou lavici usedl obránce Švec a domácí Fábry.

Domácí hokejisté mohli znovu odskočit na rozdíl tří branek v průběhu 49. minuty, kdy se do další dobré akce prosmýkl Vašíček. Talentovaný útočník si najel do střelecké pozice a vzápětí nastřelil pouze připraveného brankáře Vavřenu. Slavia se v dalších minutách dostala znovu pod tlak, který mohl zužitkovat útočník Odehnal. Domácí forvard svou střelou z osy kluziště mířil pouze do výstroje Vavřeny. Hosté se k závěrečnému tlaku v útočném pásmu již nedostali, sparťané naopak potvrdili své vítězství. Martin Vašíček zaparkovaný před brankou zvedl kotouč pod horní tyčku a vrátil Spartě třígólový náskok. Sparťané po výhře 4:1 nad Slavií ovládli osmifinálovou sérii 2:1 na zápasy.

František Ptáček (HC Sparta Praha): "Věděli jsme, že nás čeká rozhodující zápas, který nebude jednoduchý. Těšili jsme se, ale zároveň jsme věděli o kvalitě soupeře. Říkali jsme klukům, aby se zápasu nebáli. Chtěli jsme na soupeře vlétnout už v první třetině, což se nám podařilo. Udělali jsme si dostatečný náskok. Myslím si, že i se slabšími momenty v některých pasážích hry jsme utkání dovedli do vítězného konce. Série byla parádní, obě mužstva podala velmi dobrý výkon. Za mě skvělé zápasy."

Ladislav Slížek (HC Slavia Praha): "Utkání rozhodla první třetina. Nezačali jsme špatně, myslím si, že v prvních deseti minutách byla hra z naší strany velmi dobrá. V dalších minutách jsme bohužel nabídli soupeři přesilovou hru, ve které se prosadil. Pak jsme udělali nesmyslnou chybu na konci první třetiny, ale to se prostě stává. Za nepříznivého stavu 0:3 nemůžu klukům vyčíst vůbec nic. Hráči odehráli utkání v plném nasazení až do konce, bojovali a nabrali další velmi cenné zkušenosti v play off. Očekávali jsme vyrovnanou sérii, což se potvrdilo. Gratuluji Spartě k postupu do čtvrtfinále."