Dorost: SPA - PLZ 1:2 - Soupeř má mečbol

FIN4, neděle 10. 4. 2022
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Hrabal – R. Cichoň, Hašek, Šeba, Bartoň (C), Mack, Janský, Port – Stepanchuk, Vašíček, Odehnal, Netušil, Novák (A), Fábry (A), Poláček, Hrubý, Žmola, Křišťan.
Plzeň: Jansa – Jiříček, Lučan (A), Hromádka, Buzek (A), Skala, Eichler – Bílek, Beran, Hořejší (C), Mazanec, Reiser, Řehoř, Pittr, Kučera, Benák, Titlbach, Makovec.
Branky a nahrávky: 51. Hrubý (Hašek) – 17. Hořejší (Benák, Mazanec), 32. Jiříček (Titlbach). Rozhodčí: Květoň – Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 3:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 137. Střely na branku: 28:40. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
Sparťanští dorostenci mají za sebou výsledkově nevydařené utkání proti Plzni. Svěřenci trenéra Františka Ptáčka prohrávali v průběhu utkání o dvě branky a ve třetí třetině snížil zpět na rozdíl jediného gólu David Hrubý. Sparťané už na vyrovnání nedosáhli a prohráli ve čtvrtém finálovém utkání s Plzní 1:2. Série se za stavu 3:1 pro soupeře přesouvá na západ Čech, kde bude pokračovat pátým duelem ve středu 13. dubna od 17:00 hodin.

Sparťané odstartovali čtvrté finálové utkání aktivně a brankář Jansa musel už v úvodní minutě první třetiny zasahovat. Plzeňský gólman vytasil své betony a poslal kotouč pro svůj celek do bezpečí. Sparta se však pouze o pár vteřin později dopustila nedovoleného zákroku, když na trestnou lavici usedl zadák Šeba. Domácí obránce vyfasoval od rozhodčích dvě trestné minuty za podrážení. V plzeňské přesilové hře se dostal ke střele z kruhu útočník Titlbach, který však svým pokusem narazil na připravené betony brankáře Hrabala. Sparťané svou početní nevýhodu ubránili a sami naopak poté hráli první přesilovou hru v utkání. Fábry však nepřesně hledal svého spoluhráče na modré čáře a hosté se poté ubránili.

V polovině první třetiny se dostal do dobré akce domácí útočník Fábry, který se obtočil s kotoučem na hokejce zpoza branky a následně zkoušel zasunout kotouč u bližší tyčky. Jansa si však celou situaci pohlídal a nepřipustil žádné komplikace. Sparťané mohli svůj menší tlak vygradovat ve své další početní výhodě, když na trestnou lavici usedl obránce Lučan za sekání. Domácí hokejisté se až ve druhé minutě početní výhody pořádně usadili v útočném pásmu a Odehnalovu ránu z pravého kruhu pro vhazování zneškodnil svým zákrokem Jansa. Domácí ve zbytku první třetiny sice ubránili přesilovku soupeře, avšak pár vteřin po jejím skončení Benák našel před brankou Marka Hořejšího, který poslal kotouč do branky. Plzeňští mladíci v závěru první části neproměnili ještě jednu přesilovou hru, do kabin i přesto odcházeli spokojenější.

Plzeňští hokejisté si odnesli do kabiny cenný náskok a své vedení mohli vzápětí navýšit v prostřední části. V úvodních minutách druhého dějství měl velkou šanci Pittr. Před plzeňským útočníkem vyplaval kotouč před sparťanskou brankou, ale hostující forvard v ideální pozici na střelu našel pouze připravené betony Hrabala. Neuběhla ani minuta z této plzeňské akce a sparťanský gólman se musel znovu ohánět. Velkou chybu ve sparťanské rozehrávce mohl využít Titlbach, který střelou z pravého kruhu otestoval pozornost domácího muže s maskou. V dalších minutách číhal na přihrávku kapitán hostí Hořejší, avšak plzeňský útočník se kotouče nakonec před sparťanskou brankou nedočkal.

Indiáni byli celkově ve druhém dějství velmi aktivní a sparťanský brankář se ve svém pracovišti dál nenudil. Titlbach se zbavil posledního obránce domácích a následně svou střelou z osy kluziště prověřil Hrabala. Hosté pokračovali ve svém tlaku v útočném pásmu a těsně za polovinou základní hrací doby se dočkali druhého vstřeleného gólu. Adam Jiříček vyslal svižnou střelu od modré čáry, která zaplula až do horního růžku sparťanské branky. Hosté byli na koni a v dalších vteřinách hry mohli přidat třetí branku. Obránce Jiříček se tentokrát dostal ke střele z pravého kruhu pro vhazování a svou střelou narazil na hruď Hrabala. Domácí maskovaný muž držel svůj celek nad vodou i nadále. Při akci Makovce, který střílel snad třikrát od modré čáry, sparťanská obrana odolala. V další ojedinělé příležitosti Pittr střílel ihned po vyhraném vhazování a Hrabal utěsnil mezeru mezi rukou a tělem. Sparťané ztráceli na svého soupeře po dvou třetinách dvě branky.

Ve třetí třetině se domácí hokejisté konečně dostali na delší časový úsek do útočného pásma. Náš tým zavítal před plzeňského brankáře již v úvodních minutách třetího dějství a Jansa musel být v pozoru při akci útočníka Fábryho i Vašíčka. Plzeňský gólman všechny situace bez obtíží ustál a nadále živil naději na čisté konto v tomto utkání. V další sparťanské akci Stepanchuk hledal v náznaku přečíslení Křišťana, který však nezpracoval prudkou přihrávku od svého spoluhráče ideálně. Jansa byl i nadále připravený na svém místě. Stepanchuk se řítil do útočného pásma po pravé straně kluziště a svou následnou ranou narazil na připraveného Jansu. Plzeňští mladíci se dostávali do útoku s kotoučem minimálně.

V polovině třetí třetiny obránce Janský střílel nebezpečně od modré čáry a jeho ránu chtěli vzápětí tečovat ještě další sparťanští hráči. Domácí se však ke kotouči nedostali a Jansa celou situaci v čele se svou obranou ustál. V dalších vteřinách už ale plzeňský brankář kapituloval. David Hrubý se dostal ke střele z dobré pozice před brankou a překonal Jansu vůbec poprvé v utkání. Sparťanům zbývalo na vyrovnání přibližně deset minut, tudíž plzeňští hokejisté měli ještě před sebou nelehký úkol. V další dobré akci Vašíček střílel z pravého kruhu pro vhazování a kotouč jen těsně minul vzdálenější tyčku plzeňské branky. V posledních pěti minutách se Křišťan tlačil před posledního plzeňského zadáka, ale sparťanská šestadvacítka neuspěla. A když Jansa ukryl v poslední minutě i střelu Vašíčka a současně se sirénou střelecký pokus Netušila z osy kluziště, plzeňští mladíci mohli slavit. Náš tým podlehl svému soupeři těsně 1:2.

František Ptáček (HC Sparta Praha): "Nevstoupili jsme do zápasu tak dobře, jako v minulém utkání. Nedostali jsme se do tempa, čehož soupeř využil. Po taktické chybě jsme inkasovali branku na 2:0. Ve třetí třetině jsme začali konečně hrát podle našich představ, což už bylo příliš pozdě. Bohužel jsme nestihli vstřelit vyrovnávací gól, který by mohl poslat utkání případně do prodloužení. Ještě není konec, teď v případě naší výhry by finále bylo veselejší. Soupeř má nakročeno k úspěchu, ale uděláme všechno pro to, aby ještě zakopli. Potřebujeme hrát od začátku utkání s velkým nasazením a úsilím, pak můžeme očekávat nějaký dobrý výsledek."

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): "Odehráli jsme čtvrté utkání v sérii, které bylo velmi náročné. První třetina byla z obou stran nahoru dolů, ani jeden tým neměl převahu. Myslím si, že ve druhé třetině jsme hráli velmi dobře. Měli jsme spoustu šancí, gólman soupeře podržel. Naštěstí jsme dali alespoň jednu branku a vedli po dvou třetinách 2:0. Kluky v kabině jsme pořád nabádali, že máme před sebou ještě dvacet minut. Ve třetí třetině jsme bohužel i přesto jednou inkasovali. Neproměnili jsme své šance a soupeř se naopak dostal do hry. Kluci výhru vybojovali, vydřeli třetí bod v sérii až do konce včetně hry bez brankáře. Do Prahy jsme jeli získat alespoň jedno vítězství, což se nám povedlo. Jme spokojení. Budeme dělat všechno pro to, abychom doma sérii ukončili."