Dorost: PLZ - SPA 9:1 - Soupeř jde do trháku

FIN2, středa 6. 4. 2022
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Jansa – Jiříček, Lučan (A), Hromádka, Buzek (A), Skala, Eichler – Bílek, Beran, Hořejší (C), Mazanec, Reiser, Řehoř, Pittr, Kučera, Benák, Titlbach, Makovec.
Sparta: Hrabal (41. Přikryl) – Hašek, Marton, Bartoň (C), Byakov, Mack, Janský, Port – Stepanchuk, Potoma, Nestrašil, Netušil, Novák (A), Fábry (A), Skuratov, Hrubý, Žmola, Křišťan.
Branky a nahrávky: 2. Hořejší (Mazanec), 26. Titlbach (Makovec, Kučera), 36. Bílek (Jiříček, Hromádka), 37. Hořejší (Mazanec, Benák), 40. Kučera (Titlbach), 46. Řehoř (Pittr), 47. Titlbach (Benák), 50. Benák (Titlbach), 59. Mazanec (Benák, Jiříček) – 51. Stepanchuk (Fábry, Hrubý). Rozhodčí: Pražák - Tvrdík, Rubáš. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 187. Střely na branku: 47:23. Průběh utkání: 8:0, 8:1, 9:1.
Našim dorostencům se výrazně nepovedl druhý finálový duel proti Plzni, když inkasovali celkem devět branek. Sparťané se prosadili až ve třetí třetině zásluhou Bogdana Stepanchuka, ale více gólů už náš tým nestihl. Série se za stavu 2:0 pro Plzeň nyní přesouvá do hlavního města, kde bude pokračovat víkendovými zápasy. Přijďte náš tým podpořit!

Sparťanští trenéři poslali do branky ve druhém finálovém utkání talentovaného Michaela Hrabala, který díky nešťastným brankám v dalším průběhu odstoupil ze svého pracoviště. V prvních minutách domácí hokejisté zatlačili náš tým v obranném pásmu a Hrabal musel lovit první kotouč ze své sítě. Marek Hořejší se prosadil už po necelých dvou odehraných minutách a poslal svůj tým do vedení. Domácí útočník vyslal velmi dobrou střelu od mantinelu, která zapadla až do sparťanské branky.

Plzeňští hokejisté dostali v dalších minutách první třetiny k dispozici taktéž dvě klasické přesilovky, ale ani jednu z nich neodkázali přetavit v další gól. Brankář Hrabal byl znovu připravený ve své brance, když zastavil nebezpečné akce plzeňských útočníků Makovce s Mazancem. Navzdory svižnému hokeji na obou stranách diváci v aréně další góly v průběhu úvodní části již neviděli a sparťané prohrávali nad svým soupeřem o jednu branku.

Domácí hokejisté šlápli ve druhé třetině do pedálu a sparťané nestíhali. V průběhu 24. minuty odjel pykat na trestnou lavici útočník Stepanchuk, který vyhodil kotouč mimo hrací plochu a poslal svůj tým do oslabení. Mladí indiáni svou početní výhodu sice nevyužili, nicméně krátce po skončení přesilovky se už radovali. Domácí hokejisté vyhráli vhazování v útočném pásmu a Adam Titlbach se dostal ke kotouči před brankou a následně bez obtíží zavěsil do sítě. Domácí hráči měli přibližně v polovině základní hrací doby další velkou šanci, ale brankář Hrabal tentokrát zasáhl a podržel Spartu.

Sparťané chtěli s nepříznivým skóre ještě něco udělat, ale v poslední pětiminutovce plzeňští hráči předvedli doslova gólový uragán. Jiříčkovu střelu dokázal Hrabal zastavit svým úspěšným zákrokem, ale v následné skrumáži před svou brankou nedosáhl na dorážku Jana Bílka. Domácí hokejisté byli v laufu a nadále stříleli góly. Mazancovu ránu z levé strany vyrazil Hrabal pouze před sebe a útočník Marek Hořejší svou dorážkou poslal kotouč do horní části branky. V poslední minutě druhého dějství se obtočil na středu kluziště Jan Kučera a plzeňský mladík vyhnal Hrabala z branky.

V modrém půlkruhu na sparťanské straně nastoupil Petr Přikryl, kterému vydrželo čisté konto jen do startu 46. minuty. Sparťanský brankář sice v úvodních minutách vychytal samostatný únik Kučery, ale o pár okamžiků později překonal Přikryla Denis Řehoř. Plzeňský útočník pouze šťouchl do puku před brankou po špatné rozehrávce hostí a svým počínáním obstaral už šestý plzeňský gól v duelu. Sparťané se stále nemohli dostat na delší dobu do tempa a plzeňští mladíci se dále bavili hokejem.

Adam Titlbach se vymotal od mantinelu, následně si sjel až mezi kruhy a svou prudkou střelou poslal kotouč k tyčce sparťanské branky. Pražané se mohli dostat do hry v přesilové hře, ale Novák svou střelou nemířil přesně. Titlbach následně střílel pouze do zadního mantinelu, od kterého se odrazil puk před branku k Adamu Benákovi a ten bez obtíží zametl kotouč do sítě. Hrabal se ještě pokusil uhasit nebezpečí svým skokem po střele, leč neúspěšně. Plzeňský brankář v utkání neměl moc práce a v dalším průběhu třetí třetiny ho sparťané připravili o čisté konto. Fábry v rychlém přečíslení posunul puk na Bogdana Stepanchuka, který svou ranou v jízdě překonal Jansu vůbec poprvé.

Sparťané se mohli v dalších minutách dostat ještě více na dostřel, když plzeňští hráči hráli oslabení. Naši hokejisté svou nabídnutou početní výhodu nevyužili, naopak sami v závěrečných minutách inkasovali už devátou branku v tomto utkání. Plzeňští mladíci podnikli rychlý protiútok a Aleš Mazanec se střelou z pravé strany nemýlil. V samotném závěru utkání rozhodčí ještě rozdali pár trestů za hrubost. Sparťanští dorostenci nezvládli ani druhé finálové utkání, když tentokrát prohráli vysoko 1:9.

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): "Jsme přesně v polovině cesty našeho snu, vedeme v sérii 2:0. Ve druhé třetině nám do branky během deseti minut napadalo spoustu gólů. I když jsme vysoko vyhráli, rozhodně nesmíme být v nějakých výšinách, naopak zůstat poctivě dole. V play off je už jedno, kolik zápas skončil. Odehráli jsme to, co jsme chtěli a nyní jedeme na Spartu. Rozhodně chceme zabojovat, ovšem jedeme k soupeři s pokorou."

František Ptáček (HC Sparta Praha): "Kromě první třetiny to byla one man show. Soupeř nás donutil k chybám, které posléze potrestal. Mrzí mě, že jsme nebojovali v zápase až do konce, místo toho jsme se položili. Nechci ale říkat, že jsme šetřili síly na další zápas, protože to tak nevypadalo. Naše hra neměla s výkonem hodný na finále tentokrát vůbec nic společného."