Dorost: PLZ - SPA 4:1 - První finále pro soupeře

FIN1, úterý 5. 4. 2022
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Jansa - Jiříček, Lučan (A), Hromádka, Buzek (A), Skala, Eichler - Beran, Bílek, Hořejší (C), Mazanec, Reiser, Řehoř, Pittr, Kučera, Benák, Titlbach, Makovec.
Sparta: Hrabal - Hašek, Marton, Bartoň (C), Byakov, Mack, Janský, Port - Stepanchuk, Vašíček, Odehnal, Potoma, Novák (A), Fábry (A), Skuratov, Neutušil, Žmola, Křišťan.
Branky a nahrávky: 19. Titlbach (Kučera), 35. Mazanec (Hořejší, Titlbach), 57. Mazanec (Benák, Hořejší), 60. Titlbach (Hořejší, Kučera) - 33. Křišťan (Skuratov, Novák). Rozhodčí: Ondráček - Poláček, Roupec. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 147. Střely na branku: 42:20. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
Sparťanští dorostenci neúspěšně vstoupili do urputného finálového boje proti Plzni, které podlehli v úvodním utkání 1:4. Náš tým sice vyrovnal v průběhu druhé třetiny zásluhou Petra Křišťana, ale další góly už nepřidal. Druhé vzájemné měření sil je na programu už ve středu 6. dubna od 13.00 hodin.

Oba týmy vstoupily do úvodního finálového utkání velmi opatrně a diváci v aréně si museli počkat na první gólové šance do poloviny první třetiny. Brankář Hrabal však plzeňský tlak v útočném pásmu ustál, na druhé straně vytáhl své úspěšné zákroky proti sparťanským střelám domácí brankář Jansa. Sparťané hráli v dalším průběhu utkání klasickou početní výhodu, když se provinil Skala, ale naši hokejisté svou přesilovku nevyužili.

Když už to vypadalo, že oba týmy půjdou do kabin za nerozhodného stavu, domácí hokejisté udeřili poprvé v utkání. Plzeňští nejprve neproměnili svou šanci z levé strany kluziště, ale akce domácích pokračovala a Adam Titlbach svou svižnou ranou z mezikruží poslal kotouč přesně do branky. Sparťané vyslali v průběhu druhé třetiny na soupeřovu branku pět střel, naproti tomu domácí hráči stříleli hned šestnáctkrát na sparťanskou branku.

Domácí hokejisté dostali po necelých pěti odehraných minutách z druhého dějství k dispozici první přesilovou hru v utkání. Na trestnou lavici usedl sparťanský obránce Marton a hosté hráli v oslabení. Hrabal ustál krušní chvilky ve svém brankovišti, nicméně sotva se sparťané ubránili, na lavici hanby šel pykat za svůj nedovolený zákrok útočník Fábry. Pražané i v této početní nevýhodě byli úspěšnější a měli hru pod kontrolou.

Sparťané si trpělivě počkali na své gólové příležitosti a v průběhu třiatřicáté minuty utkání vyrovnali skóre utkání! Petr Křišťan se dostal s kotoučem na hokejce do útočného pásma a svou přesnou střelou z pravého kruhu zamířil do horního růžku plzeňské branky. Bohužel pro náš tým šel v příštích minutách na trestnou lavici obránce Janský a domácí hráči svou početní výhodou nepohrdli. Útočník Hořejší si počkal na vhodný okamžik a následně svou přihrávkou vybídl ke skórování spoluhráče Aleše Mazance. Druhý jmenovaný osamocen před Hrabalem zamířil přesně. Sparťané mohli ještě v závěru druhé třetiny vyrovnat v přesilovce, ale domácí své hubené vedení ubránili.

Indiáni vstupovali do třetí třetiny v přesilové hře, když se v samotném závěru druhé periody provinil útočník Novák. Sparťané své další oslabení v klidu ubránili a nadále prohrávali nad svým soupeřem o jednu branku. Škodovka rozhodla o svém vítězství na začátku 57. minuty, kdy se dostal do přečíslení dvou proti jednomu Benák a Aleš Mazanec, přičemž druhý jmenovaný po přihrávce od svého spoluhráče uklidil puk do branky. Z domácí strany to z gólového hlediska nebylo vše, jelikož Hořejšího ránu Hrabal ještě zpacifikoval, ale na dorážku Adama Titlbacha v nepřehledné situaci byl už krátký. Sparťanští mladíci tedy prohráli v úvodním finálovém duelu 1:4.

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): "První bitva doslova finálové války se Spartou. Jsme rádi, že jsme to zvládli. Hrálo se vyrovnané utkání. Ve druhé třetině jsme měli větší tlak, lépe jsme bruslili, ale bohužel, jak to v hokeji bývá, nevyužili jsme naše šance a soupeř nás potrestal. Naštěstí se nám poté podařilo opět Spartě odskočit a konec zápasu už jsme si pohlídali. Je to stále jen jeden bod, dobře se připravíme na další pokračování."

František Ptáček (HC Sparta Praha): "První finálové utkání. Bylo velké očekávání, kluci byli natěšení, nicméně z naší strany výkon nebyl dobrý. Nevstoupili jsme dobře do zápasu a od toho se duel odvíjel. S velkým štěstím jsme na malou chvíli srovnali skóre, nicméně soupeř byl lepší a vítězství si zasloužil."