Dorost: LIB - SPA 7:3 - První semifinále pro Tygry

SF1, sobota 26. 3. 2022
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Hambálek - Ehrenberger, Várady, Jakubec, Průšek, Macháček, Ficenec, Král - Hrabčák, Pekař, Fiala (A), Hois (A), Pérez, Vološín, Špilka, Jobek, Janata (C), Hájek.
Sparta: Kogler - Hašek, Marton, Bartoň (C), Byakov, Mack, Port - Stepanchuk, Vašíček, Odehnal, Potoma, Novák (A), Fábry (A), Skuratov, Poláček, Netušil, Žmola, Křišťan.
Branky a nahrávky: 2. Fiala, 4. Hájek (Fiala), 7. Janata (Hois), 13. Špilka (Průšek), 22. Jobek (Špilka), 30. Fiala (Špilka), 50. Pérez (Janata, Macháček) - 12. Novák (Mack), 33. Fábry (Novák, Žmola), 46. Žmola (Novák, Odehnal). Rozhodčí: Veinfurter - Roischel, Hájková. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 101. Střely na branku: 39:23. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 6:1, 6:3, 7:3.
Sparťanští dorostenci mají za sebou neúspěšný vstup do semifinále play off. Svěřenci kouče Františka Ptáčka nabrali už v první třetině tříbrankové manko, které navzdory třem vstřeleným brankám už nedotáhli. Naši mladíci prohráli v úvodním semifinálovém střetnutí 3:7, druhé utkání je na programu už v neděli 27. března od 13.15 hodin.

Sparťané nezačali první semifinálové utkání proti Liberci příliš dobře, když v průběhu první třetiny inkasovali celkem čtyři branky. Domácí tým nejprve poslal do vedení Samuel Fiala. Talentovaný útočník dostal hodně prostoru a svou střelou z kruhu nedal sparťanskému brankáři šanci zasáhnout. A domácí hokejisté pokračovali ve svém tlaku v útočném pásmu. Matěj Hájek využil sparťanskou chybu v obranném pásmu a liberecký útočník bez větších obtíží poslal kotouč do branky. Pražané se i nadále nemohli dostat do tempa a průběhu sedmé minuty domácí hokejisté vedli už o tři góly. Útočník Radek Janata využil prostor v útočném pásmu a svou střelou zamířil do horní části branky.

Naši hokejisté pořádně zahrozili až ve druhé polovině první třetiny. Sparťané se dostali do rychlého protiútoku, který zužitkoval Lukáš Novák. Sparťanský útočník nedal Hambálkovi šanci a hosté prohrávali o dvě branky. Liberečtí mladíci ovšem nenechali nic náhodě, a ještě před koncem první části odskočili zpátky do tříbrankového trháku. Vasyl Špilka využil zmatek v obranném pásmu hostí a liberecký útočník obstaral čtvrtou branku svého týmu. Navzdory několika šancím se nikdo z týmů už do konce první třetiny neprosadil a sparťané prohrávali nad Libercem po úvodní části 1:4.

Našim hokejistům se nepovedla výsledkově ani druhá třetina. Sparťané po necelých dvou minutách hry ze druhého dějství inkasovali pátou branku a s nadějí na zisk prvního bodu v sérii to začalo vypadat špatně. Milan Tadeáš Jobek svou pohotovou dorážku v prostoru před brankou nedal Koglerovi šanci na zákrok a Tygři vedli v utkání o čtyři branky. Sparťané čelili úspěšně libereckému tlaku přibližně do poloviny základní hrací doby, kdy se domácí hokejisté prosadili pošesté v utkání. Útočník Samuel Fiala svou střelou z mezikruží prostřelil Koglera a zaznamenal svou druhou trefu v utkání.

V dalších vteřinách hry šli domácí hokejisté pykat na trestnou lavici a sparťané hráli přesilovou hru pět na tři. V ní si naši hokejisté vytvořili velký tlak v útočném pásmu, který vyústil v druhý vstřelený gól. Andrej Fábry svou tvrdou střelou z mezikruží prostřelil Hambálka, který inkasoval teprve podruhé v utkání. Oba týmy se do konce druhé třetiny už neprosadily a sparťané prohrávali nad svým soupeřem 2:6. Max Kogler čelil v průběhu druhé třetiny dvanácti střelám, naproti tomu brankář Hambálek pouze osmi střeleckým pokusům.

Sparťanům se výsledkově dařilo nejvíce ve třetí třetině. Liberečtí hráči přitom vstoupili do poslední části velmi aktivně a jen díky brankáři Koglerovi zůstalo skóre neměnné. V průběhu 45. minuty dostali sparťané možnost zahrát si klasickou přesilovou hru, kterou využili a přiblížili se na kontakt tří branek. Útočník Jakub Žmola si vzal kotouč před brankou a z osy kluziště poslal puk přesně do branky. Zlepšený výkon sparťanů však alespoň na zadělání drama nestačil, když v padesáté minutě hry skóroval Jaromír Pérez. Liberecký útočník využil přihrávku od kapitána Janaty a svou dorážkou překonal Koglera posedmé. Náš tým i přes několik šancí už neskóroval a padl v úvodním semifinále 3:7.

Milan Plodek (Bílí Tygři Liberec): "Zápas rozhodla první třetina, ve které jsme využili naše šance, měli jsme dobrý tlak do branky. Poté tam byly lehké komplikace, párkrát jsme se zbytečně nechali vyloučit, jinak jsme ale soupeře do tolika šancí nepustili. V neděli se začíná zase od znova, určitě nás čeká daleko těžší Sparta."

František Ptáček (HC Sparta Praha): "Domácí byli od začátku disciplinovanější, hráli to, co měli, a zaslouženě vyhráli. My jsme udělali spoustu individuálních chyb, kterých soupeř dobře využil."