DOR: SPA - PLZ 1:3 - Dorost nestačil na Plzeň

II/9, pátek 6. 1. 2023
Sparta - Plzeň SPA - PLZ
Sparta: Kogler – Cichoň, Janský, Marton (A), Mack, Hašek, Byakov, Malínek – Bolocan, Poláček (C), Adamec, Hlinka, Netušil, Trachta, Marek, Novotný, Žemlička (A), Hrubý.
Plzeň: Mařík – Kocek, Tolar, Prošek, Holubec, Černý, Skala (A), Kamas – Pittr (C), Makovec (A), Matějka, Pavlák, Úbl, Klatovský, Fábera, Beran, Hofrajtr, Slačík.
Branky a nahrávky: 20. Marek (Hrubý, Janský) – 46. Prošek (Makovec, Pittr), 51. Matějka (Pavlák), 60. Pavlák (Klatovský). Rozhodčí: Červenka – Stacho, Hlinka. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 73. Střely na branku: 42:36. Průběh utkání: 1:0, 1:3.
Páteční večer se v Malé sportovní hale nesl ve znamení dorosteneckého hokeje. Sparta měla tuhou bitvu s Plzní velmi dobře rozehranou a díky trefě Alexe Marka na startu třetí třetiny vedla, indiáni ale následně poslední periodu zvládli lépe a během dvaceti minut otočili skóre na svou stranu. Po končeném výsledku 1:3 tak všechny body putovaly na západ Čech.

Do pátečního střetnutí v Malé sportovní hale sice vstoupila lépe Sparta, která už v první minutě nastřelila tyč, ale postupem času převzali iniciativu indiáni a Kogler prožíval velmi složité momenty. Po Matějkově ráně musel řešit nepříjemnou dorážku, Pavlák jej prověřil nebezpečným zakončením z voleje a aby toho nebylo málo, z úniku mu z hranice brankoviště zkomplikoval život Beran.

Domácí gólman si nicméně se všemi šancemi hostů poradil, což se nedá říct o jeho kolegovi na druhém konci hrací plochy. V samotném závěru úvodního dějství přesilovku po vyloučení Skaly v první gól utkání přetavil Alex Marek, a Pražané se tak do přestávky odebrali s jednobrankovým náskokem.

V prostřední části pak byla lepším týmem na ledě Sparta, které se ale nedařilo se dostat do nějaké větší gólové šance. Svěřenci kouče Ptáčka vyslali na Maříka celkem dvaadvacet střel, ani jedna z nich ovšem za maskovaného strážce plzeňského brankoviště neprošla.

Největší šanci skórovat měl v samotném závěru Poláček, jenž se po Tolarově podrážení ujal nařízeného trestného střílení. Z nájezdu zakončil přesně mezi Maříkovy betony, západočeský gólman je ale k sobě srazil včas a jedoucí kotouč zastavil. Stav 1:0 tak platil i během druhé pauzy.

Třetí třetina byla pro domácí jednou dlouhou studenou sprchou. Misky pomyslných vah se totiž opět překlopily na stranu indiánů, za které nejprve v přesilovce v čase 45:19 vyrovnal Hynek Prošek, a krátce po následném ubráněném oslabení obrat dokonal Jiří Matějka.

Sparťané se nechtěli s porážkou smířit a na konci základní hrací doby tlačili na plzeňskou klec. Díky Beranově trestu za zdržování hry dokonce hráli ve slibné početní převaze šest na čtyři, ani to jim ovšem nepomohlo. Hostující vítězství jen zásahem prázdné branky potvrdil Sebastián Pavlák.

František Ptáček (HC Sparta Praha): "Viděli jsme, že dnes přijel kvalitní soupeř. Obě mužstva od začátku hrála v dobrém tempu. Ve druhé třetině jsme měli jasně navrch, ale nedokázali jsme se prosadit. V té třetí nás pak hloupé chyby stály celý zápas. Bylo to parádní utkání, ale mrzí mne, že jsme prohráli."

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): "První třetina byla na šance vyrovnaná. Ve druhé pak byl soupeř jasně lepší, ale udrželi jsme se v zápase. Ve třetí už jsme podali z naší strany lepší výkon a ten byl odměněn brankami. Rozhodující bylo, že se soupeři nepovedlo během druhé třetiny utéct do většího vedení a mohli jsme stále pomýšlet na dobrý výsledek."