5., pátek 31. 12. 2004
HC Davos - Sparta DAV - SPA
HC Davos: Hiller - Gianola, J. von Arx, Hauer, Kress, Winkler, B. Richter, Ramholt - Riesen, R. von Arx, Nash - St. Louis, Rizzi, Thornton - Ambühl, Marha, Hagman - Neff, Sutter, Müller - Christen.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Jan Hanzlík, M. Richter, Majeský, Dobroň, J. Řezníček, L. Procházka, Schnábel - Kratěna, D. Výborný, Hlaváč - Ton, Marek, Chabada - Netík, Broš, Kašpařík - P. Bärtschi, Wichser, Dragoun.
Branky a nahrávky: 8. Riesen (Nash), 60. Hagman (Ambühl). Rozhodčí: McCreary (Kan.) - Popovic, Küng (oba Švýc.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 7580 (vyprodáno).
Vynikající utkání sehrála pražská Sparta v posledním představení na Spenglerově poháru. Více jak dvě třetiny byla lepším týmem na ledě, přesto po závěrečném hvizdu zůstala poražena 2:0. Na výborného Hillera nedokázal najít z mnoha šancí recept žádný z hokejistů oblékající pražský dres.

Pět zápasů v pěti dnech bylo veliké sousto. Sparťané první tři klání zvládli výborně, ve včerejším podlehli v ořezané sestavě domácímu celku - Davosu. Právě tento zápas určil, že se Pražané s Davosem potkají o den později znovu, ve finále nejstaršího evropského turnaje. Sparťané začali utkání lépe, ale byli to modrožlutí, kdo se v zápase radoval poprvé. Po nevyužité přesilovce hostí zužitkoval v 7. minutě ukázkovou zadovku Nashe střelou ke vzdálenější tyči forvard Riesen. Spartu gól trochu zaskočil, přesto dokázala navázat na vynikající výkony z průběhu turnaje a opakovaně ohrožovala branku Hillera. Největší příležitosti nepřetavili v branku postupně Hlaváč, Kratěna ani Výborný. První formace Pražanů dělala Davosu nemalé problémy pokaždé, když vybruslila na led. Na druhé straně mohl zvýšit Thorton, dorážka se nepovedla Sutterovi. Při samostatném úniku prokázal vynikající formu také mladý brankář Sparty Pöpperle. Když se Netíkovi nepodařilo do branky usměrnit ani Kašpaříkovo nahození , šlo se do šaten za jednobrankového vedení Davosu.

Druhou třetinu Sparta odstartovala oslabením, přesto ovládala ledovou plochu a působila mnohem sehranějším dojmem. Kratěna ve slibné pozici minul, Bärtschi nadvakrát touš za Hillera také nedotlačil. Chvíle Pöpperleho přišly ve 27. minutě, kdy efektním zákrokem zlikvidoval nájezd kanonýra Nashe. Marha a Riesen recept na gólmana Pražanů také nenašli. Na druhé straně předvedli pěknou akci Chabada s Tonem, chytrá střela Kratěny síť rovněž nerozvlnila. Marek kličkami bekům soupeře motal hlavy, ale ani to na úspěch nestačilo. Naopak druhé branky se nedočkali také St. Louis s Thorntonem, kteří uháněli do přečíslení. Převahu, dravost a aktivitu hostí nedokázal proměnit v branku Kašpařík.

Sparťané ovládali hru také v oslabení. Toužili dát gól, ale na hokejky se jim lepila smůla. Hlaváč ve výhodné pozici přesně nezamířil, Kratěna tísněný bekem nezakončil ideálně. Smolařem utkání se stal Ton, který v polovině zápasu neproměnil další z mnoha šancí, tentokrát na něj zívala zcela prázdná branka. V té samé minutě vybuchl davoský stadión nadšením podruhé. Jeden ze Švýcarů překonal Pöpperleho podruhé, ale Mc Creary po konzultaci s videorozhodčím proti vůli domácích hráčů branku neuznal. Závěr zápasu byl znovu v režii hokejistů Sparty a brankáře Hillera. Na toho nevyzrál znovu Marek, Netík ani bek Pilař. Kormidelník Lener skládal nejsilnější trojice a posílal je do boje, ale ani prohazování formacích na kýžený úspěch nestačilo. V power play Sparty zasunul puk do odkryté klece Fin Hagman. Skóre se neměnilo ani po závěrečné střele Tona z vhazování. Sparta ve finále podlehla domácím hokejistům a na prestižním turnaji obsadila druhé místo.