4. 9. 2006 Vojtěch Gibiš

Ton dvěma góly trefil bronz

V posledním vystoupení na turnaji Red Bull Face Off přehráli sparťané domácí tým EC Red Bull Salcburk 3:1. Dvěma brankami k tomu pomohl útočník Petr Ton, který nastoupil i přes to, že mu trenéři dali volno.
Ve všech třech zápasech v Salcburku byla spousta přesilovek, pět na tři se hrálo v každém zápase několikrát na každé straně. Jak se vám zamlouval tenhle kouskovaný hokej?
Vůbec se mi to nelíbilo. Polovička týmu se vůbec nedostala na led. I když si chceme něco vyzkoušet, tak máme první dvě lajny zavařené. Celý tým tak není vůbec v tempu. Za co ti rozhodčí vylučovali, to už bylo podle mě trochu přehnané. Nevěřím, že by byl takovýhle trend v naší lize. Kdyby tomu tak však bylo, museli bychom zapracovat na našich přesilových hrách, protože ty by určitě pak v lize rozhodovaly.

Po celý turnaj se vám právě hra v početní výhodě moc nedařila. Čím to?
Trochu nás omlouvá, že ani jedna pětka nebyla kompletní. Z první lajny tu nebyl vůbec nikdo, z druhé lajny jsem naskočil já s Ondrou Kratěnou ke dvěma zápasům. Na přesilovky máme něco nacvičené i s Honzou Hanzlíkem, ale ten také proti Curychu nehrál. Snažili jsme se improvizovat, vymyslet nějaké signály, ale nebylo to ideální. Navíc, aspoň jsem měl takový pocit, bránili protihráči v oslabení jinak, než jak jsme zvyklí z naší ligy. Ale asi největším problémem byl led. Diváci to nemohli poznat, ale on opravdu nebyl moc ideální. Všechno nám trvalo trochu déle, museli jsme si puk zpracovat. Ale zase na druhou stranu se nemůžeme jen vymlouvat. Za celý turnaj jsme hráli snad desetkrát přesilovky pět na tři a nedali jsme z nich ani jeden gól. Takže víme, na čem musíme ještě zapracovat.

Sehráli jste tři zápasy ve třech dnech. Jak to bylo pro vás osobně náročné?
Díky tomu, že bylo tolik přesilovek a moc se nehrálo pět proti pěti, to nebylo tak fyzicky náročné. Nejnáročnější byl asi zápas proti Curychu, hrál se velkém tempu. Jako hráč do toho nemůžu moc mluvit, ale vždy je dost náročné odehrát týden před ligou tři zápasy ve třech dnech. Věděli jsme však předem, že do Salcburku pojedeme nekompletní. A nechtěli jsme na turnaji zanechat špatný dojem, proto jsme se pokusili o nějaký dobrý výsledek. V neděli jsem dostal od trenérů volno, nemusel jsem hrát.

Přesto jste naskočil a dvěma góly nasměroval Spartu k výhře. Poděkují vám spoluhráči, že jste místo volna pomohl k bronzu?
Než abych jen “čuměl“ pět hodin na zimáku, to jsem si šel s kluky radši zahrát. Myslím si, že mi kluci nepoděkují, pochvalu zaslouží totiž celý tým. Ale stále to byla jen příprava. Tenhle turnaj nám pomohl v tom, že jsme měli možnost vyzkoušet naše mladé hráče.

Jak se díváte na to, že místo sehrání vašeho útoku jste prakticky pořád hráli v jiném složení?
Bohužel se to takhle seběhlo. Byly nějaká zranění a volna. Ale jsme většinou zkušení hráči, takže se snad dokážeme rychle sehrát.

Petr Přikryl se stal nejlepším brankářem turnaje Red Bull Face Off
Salcburk na vás vyslal pětačtyřicet střel, pustil jste jen jednu, jak bylo tohle utkání těžké?
Náročné to bylo, ale občas vás taky puky trefují a máte štěstí. To se vám pak hned lépe chytá a baví vás to.

Nejvíc jste se o výsledek strachoval asi v závěru, kdy Salcburk začal hodně tlačit, že?
Salcburk vždy půl třetiny hrál, pak jsme zase hráli my. V každé třetině byly několikaminutové bloky, kdy na mě šlo hodně střel. Kluci mi ale pomohli, měl jsem i štěstí, že jsem puky nevyrážel před sebe.

Během zápas s týmem Salcburku jste si několikrát pohrál a rozehrával jste či vyhazoval puk… No ve třetí třetině se mi to jednou moc nepovedlo. (smích) Mám trochu jiné hokejky, ale na to se nemohu vymlouvat. Snad ještě práci s holí zlepším.

Co jste říkal na přísný metr rozhodčích na turnaji?
Mám z toho smíšené pocity. Když je hodně vyloučených, tak mají gólmani hodně práce, což je pro brankáře dobré. Nicméně to jsou strašně složité situace. Navíc hokej spěje k tomu, že tým bude rozdělen na dvě řady pro přesilovky a na dvě řady pro oslabení. Byl v tom na turnaji takový guláš.

A co říkáte na nové změny pravidel? Vás se asi nejvíce dotkne zmenšení výstroje…
Je to děláno pro lidi, aby padalo víc branek, což je dobře. Budeme mít prostě jen více práce. A mě to ani nevadí, v nové výstroji se mi chytá dobře.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Venkovní šňůra pokračuje v Mladé Boleslavi

Nejlepší dárky najdete v našem fanshopu!

Kovář: Zvítězili jsme vůlí a bojovností

Krásné narozeniny, sparťani! Slavíme 119 let