20. 10. 2019 Daniel Ryl

Tomášek: Vydřená výhra, Pardubice mě překvapily

V nedělním utkání proti Pardubicím byl jedním z několika hráčů Sparty, kteří na východě Čech v minulosti působili. Útočník David Tomášek byl nakonec tím hráčem, jenž v prodloužení svou první trefou po návratu do Sparty rozhodl o vítězství 2:1 v prodloužení. "Vítězství bylo vydřené, ale musíme si k naší hře něco říct, protože není možné, abychom se nechali přehrávat," má jasno sparťanský útočník.

Prvním gólem po návratu do Sparty jsi rozhodl o vítězství nad Pardubicemi. Dva body se rodily hodně těžce, souhlasíš?
Pro nás to bylo určitě vydřené vítězství, protože Pardubice hrály dobrý hokej a byly velmi kvalitním soupeřem. Jsem rád, že naše vítězná vlna pokračuje, i když dvakrát jen za dva body. Ale vyhrává se, to je důležité. Vítězný gól mi určitě pomůže, proti Pardubicím už jsem se cítil dobře. Gól pro mě byla odměna za předvedený výkon.

Východočeši dokázali porazit v posledních zápasech silný Třinec i Liberec. Zaskočilo vás, jak dobře si Pardubice počínaly?
Musím uznat, že mě jejich výkon velmi překvapil. Ne, že bych si říkal, že budou lehký soupeř, ale hrály s velkou lehkostí. Bylo vidět, že jim pomohla změna trenéra a nebylo znát, že jsou v tabulce někde dole. Musíme respektovat jejich výkon, o to je výhra cennější.

Vítězný gól byl trošku šťastný. Co se před brankou přihodilo?
Vím, že jsme se prostřídali. Udrželi jsme se na puku v pásmu Pardubic, což bylo důležité. Řepa zkoušel dávat puk na branku, možná mě i viděl. Nechtěl jsem zkoušet střílet, ale puk trošku potáhnout a nakonec do branky zapadl.

I po vstřelené brance bylo vidět, že si emoce trošku krotil, je to tak?
Ze začátku jsem se radoval trošku emotivněji, ale pak jsem si uvědomil, že to byl vítězný gól zrovna proti Pardubicím. Člověk ovšem hraje za tým, jehož logo má na hrudi a osobně jsem za něj velmi rád. Hráli jsme spoustu oslabení, takže jsem musel hodně zapracovat, a že se něco povedlo i dopředu, to je bonus.

Bral si utkání proti Pardubicím o něco prestižněji, když si v jejich dresu prožil úspěšné roky?
Byl jsem v Pardubicích tři roky. Díky Dynamu jsem se dostal do chlapského hokeje. Párkrát jsem slyšel kotel skandovat moje jméno, což je strašně hezké. Chtěl bych jim poděkovat. Byl to ale zápas jako každý jiný, bylo přes deset tisíc lidí a pěkná atmosféra.

Kdy si naposledy hrál prodloužení čtyři na čtyři?
Možná v minulé sezoně ve Finsku, někdy jsem naskočil po oslabení, jinak jsem ve čtyřech nějakou dobu nehrál. Doma jsme hráli druhé prodloužení v řadě, ale jsem za ně rád. I když v něm ztratíme bod, diváky musí prodloužení v menším počtu hráčů bavit a málokdy rozhodují nájezdy. Člověk musí udržet nervy, pak už je to jen o vstřelení gólu.

Ukázaly poslední zápasy sílu Sparty, že zvládáte i duely, ve kterých nejste po celý zápas lepším týmem?
Když si vzpomenu na zápasy play-off, vyhrává je tým, který má trošku více štěstí, je lépe připravený a nemusí být lepší. Toto je velmi důležité, ale musíme si něco říct ke hře, protože není možné, abychom se nechali přehrávat. Jsou samozřejmě momenty, kdy musíme respektovat výkon soupeře a uznat, že hraje dobře. Pardubice takovým soupeřem byly, možná byly rozjeté z pátečního zápasu, zatímco my nehráli. Jsme ale profíci, musíme se na to připravit.

Podobně jako proti Litvínovu jste dali rychlý gól, pak váš výkon opadl. Čím to je?
Dali jsme zase rychlý gól a trošku jsme se uspali. Asi je to tím, že čekáme, jak to půjde samo. Říká se, že je to klišé, ale z psychického hlediska na tom asi něco bude. Nechci tvrdit, že příště přijede kvalitnější mužstvo, protože Pardubice hrály velmi dobře. Mám na mysli celek z vyšších pater tabulky, který takový náš výpadek dokáže potrestat třemi góly a pak už náskok nepustí. My sice jedeme až do konce, jenže to nemusí proti zkušenějším týmům stačit.

Pozitivní jsou výkony brankářů, protože i proti Pardubicím nás Matěj Machovský několikrát podržel. Byl zaslouženě zvolený nejlepším hráčem našeho týmu?
Jasně! Předvedl strašně důležitý výkon pro něj i pro nás. V dnešní době už je těžké vyhrát bez dobrého výkonu brankáře. Oba naši brankáři jsou výborní, což je dobrý signál, zároveň i upozornění, že musíme zapracovat na defenzivě a udělat změny.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

​Hlinka: Nevyšla nám sázka, které jsme věřili

JUN: MBL - SPA 3:2sn - Smutný start semifinále

DOR: SPA - TRI - 0:1 - Budeme hrát o bronz

​BSH: Konec ve čtvrtfinále je neúspěch