12. 4. 2013 Tereza Velikovská

Sparťané v reprezentaci slaví tři vítězství

Veleúspěšný den zažily v pátek české reprezentační výběry, za které nastoupilo ve čtyřech kategoriích celkem osm sparťanských hráčů. IVAN RACHŮNEK a PETR TENKRÁT byli u výhry nad Německem v rámci Euro Hockey Challenge, Rachůnek dokonce vstřelil jednu ze tří českých branek. Gólově se prosadili také sparťanští mládežníci, kteří slavili výhry v kategoriích do 20 let a do 16 let na Turnajích čtyř zemí.

Seniorská reprezentace nastoupila do duelu Euro Hockey Challenge v Regensburgu, kde se střetla s domácím Německem. Ivan Rachůnek naskočil v první útočné formaci s Koukalem a Gulašem, Petr Tenkrát, který plnil roli asistenta kapitána, ve druhém útoku po boku Kašpara a Hertla. Už v deváté minutě se právě on řítil v oslabení sám na německého gólmana Endrase, ale přestřelil. V poslední vteřině prvního dějství, ve kterém měli více ze hry domácí, poslal Čechy do vedení Rachůnek. Ten vyzkoušel Endrasovu pozornost střelou z úhlu z pravého kruhu a puk nakonec zapadl ke vzdálenější tyčce.

Ve druhé třetině přidali další dvě branky Roman a Mojžíš, při třetí české trefě byl na ledě i Tenkrát. Ten poté podruhé neuspěl tváří v tvář Endrasovi, když v přečíslení střílel zblízka z pravé strany. Čtvrtou branku nepřidal ani Rachůnek, kterému v obrovské šanci přeskočil v poslední chvíli puk. Výběr Aloise Hadamczika se dvěma sparťany v sestavě tak nakonec zvítězil 3:1, a připsal si třetí výhru ze tří dosavadních přípravných utkání před vyvrcholením sezony v podobně světového šampionátu.

Sparťané se podíleli na výhrách výběrů U20 a U16

Úspěšné představení na Turnaji čtyř za sebou má reprezentační výběr do 20 let pod vedením trenéra Miroslava Přerosta. V Trnavě zvítězil nad domácím Slovenskem v poměru 5:2. A byli i toho i tři sparťanští zástupci, kteří figuruji v nominaci, všichni se dokonce dokázali bodově prosadit. Dominik Simon, který nastupoval na centru elitní formace a na křídlech měl Tomečka a Harkabuse, si připsal asistenci na druhý gól českého výběru, když jeho odraženou střelu dorazil do branky právě Tomeček.

Slovensko – Česko 2:5 (0:1, 1:2, 1:2)

• Branky a nahrávky: 33. Šimun (Kolena, Horanský), 50. Šimun (Mikuš, Kolena) – 20. Veselý (Mrázek, Raška), 21. Tomeček (SIMON), 32. MATĚJČEK (Fronk, Plášil), 48. Tomi (Švec, Běhal), 60. PROCHÁZKA.
  • Česká sestava: Dolejš – Buchta, Tejnor, Běhal, Plášil, Plutnar, Hawlik, Havel – Tomeček, SIMON, Harkabus – Fronk, MATĚJČEK, PROCHÁZKA – Mrázek, Raška, Veselý – Tomi, Švec, Jergl. Trenér: Miroslav Přerost.

Další dva sparťanští útočníci nastupovali ve druhé formaci. Centra Martina Matějčka a levé křídlo Martina Procházku doplnil Fronk. A tato formace si připsala hned dvě přesné trefy. Nejprve zvyšoval české vedení na 3:1 Matějček, když dorazil Fronkovu střelu za slovenského gólmana Kuteje. A české vítězství zpečetil gólem na 5:2 Procházka, který pouhých 27 vteřin před koncem třetí třetiny individuálně projel do útočného pásma a svůj průnik zakončil povedeným blafákem.

Vítězně vstoupili do Turnaje čtyř zemí i reprezentanti do 16 let. Pod trenérským vedením Pavla Arnošta, kouče sparťanského staršího dorostu, porazili v Přerově v úvodním zápase Švédsko 3:0. Na výhře se podílel také sparťanský útočník Martin Svoboda, který nastupoval v první útočné trojici s Dymáčkem z Komety Brno a libereckým Chlapíkem. Právě ten vyslal Svobodu v 56. minutě do samostatného úniku, který zakončil přesnou střelou nad rameno a zvýšil na 2:0. Třetí gól přidali Češi do prázdné brány při power play Švédů.

Výběr do 17 let pod vedením Jiřího Vebera naopak na svého soupeře v úvodním duelu Turnaje čtyř zemí v Kravařích nestačil. Mladí Češi prohráli s ruským výběrem jasně 2:6. Ze tří sparťanských zástupců tentokrát nastoupili pouze dva, obránce Patrik Kadeřávek a útočník Jiří Černoch, kteří se bodově neprosadili. Další obránce Pražanů Ondřej Mikliš se do nominace k zápasu nevešel.