5. 12. 2009 Tereza Velikovská, Tomáš Houska

Souboj hráčů: Červenka vs. Ton

V ostře sledovaném derby jsme upřeli naši pozornost na dva nejproduktivnější hráče letošního extraligového ročníku.

Roman Červenka (23+26) je v kanadském bodování neohroženým lídrem, Petr Ton (21+14) mu zdatně sekunduje v počtu vstřelených branek. Ani jeden si sice další kanadské body na své konto v derby nepřipsal, nicméně pohled do jejich zápasových statistik svědčí o vysoké extraligové nadprůměrnosti.

V unikátním článku spojily síly redakce obou hokejových webů a zaměřily se na nejproduktivnější hráče svých týmů. Před derby měly oba týmy stejný počet bodů, kromě tradiční atraktivnosti derby tedy šlo i o místa v tabulce. Červenka i Ton měli jako lídři vést své týmy za vítězstvím, branky však nakonec obstarávali jiní. Ve druhé třetině se rychle za sebou prosadili Beránek a Kůrka, ve třetí snižoval Broš. Při závěrečné power play pojistil vítězství Slavie do prázdné branky Kadlec.

Roman Červenka

Roman Červenka
Roman Červenka začal v derby v prvním útoku a hned v 19. vteřině zápasu se dostal do samostatného úniku, ve kterém byl faulován a rozhodčí nařídil trestné střílení, které ovšem sám Červenka neproměnil.

V osmé minutě pak nejlepší extraligový střelec zakončil akci dva na jednoho jen tvrdou střelou do Přikrylova betonu. Červenkovy úvodní velké šance jakoby předznamenaly, že branku v derby nedá. I přesto byla radost slávistickou "10" pozorovat při každém střídání.

Jakmile dostal Červenka trochu prostoru, okamžitě nebezpečně vypálil, nebo našel ještě lépe postaveného spoluhráče. Slavia vyslala na sparťanskou branku 36 střel, z toho jich Červenka zařídil 11! Byl také na začátku přesilovkové kombinace při gólů Tomáše Kůrky. Slavisté se na svého lídra mohli spolehnout i při oslabeních, Červenka pomohl týmu i 66% úspěšností na buly. Mínusem u jeho výkonu v derby je nula v kolonce gólů a asistencí a také to, že se nachomýtl u jediné sparťanské branky Michala Broše.

Statistiky Romana Červenky

Góly: 0
Asistence: 0
+/-: -1
Střely (na branku): 14 (11)
Přesné nahrávky: 26
Faulován: 1
Fauloval: 0
Ice-time: 21:04, přesilovky: 8:53, oslabení:6:26

Petr Ton

Petr Ton
Útočník s číslem 87 na zádech nebyl v první třetině příliš vidět. Nebezpečné zahrozil až v 19. minutě, kdy se dostal ke střele z bezprostřední blízkosti po nahrávce Výborného zpoza brány. Trefil pouze domácího gólmana. Ve druhém dějství se už prosazoval o poznání častěji, několikrát se mu podařilo dobře vystihnout rozehrávku slávistických beků.

Ve 25. minutě pouze sledoval od vzdálenější modré čáry, jak Slavia využívá přečíslení po návratu vyloučeného hráče na led a Beránek střílí první branku utkání.

V závěru druhé třetiny naskočil netradičně do oslabení a odvedl v něm velmi dobrou práci. Přebruslil domácího obránce a šetřil čas za soupeřovou brankou. Nakonec si s pukem vyjel před branku a nebezpečně zakončil těsně nad vzdálenější tyčku.

V závěru zápasu byl na ledě jak při Brošově snížení, na kterém se bodově nepodílel, tak při brance Kadlece.

Statistiky Petra Tona

Góly: 0
Asistence: 0
+/-: -1
Střely (na branku): 5 (3)
Přesné nahrávky: 17
Faulován: 0
Fauloval: 0
Ice-time: 20:08, přesilovky: 7:26, oslabení: 2:29

Rozhodnutí

Roman Červenka má formu jako hrom a je bezesporu nejlepší útočníkem, který se v současné době projíždí po extraligových kluzištích. Navíc je mezi ním a Petrem Tonem i značný věkový rozdíl. Oba hráče jsme však hodnotili pouze na základě výkonu, který předvedli v derby. Oba prokázali svoje kvality, ale Roman Červenka byl na ledě vidět mnohem víc a jeho jasné vítězství potvrzují i naše statistky. V souboji dvou nejlepší extraligových střelců, kteří tentokrát neskórovali, vyhrál Roman Červenka.

Foto: Pavel Vrtiška

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mistři světa ze Sparty: legendy doplnilo duo K+K

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Ze Sparty na MS: na českém turnaji poprvé!