25. 3. 2010 Vojtěch Gibiš

Koreis: Pamatuju si bezmoc, jak jsem letěl do mantinelu

OSTRAVA/PRAHA Na ten okamžik do smrti nezapomene. Útočník hokejové Sparty Jakub Koreis (25) v čase 4:13 středečního zápasu narazil po střetu s vítkovickým Lukášem Krenželokem do mantinelu a z ledu musel být odnesen.

Podle prvních zpráv z nemocnice neměl být vážněji zraněn, podrobná vyšetření však odhalila naštíplý šestý hrudní obratel, těžce pohmožděný hrudník a lehce zhmožděnou plíci. Koreis zůstane ještě několik dní v ostravské nemocnici a pak jej čeká tříměsíční léčba.

Jak k onomu nešťanému zranění došlo?
Nahodil jsem puk a dojížděl ho. Asi jsem ale vjel do rýhy v ledu, protože jsem při bruslení upadl. Při pádu jsem podrazil Lukáše Krenželoka tak, že se zhroutil na mě.

Krenželok na vás spadl tak neštastně, že jste úderu hlavou do mantinelu nemohl zabránit, že?
Asi tak. Pamatuji si tu bezmoc, kdy jsem letěl do mantinelu a nemohl nic dělat.

Co se s vámi dělo?
Byl jsem v šoku, nemohl jsem dýchat. A pak se ozvala strašná bolest v zádech, kvůli které jsem se nemohl udržet na nohou. Ale mohl jsem hýbat rukama a nohama, to mě trochu uklidnilo.

Jakub Koreis

Záchranná služba vás transportovala do nemocnice, kde jste podstoupil vyšetření v "tunelu"...
A tam mi nejdříve řekli, že to vypadá jen na pohmožděná záda. Podrobnější vyšetření ale odhalila naštípnutý šestý hrudní obratel. A to hodně změnilo situaci. Čeká mě dlouhá pauza.

Jak bude probíhat léčba?
Dostanu korzet, v kterém budu chodit. V nemocnici mě naučí, jak správně vstávat z postele, abych obratel a páteř nezatěžoval. V podstatě pak budu střídat krátké procházky a ležení, sedět nemohu.

Jak reagovala vaše rodina?
Moc dobře ne. Měli o mě obrovský strach, záběry v televizi prý vypadaly hrůzostrašně. Já jsem je ještě neviděl.

Zlobíte se na Krenželoka?
Ne, Byl to nezaviněný střet.

Ozval se vám?
Nevolal mi a ani to není potřeba. Prostě jsme byli v nesprávnou chvíli na špatném místě.

A vaši spoluhráči?
Psali mi a volali, přímo v nemocnici mě navštívil vedoucí mužstva pan Velechovský a naši doktoři.

Středeční zápas se nakonec neuskutečnil kvůli úmrtí diváka. Věděl jste o tom?
Dozvěděl jsem se o tom po příjezdu do nemocnice, bavili se o tom lékaři. Je to velká tragédie. Zranění k hokeji patří, ve srovnání s úmrtím diváka jsou moje potíže prkotina.

Co jste říkal na odložení utkání?
Správný krok. I hráči jsou lidé. Navíc fanoušci se chodí na hokej bavit, a pochybuji, že by se někdo bavil po tom, co se stalo.