13. 3. 2024 HC Sparta

Duo Forman+Buchtele: Prohry nesnášíme

Útočníci Miroslav Forman a Jan Buchtele se s celým týmem chystají na další sparťanské playoff. Již deváté, a to opět proti Liberci. "Víme, že jsme součástí určité éry, během které jsme spolu odehráli spoustu sezon a odvedli pro Spartu nějakou práci. Nemáme ale titul, což nás sere," shodují se obě významné tváře novodobé historie našeho klubu.

Jdeme na Liberec, jste spokojeni?
JB:
Z obou možných soupeřů je Liberec asi atraktivnější varianta, protože jsme se s ním několikrát potkali a série je vždycky plná emocí. Pro ostatní diváky bude atraktivní také derbíčko Pardubic s Hradcem. (usmívá se) Je to ale o nás. Když se budeme soustředit na sebe, jsme schopni Liberec vyřadit.

MF: Já si soupeře nevybírám. Potkali jsme se několikrát, o to zajímavější série bude. Nečeká nás nic lehkého, ale jak říká Honza, celá série bude hlavně o nás.

Těšíte se na playoff jinak, než tomu bylo třeba před pěti šesty lety?
MF:
Těším se podobně. Čeká nás vrchol sezony, takže je natěšenost velká, ale když to vezmu za sebe, jako mladý jsem nemohl dospat. Dříve jsem měl v hlavě jen hokej, zatímco dneska jsem klidnější a umím i vypnout. Pomáhá mi rodina a hlavně děti.

JB: Mám to stejně, protože jako mladší jsem si myslel, že budeme vyhrávat jeden pohár za druhým a byl jsem nastartovaný. Nevěděl jsem, jak těžký je vyhrát. Až po letech, kdy jsme většinou skončili pod vrcholem, si člověk uvědomí, jak je těžké vyhrát. K úspěchu vede dlouhá cesta, ale jakmile přišla rodina, dokážu se od hokeje oprostit.

Cítíte se uvolněněji i proto, že se postupem let změnila vaše role v týmu?
JB:
Taky to hraje určitou roli. Každému se hraje lépe, když má na sobě zodpovědnost za tým, kterému dokáže pomoct góly nebo asistencemi. Tím, co je vidět a každý to ocení. Ne každý ale může mít takovou roli. V týmu potřebujete i lajny, které dřou, odmakají oslabení, ale jejich práci málokdo ocení, takže mají o něco menší chuť ji dělat. Míra ještě zápasy rozhoduje a hraje první dvě lajny, ale moje role se změnila. Věřím, že jsem změnu přijal a snažím se plnit, co se po mně vyžaduje. V playoff musí osobní ambice stranou, pokud chceš s týmem uspět, musíš přijmout roli, která je potřeba.

Dokáže se člověk srovnat se změnou lépe, když jeho poctivou práci ocení alespoň odborná veřejnost?
JB:
Těžko říct. Nemusíme se bavit jen o fanoušcích, někdy to neocení ani odborníci, kteří hokeji rozumí. Někteří koukají jen na čísla. V playoff ale musí jít všechno stranou, nikdo se nesmí cítit méněcenný.

CELÝ ROZHOVOR SI PŘEČTETE V APLIKACI HC SPARTA+

O ČEM OBA KAMARÁDI HOVOŘÍ?

  • Vzpomínky na finálové sezony
  • Spolupráce Jaroslavem Hlinkou a Lukášem Pechem
  • U které legendy Sparty zahraniční spoluhráči nechápali, proč nehraje NHL
  • Jak dopadlo jejich první setkání
  • Čeho si na druhém nejvíce cení
  • Kdo z nich dvou je větší morous a kolikrát se pohádali

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Hrdina: Věřím, že kluci zažijí, co my v roce 1985

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru