13. 10. 2019 Petr Pavlík

Cichoň: Reprezentace? Odměna za práci v klubu

Sezona je v plném proudu a první měsíc nového ročníku je již minulostí. Nejlepším hráčem akademie v juniorské kategorii za září se stal osmnáctiletý brankář OLDŘICH CICHOŇ, který aktuálně bojuje s reprezentačním týmem do osmnácti let v rámci přípravných utkání proti Rusku. "Mám radost, když na úspěchu mám svůj podíl," těší sparťanského strážce brankoviště.

Nejdůležitější je podávat dobré výkony v soutěži

Jsi prvním hráčem v nové sezoně, který ocenění získal. Překvapilo tě to?
Určitě ano. Myslím si, že tohle ocenění by si zasloužila spousta dalších hráčů z našeho týmu. Je to pro mě velká čest, moc si toho cením.

Týmu se výsledkově daří. Funguje podle tebe vše, jak má?
Zatím nám to jde, to je nejdůležitější. Myslím, že hrajeme dobře, ale koncovka by mohla být v příštích zápasech ještě lepší. Pořád je co zlepšovat.

Máš na mysli něco konkrétně?
Musíme zlepšit přesilové hry. Ty zkrátka většinou rozhodují zápasy. Chtělo by to od nás taky víc agresivity a rozhodně větší tlak do branky.

Nevím, jak ostatní kluci, ale já delší pauzy nemám rád. Vyhovuje mi být neustále v tempu.
Brankář Oldřich Cichoň

V létě tým přebral kouč Richard Žemlička. Jak jsi s ním spokojen?
Stoprocentně. Tréninky jsou pokaždé opravdu skvěle připravené, je vidět, že je to profesionál. Vždy má vše dobře naplánované. Moc si pana Žemličky vážím.

Oproti minulé sezoně máš delší ice-time. Vyhovuje ti větší prostor na ledě?
Vždy je lepší mít delší ice-time. Moc mi to pomohlo, protože jsem měl předtím se stresem často problémy. Tím, že chytám hodně zápasů, jsem ho konečně odboural a zvykl jsem si.

Jak bojuješ s tím, že tě tým v této sezoně bere jako klíčovou oporu?
Jsem rád za to, že můžu být součástí týmu. Mám radost, když na úspěchu mám svůj podíl.

Pociťuješ na sobě někdy během zápasů tlak?
Jelikož zatím skoro všechny zápasy skončily o gól, nějaký tlak tam je. Kluci se mě ale vždycky snaží hodně povzbuzovat, takže tím to hodně odlehčí.

Na úvod sezony přišly dvě výhry až po šedesáti minutách. Trvalo chvíli, než jste se na ledě sehráli?
V kabině máme dobré vztahy, většinou se známe už z minulé sezony. Pár nových kluků do týmu v létě přišlo, ale hned jsme si sedli. Jsou to super kluci jak na ledě, tak mimo něj. Myslím, že když zápasy došly až do prodloužení, nebylo to tím, že bychom si nerozuměli. Podle mě je to jedině dobře. Ukázali jsme zodpovědný výkon až do konce, a hlavně to, že dokážeme zápas vyhrát i v situaci, kdy jsme pod tlakem.

Vyhráli jsme nad silnou Plzní, Pardubicemi, naopak přišlo zaváhání s Hradcem. Co bylo špatně?
Určitě je super, že jsme vyhráli proti tak silným soupeřům. Dokázali jsme si, že máme na to, porazit každého. Prohra s Hradcem mě osobně mrzí. Zápas jsme si vlastně prohráli během deseti vteřin v první třetině, kdy jsme inkasovali dva rychle po sobě jdoucí góly. Ale i s dvěma inkasovanými góly se dá vyhrát. Náš problém byl v tom, že jsme skoro vůbec neohrozili branku soupeře, a všichni moc dobře víme, že s jedním gólem se jen těžko vyhrává.

Právě porážka s Hradcem je zatím jediná, kterou jsme utrpěli. Panuje v týmu dobrá nálada?
Zápas s Hradcem nás zamrzel, protože to bylo těsné. Dalo se to vyhrát, ale bohužel. Nic se nestalo, jedeme dál. Nálada byla pořád stejná. Po prohře jsme dokázali porazit Plzeň i Vary. Prohra nás určitě psychicky nerozhodila, naopak nás to nakoplo směrem dopředu.

Minulý týden jsme získali pět bodů z Plně i Varů. Byly to výsledky týmové práce?
Určitě. Myslím, že to po naší herní stránce byly zatím nejlepší zápasy. Kluci hráli velice obětavě, přesně takhle to má vypadat. Musíme si to přenést i do dalších zápasů.

Snažíte se jinými slovy dohnat první Vary?
Samozřejmě bychom chtěli být první. Ale mnohem důležitější jsou týmové výkony. Stačí, aby zaváhali a my si sbírali body. Když budeme takhle pokračovat, máme dobrou šanci. Uvidíme.

95,32%
Takovou procentuální úspěšnost dosud zaznamenal brankář Oldřich Cichoň na svém kontě v dresu Sparty.

Nyní máte delší volno, další zápas je až za týden. Vyhovuje ti větší pauza?
Tenhle víkend sice nehrajeme, ale já jsem na reprezentaci, takže vlastně žádné volno nemám. Nevím, jak ostatní kluci, ale já delší pauzy rád nemám. Vyhovuje mi být neustále v tempu.

Už jsi zmínil, že jsi členem reprezentace do osmnácti let. Co to pro tebe znamená?
Jsem moc rád, že mě trenéři oslovili. Je to ohromná čest reprezentovat vlastní zemi. Beru to jako takovou příjemnou odměnu za práci v klubu. Je to i motivace do dalších zápasů.

Je dobře, když se můžeš dostat do nároďáku v co nejmladším věku?
Myslím, že je dobré být v reprezentaci i z toho důvodu, aby byl hráč vidět ve světě. Když nejste v reprezentaci, nic to neznamená. Nejdůležitější je podávat dobré výkony v soutěži a makat.

Věříš, že ti právě reprezentační zkušenosti mohou pomoct v hokejovém růstu?
Určitě, zkušenosti z reprezentace mi pomůžou v hokejovém růstu velmi. Vyzkouším si hokej na mezinárodní úrovni, a hlavně mi to neustále pomáhá po psychické stránce.


FOTO: Juliana Zash

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mistři světa ze Sparty: legendy doplnilo duo K+K

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Ze Sparty na MS: na českém turnaji poprvé!