8. 3. 2024 Matyáš Kot, Daniel Ryl

Chlapík: Ze třetí i čtvrté lajny jde strach

Lídrem kanadského bodování po základní části se stal útočník Filip Chlapík, ale sparťanský lídr ví, že playoff je týmovou záležitostí. "Když se kouknete na naši třetí a čtvrtou lajnu, tak z těch kluků jde docela strach. Oproti minulým rokům je to veliká změna, samozřejmě skvělá pro nás," těší našeho tahouna, který se společně s celým týmem připravuje na páteční start čtvrtfinále.

Jak se po čtyřech dnech volna cítil?
Bylo to docela náročné, ale byly během volna dobrovolné ledy. Někdo tu byl, někdo ne. Ve středu jsem byl taky a bylo nás tu asi osmnáct. Kluci chodili pravidelně. Měli jsme ale v týmu také nějaké nemoci, takže někteří chodit nemohli, ale postupně se do toho chceme dostat.

S čím do vyřazovacích bojů půjdeme?
Myslím si, že jsme základní část hráli solidně. Je to vždy o zápase, jak k němu jako tým přistoupíme. Neměli bychom dělat zbytečné chyby. V sérii musíme vyhrát čtyřikrát, což je náročné, ale půjdeme utkání po utkání a budeme se soustředit pouze na nás.

Bude důležité podchytit začátky zápasů, které nám několikrát nevyšly a museli jsme dohánět manko?
Předpokládám, že v playoff nebudou žádné přestřelky. Každý gól bude důležitý, speciálně ten první. Vždy je to o vstupu do zápasu, na který se chceme zaměřit, abychom byli připraveni a my pak byli ti, kdo diktuje tempo hry.

Měl jsi v základní části slušnou formu, těšíš se o to víc?
Těším se moc! Myslím si, že když se na to někdo netěší, tak je něco špatně. Makáte celou základní část, abyste hráli playoff. Takže je to něco speciálního pro celou partu kluků, se kterou jste celou sezonu. Pro vytoužený cíl jdeme společně, v čemž se já osobně vyžívám.

Je pozitivní, že se podařilo zapracovat i kluky, kteří přišli v průběhu sezony?
Myslím si, že co se kabiny týče, je tu skvělá parta kluků. Kdokoliv přijde, hned se tu mezi námi cítí dobře. Herně si také myslím, že až na výpadek ve Varech, to bylo docela dobré. Přeci jen, teď je dlouhá pauza bez zápasů, takže se chceme soustředit na nabrání fyzičky, abychom do playoff vkročili dobře.

Můžete těžit z psychické odolnosti a zkušenosti trenérů, kteří už vyhráli titul nejen v extralize či Německu?
Určitě. Trenéři nám dají nějakou šablonu a taktiku. Ale nakonec jsme tam my, kdo hraje. My jsme ti, kteří jsou na ledě, takže je to o nás hráčích, abychom byli připraveni a odvedli, co po nás trenéři chtějí. Je to určitě zkušená dvojka, která ví, jak dosáhnout úspěchu. Ale jak jsem již říkal, ve finále jsme to my hráči, takže je to především o nás.

Můžou hrát klíčovou roli kluci, kteří třeba nemají tolik bodů, ale odvádí spoustu práce před brankou na obou stranách?
Když se kouknete na naši třetí a čtvrtou lajnu, tak z těch kluků jde docela strach. Oproti minulým rokům je to veliká změna, samozřejmě skvělá pro nás. Jak říkám, playoff jsme ještě nehráli, těžko něco soudit. Tým ale vypadá dobře, kabina jede v dobrém duchu.

Sledujete v kabině předkolo a případné soupeře?
Že bych si to úplně zapnul, to určitě ne. Koukám se ale na výsledky. V lize máte spoustu kamarádů, takže se koukáte, jak se jim daří. Jestli bychom si někoho přáli, to určitě ne. Koukáme spíš, jak se to vyvíjí a za chvíli uvidíme, s kým budeme hrát.

Chceš se vyvarovat dva roky staré situaci, kdy se ti v playoff nepodařilo navázat na dobré výkony ze základní části?
Ne, že by mi playoff úplně nevyšlo, ale myslím si, že vyřazovací boje jsou o týmovém duchu. Nechci se úplně bavit, zda mně osobně vyšlo, nebo ne. Je to o týmu. Dva roky zpět jsme to nezvládli, z čehož samozřejmě plyne nějaké ponaučení. Ale je to nová sezona, nové playoff.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparťanská pětka přispěje na rekondiční pobyty

Hrdina: Věřím, že kluci zažijí, co my v roce 1985

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru